Tegra 3 w Nexusie 7 podkręcona do... 2 GHz! Tablet coraz bliżej Polski

Nexus 7
Nexus 7
Michał Brzeziński

27.08.2012 13:50, aktual.: 27.08.2012 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegra 3 jest układem ze sporym potencjałem. Po podkręceniu taktowania do 2 GHz w popularnym benchmarku Quadrant układ osiąga niemal dwukrotnie lepszy wynik niż Transformer Prime! Eksperyment przeprowadzono na Nexusie 7. Ważniejsze jest jednak to, że już niebawem nie trzeba będzie sprowadzać tabletu zza oceanu (lub kanału La Manche).

Fabrycznie taktowanie czterordzeniowego procesora Nvidii to 1,3 GHz. A co się stanie, gdy zwiększymy częstotliwość do 2 GHz? Powstanie król benchmarków.

W najpopularniejszym teście Quadrant Nexus 7 uzyskał zadziwiający wynik 8082 punktów, czyli prawie dwukrotnie wyższy niż Asus Transformer Prime oraz HTC One X. Oczywiście sytuacja byłaby inna, gdyby konkurencja też miała podkręcone układy.

Benchmark Quadrant | fot. androidcommunity.com
Benchmark Quadrant | fot. androidcommunity.com

Poza tym cudów nie ma - zwiększanie taktowania o ponad 50% rzadko kiedy wychodzi na dobre. I chociaż twórca odpowiednio dostosowanego kernela dał radę uruchomić kilka różnych testów z rzędu, urządzeniu daleko do stabilnej pracy. W praktyce maksymalna częstotliwość bezpieczna do codziennego używania nie przekracza 1,5 GHz. Dlatego rekordy w benchmarkach to sztuka dla sztuki i powinno się je traktować tylko jako ciekawostkę.

Czytając o wszystkich nowościach związanych z Nexusem 7, aż serce się kraje, że ten tablet nie jest dostępny w Polsce. Ale już niedługo to może się zmienić, dzisiaj Google ponownie podsycił nadzieje wielu fanów Androida.

Pierwsze urządzenie z Androidem Jelly Bean weszło do sprzedaży w Hiszpanii, Niemczech i Francji, tym samym pierwszy raz zwiększając swój zasięg od czasu premiery. Jest to świetna wiadomość z dwóch powodów. Po pierwsze pojawiają się większe możliwości sprowadzenia tabletu, chociażby zza zachodniej granicy. Po drugie ta ekspansja świadczy o tym, że Nexus 7 nie ogranicza się wyłącznie do krajów anglojęzycznych i powoli będzie trafiał na nowe rynki.

Warto pamiętać, że te trzy kraje niedawno otrzymały dostęp do dwóch ważnych usług Google Play - filmów i książek. Więc prawdopodobnie dopiero aktywacja dostępu do tych treści w Polsce będzie otwarciem drzwi dla Nexusa.

Kiedy można się tego spodziewać? Nie wiadomo, ale Asus na Facebooku nieraz wspominał o staraniach wprowadzenia tabletu na nasz rynek w 3. lub 4. kwartale tego roku (dzięki Tyran6!). Na pewno Nexus byłby bardzo dobrym prezentem na Gwiazdkę.

Cena w Europie jest stała - Wielka Brytania: 159 funtów za 8 GB lub 199 funtów za 16 GB, a pozostałe kraje odpowiednio 199 euro i 249 euro. U nas koszt zakupu nie powinien być znacząco wyższy. Pożyjemy, zobaczymy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)