Te liczby mówią wszystko. Plus pokazał, jak koronawirus wpłynął na ruch sieciowy

Te liczby mówią wszystko. Plus pokazał, jak koronawirus wpłynął na ruch sieciowy

Te liczby mówią wszystko. Plus pokazał, jak koronawirus wpłynął na ruch sieciowy
Miron Nurski
16.02.2021 15:59, aktualizacja: 06.03.2024 22:10

W 2020 roku klienci klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali łącznie 1,5 miliarda gigabajtów danych.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że pandemia COVID-19 ma mocne przełożenie ruch w internecie. W końcu w wyniku licznych obostrzeń mnóstwo osób zostało zmuszonych do przeniesienia do sieci nie tylko życia zawodowego, ale i prywatnego.

O jakim wzroście mówimy? Jeden z polskich operatorów pokazał twarde dane.

W całym 2020 roku w Plusie i Cyfrowym Polsacie odnotowano 36-procentowy wzrost transferu danych

1,5 miliarda gigabajtów danych w skali roku to ilość, którą ciężko sobie zwizualizować, więc trochę wam to zadanie ułatwię. Gdyby wszystkie przetransferowane dane zgrać na płyty Blu-ray, codziennie można by z nich stawiać wieżę o wysokości zbliżonej do Pałacu Kultury i Nauki.

Wzrost rok do roku jest 36-procentowy, ale jeszcze ciekawiej prezentują się dane dotyczące poszczególnych miesięcy. Najbardziej wzmożony ruch odnotowano bowiem w marcu, kwietniu, maju oraz w listopadzie, gdzie wzrosty sięgały od 44 do 46 proc. A jeszcze w styczniu i lutym nie dobiły nawet do 30 proc.

Petabanty przetransferowanych danych
Petabanty przetransferowanych danych© Plus / Cyfrowy Polsat

Oczywiście okresowe wzrosty to nie przypadek. Od marca do maja borykaliśmy się z tzw. pierwszą falą koronawirusa. Życie społeczne i gospodarcze zostało przymusowo ograniczone, więc przenieśliśmy swoją aktywność do sieci. Jesienią zostały wprowadzone kolejne obostrzenia.

Warto odnotować, że gigantyczne wzrosty ruchu zostały odnotowane mimo faktu, że internetowi giganci dołożyli wszelkich starań, by je zniwelować. Firmy takie jak Netflix, YouTube czy Facebook obniżyły w marcu jakość przesyłanego wideo, aby odciążyć infrastrukturę sieciową.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)