Zabójcza tapeta. Nie ustawiaj jej, bo zmienisz telefon w cegłę

Zabójcza tapeta. Nie ustawiaj jej, bo zmienisz telefon w cegłę

Zabójcza tapeta. Nie ustawiaj jej, bo zmienisz telefon w cegłę
Patryk Korzeniecki
01.06.2020 10:44, aktualizacja: 01.06.2020 15:34

Oto tapeta, przez którą smartfony z Androidem wariują. Mechanizm fenomenu nie jest do końca poznany, chociaż istnieją pewne poszlaki.

Wydawałoby się, że zdalnie wywołanie awarii czyjegoś smartfonu wymaga zdolności hakerskich. Większość ludzi pomyślałaby prawdopodobnie o wysłaniu złośliwego kodu lub bezpośrednim włamaniu do telefonu. Wystarczy jednak namówić właściciela do ustawienia odpowiedniej tapety.

Tapeta psuje smartfony z Androidem

Leakster Ice Universe zwrócił uwagę na pozornie nieszkodliwe zdjęcie. Jak informuje serwis GizChina, obraz pochodzi z aparatu Nikon D850. Po jego ustawieniu na tło w systemie ekran smartfona zaczyna naprzemiennie zapalać się i gasnąć. Użytkownicy donoszą, że może to też skończyć się wysypaniem się systemu i przejściem do trybu recovery.

Po konwersji zdjęcie zmieniło kolory i straciło swoje właściwości
Po konwersji zdjęcie zmieniło kolory i straciło swoje właściwości© Ice Universe / Twitter

Dlaczego tapeta powoduje awarię Androida? Wiadomo, że nie jest to żaden złośliwy kod. Powodem jest wbudowany profil kolorystyczny, którego próba otworzenia powoduje błąd systemu. Świadczy o tym fakt, że po wrzuceniu fotografii do serwisu Weibo nastąpiła automatyczna konwersja kolorów. Po tym zabiegu obrazek przestał być szkodliwy.

Jakie telefony psuje tapeta?

Z raportów użytkowników wynika, że problem dotyczy następujących marek: Google, Samsung, OnePlus, Nokia, Xiaomi. Nie wszystkie smartfony zachowują się jednak tak samo.

Android wallpaper crash issue

Problem można rozwiązać na dwa sposoby:

  • spróbować szybko zmienić tapetę po restarcie smartfonu, zanim system się wysypie,
  • w najgorszym przypadku zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych.

Co ciekawe, nie jest to problem nowy. Został już zgłoszony w 2018 roku, jednak programiści Google'a nie byli wówczas w stanie go odtworzyć i zamknęli wątek.

Samsung jednak pochylił się nad problemem. Ice Universe donosi, że w maju producent otrzymał zgłoszenie o problemie z tapetą, na które zareagował aktualizacją. Po jej zainstalowaniu (która udostępniana jest stopniowo) można spokojnie ustawić felerne zdjęcie na tło bez obawy, że skończy się to wysypaniem się systemu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)