Te aplikacje przydadzą sie w szkole. Zestawienie dla Androida

Podobno w roku szkolnym najgorsze jest pierwsze dziesięć miesięcy, a później to już z górki. Tak się niestety złożyło, że dopiero zaczął się jego pierwszy miesiąc, więc przed wakacjami wszystkich uczniów czeka jeszcze sporo pracy. Mamy jednak XXI wiek, więc warto ułatwić sobie zadanie za pomocą aplikacji przygotowanych z myślą o smartfonach i tabletach.

Aplikacje dla uczniów
Aplikacje dla uczniów
Miron Nurski

Funkcje większości zebranych przeze mnie programów są co prawda dublowane przez dziesiątki innych pozycji dostępnych w Google Play, jednak starałem się zebrać te najlepiej wykonane, najbardziej intuicyjne lub/i ze spolszczonym interfejsem.

Plan lekcji - Quick TimeTable

Podstawowym narzędziem, w które powinien uzbroić się każdy uczeń, jest oczywiście plan lekcji. Funkcję tę teoretycznie może pełnić nawet kalendarz preinstalowany w smartfonie, jednak warto rozejrzeć się za aplikacją, która byłaby stworzona tylko w tym jednym konkretnym celu. Świetną propozycją zdaje się Quick TimeTable przygotowany przez studio IDAL MEDIA.

Przygodę z nim warto rozpocząć od ustawienia godzin lekcyjnych obowiązujących w danej szkole, co jest banalnie proste i intuicyjne. Samo układanie planu lekcji sprowadza się w zasadzie do kilku kliknięć, ponieważ twórcy pomyśleli o zaopatrzeniu swojego dzieła w wirtualne bloki z gotowymi nazwami przedmiotów, które wystarczy nanieść na harmonogram.

Quick TimeTable
Quick TimeTable

Interfejs programu jest schludny, przejrzysty i całkowicie spolszczony, więc każdy bez problemu się w nim odnajdzie.

Quick TimeTable dostępny jest w sklepie Google Play w dwóch wersjach. Bezpłatna jest jest w pełni funkcjonalna, jednak zawiera niewielki baner z reklamą. Aby się jej pozbyć, należy zakupić wersję Pro za 4,40 zł.

Wersja darmowa lub płatna (4,40 zł)

Kalkulator - Swipe Calculator

W kalkulator wyposażony jest chyba każdy, nawet najbardziej prehistoryczny telefon na świecie. Mogłoby się zatem wydawać, że pobieranie dodatkowych programów tego typu mija się z celem, prawda? Nic bardziej mylnego, bo Swipe Calculator cechuje się całkowicie świeżym podejściem do tematu, za które go pokochacie.

Swipe Calculator
Swipe Calculator

W przeciwieństwie do większości kalkulatorów w aplikacji tej domyślnie ukryto przyciski odpowiedzialne za wykonywanie podstawowych działań. Zamiast nich możemy się posłużyć prostymi gestami; przykładowo przeciągnięcie palca w prawo odpowiada za dodawanie, a w lewo za odejmowanie. Po co to wszystko? Przy odrobinie wprawy można w ten sposób wykonywać obliczenia szybciej niż za pomocą jakiegokolwiek innego kalkulatora.

Poza tym program nie zawiera reklam i można go pobrać bezpłatnie.

Swipe Calculator FREE for Android

Kieszonkowy skaner - CamScanner

Czasy ręcznego przepisywania notatek minęły bezpowrotnie w momencie, gdy w szkołach zaczęły pojawiać się dostępne dla uczniów kserokopiarki. Również i o nich można powoli zacząć zapominać, ponieważ są dostępne o wiele wygodniejsze rozwiązania.

CamScanner
CamScanner

CamScanner to mobilny skaner, który wykorzystuje wbudowany w smartfona aparat. Oczywiście cały proces nie sprowadza się jedynie do wykonania zdjęcia. Jest ono następnie przepuszczane przez specjalne algorytmy. Po automatycznym wykryciu krawędzi skanowanej kartki, odpowiednim wykadrowaniu, wybieleniu tła i wytłuszczeniu druku skan zostaje zapisany w formacie PDF, a gotowy plik można jednym kliknięciem przesłać do komputera lub tabletu.

Pozycja obowiązkowa dla każdego ucznia.

CamScanner - Intelligent Document Management

ArcNote

ArcNote swoim działaniem bardzo przypomina opisywanego przeze mnie CamScannera. Różnica jest taka, że służy on do przechwytywania treści wyświetlanych na oddalonej od nas tablicy.

ArcNote
ArcNote

Również tę aplikację cechują zaawansowane algorytmy, dzięki którym nawet z kiepskiej jakości zdjęcia, które zostało zrobione z daleka i pod niekorzystnym kątem, możliwe jest uzyskanie świetnie wyglądających i czytelnych slajdów.

ArcSoft® ArcNote Introduction

Wykresy funkcji matematycznych - xGraphing

Kolejna aplikacja, która z pewnością przyda się Wam na lekcjach matematyki. Służy ona do rysowania wykresów funkcji matematycznych.

Program można obsługiwać na dwa sposoby: pierwszy polega na ręcznym wprowadzeniu wzoru funkcji, po czym wykres zostanie wygenerowany automatycznie. W przypadku drugiego mamy do czynienia z sytuacją odwrotną: najpierw nanosimy punkty na wykres, a aplikacja wyświetli gotowy wzór. Bez względu na metodę obsługa programu jest dziecinnie prosta.

xGraphing
xGraphing

Warto również nadmienić, że xGraphing jest dziełem naszego rodaka i - co za tym idzie - interfejs dostępny jest w języku polskim.

Wielojęzyczny słownik polski

W sklepie Google Play można znaleźć mnóstwo wielojęzycznych słowników, jednak większość z nich działa wyłącznie w trybie online. Dzieło Krzysztofa Wróbla ma nad nimi tę przewagę, że można z niego korzystać również bez dostępu do Internetu.

Wielojęzyczny słownik polski
Wielojęzyczny słownik polski

Baza aplikacji jest naprawdę imponująca, bo uwzględnia słowa w językach: angielskim, arabskim, bułgarskim, chińskim, chorwackim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, gruzińskim, hiszpańskim, holenderskim, japońskim, jidysz, katalońskim, koreańskim, litewskim, łacińskim, łotewskim, niemieckim, norweskim, portugalskim, rosyjskim, słowackim, szwedzkim, tureckim, ukraińskim, węgierskim, włoskim, a nawet esperanto i interlingua. Wszystkie można przetłumaczyć na język polski (i odwrotnie).

Dziennik Ocen

Nazwa programu mówi sama za siebie. Jest to po prostu uczniowski dzienniczek, który został skrojony na miarę XXI wieku, bo dostępny jest z poziomu smartfona.

Przyznam szczerze, że nigdy nie należałem do osób, które skrupulatnie zapisywały każdą ocenę w dzienniczku. Za to na koniec każdego semestru poświęcałem sporo czasu na podliczanie średniej ważonej ze wszystkich przedmiotów. Dziś uczniowie mają o wiele łatwiej, bo mogą ich w tym wyręczyć wygodne w użyciu aplikacje, jak ta, którą właśnie opisuję.

Dziennik Ocen
Dziennik Ocen

Dziennik Ocen cechuje się prostym i raczej niezbyt urodziwym interfejsem, jednak swoje zadanie spełnia, więc warto go polecić. Zwłaszcza że dostępny jest za darmo.

Wikipedia

Myślę, że Wikipedii nie trzeba przedstawiać żadnemu uczniowi. Nie każdy jednak wie, że z Google Play można pobrać całkiem funkcjonalną aplikację dedykowaną temu serwisowi.

Wikipedia
Wikipedia

Program zapewnia dostęp do ponad 20 milionów artykułów (jest to możliwe także z poziomu mobilnej wersji strony) i pozwala na zapisywanie ich do trybu offline. Dzięki temu największe na świecie kompendium wiedzy możemy dosłownie schować w kieszeni.

Streszczenia lektur szkolnych

Bez względu na to, czy streszczenia lektur szkolnych traktujecie jako główne źródło wiedzy na ich temat, czy też służą Wam raczej jako przypomnienie materiału, z pewnością przyda Wam się ta aplikacja.

Streszczenia lektur szkolnych
Streszczenia lektur szkolnych

W jej bazie znalazły się opracowania ponad 120 lektur. (Nie)stety zabrakło nawet najprostszej wyszukiwarki, a wszystkie pozycje zostały posegregowane według epok. Aby nie było więc zbyt lekko, do znalezienia konkretnej lektury potrzebne będzie minimum wiedzy na jej temat ;)

Budzik Puzzle

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie miałaby problemów z porannym wstawaniem. Zwłaszcza jeśli chodzi o wstawanie do szkoły. Na szczęście w Google Play dostępna jest aplikacja, dzięki której już nigdy nie zaśpicie na lekcje.

Budzik Puzzle
Budzik Puzzle

Jest to budzik, w przypadku którego do wyłączenia alarmu nie wystarczy tapnięcie wirtualnego przycisku. Trzeba będzie wykonać nieco bardziej skomplikowaną czynność. Może to być zeskanowanie przygotowanego wcześniej kodu QR za pomocą wbudowanej kamery (warto umieścić go na drugim końcu pokoju) lub rozwiązanie losowej łamigłówki. Jedno jest pewne: przed wyłączeniem budzika będziecie naprawdę wybudzeni.

Google Earth

Pamiętam czasy, gdy na każdą lekcję geografii musiałem dźwigać ważący tonę atlas świata, a na moim biurku stał wielki globus. Dziś ten pierwszy spoczywa gdzieś na dnie szafy, a drugi jest ozdobą, bo od strony użytkowej został zastąpiony przez program Google Earth, który jest ultrazaawansowanym i interaktywnym globusem.

Google Earth
Google Earth

Za jego pomocą możemy odbyć wirtualną podróż po niemal wszystkich zakątkach świata, błyskawicznie odnaleźć nawet najmniejszą mieścinę czy zmierzyć dokładną odległość między dwoma punktami. A wszystko to oprawione miłym dla oka i intuicyjnym interfejsem.

Mam nadzieję, że powyższe apki przydadzą Wam się w szkole i sprawią, że rozpoczęty właśnie rok szkolny stanie się o wiele łatwiejszy. Pamiętajcie jednak, że - niestety - żaden program nie zda do następnej klasy za Was ;)

Jeśli w zestawieniu pominąłem jakąś używaną przez Was aplikację, którą moglibyście polecić innym uczniom, nie zapomnijcie podzielić się nią w komentarzach.

Materiał powstał we współpracy z

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)