Tegra 4 oficjalnie zaprezentowana. Cztery rdzenie Cortex-A15 i potężna 72‑rdzeniowa grafika

NVIDIA Tegra 4 | fot. GSM Arena
NVIDIA Tegra 4 | fot. GSM Arena
Tomasz Hamryszak

07.01.2013 11:30, aktual.: 07.01.2013 12:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nvidia nabiera rozpędu na rynku sprzętu mobilnego. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami tuż przed targami CES 2013 oficjalnie prezentuje najnowszy układ Tegra 4.

NVIDIA Tegra 4, znana wcześniej jako projekt Wayne, została zapowiedziana przez producenta jako najszybszy na świecie procesor dla urządzeń mobilnych. Układ zbudowano w znanej z poprzedniej generacji strukturze 4+1. Oznacza to, że do jego stworzenia użyto czterech rdzeni ARM Cortex-A15 oraz jednego tzw. Companion Core drugiej generacji, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania całego układu na energię.

NVIDIA Tegra 4 | fot. GSM Arena
NVIDIA Tegra 4 | fot. GSM Arena

Według producenta procesor nowej Tegry wykonany w procesie technologicznym 28 nm jest 2,6-krotnie szybszy niż poprzednik. Za sprawą 72 rdzeni GPU układ jest także 6-krotnie wydajniejszy niż wcześniej w przetwarzaniu grafiki 3D. Dzięki temu sprzęt z Tegrą 4 na pokładzie ma szybciej uruchamiać aplikacje, gry, jak również umożliwiać odtwarzanie filmów w standardzie 4K.

[solr id="komorkomania-pl-140396" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4813,tegra-4-z-72-rdzeniowa-grafika-godny-konkurent-dla-snapdragonow" _mphoto="tegra-4-140396-270x155-f5cbd4ac7.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3292[/block]

Nowe dziecko firmy Nvidia ma nie tylko zapewniać ogromną wydajność w grach i aplikacjach. Producent przedstawił technologię Computional Photography Architecture, która przyspieszy działanie funkcji aparatu. Dzięki temu Tegra 4 ma z powodzeniem radzić sobie z renderowaniem zdjęć w HDR oraz z diodą LED w trybie zdjęć seryjnych.

Tegra 4 nie jest wyposażona w zintegrowany moduł LTE. Nie oznacza to jednak, że układ nie obsługuje tego typu łączności. Aby aktywować LTE, konieczna będzie obecność dodatkowego chipsetu Icera i500.

Prezentacja | fot. engadget
Prezentacja | fot. engadget

Bolączką Tegry 3 była ogromna energożerność, która w urządzeniach z tym układem objawiała się bardzo krótkim czasem pracy baterii. Producent twierdzi, że problem został rozwiązany: czwarta generacja zużywa aż o 45% mniej energii, pozwalając nawet na 14 godz. odtwarzania wideo w HD na smartfonach.

W notatce prasowej Nvidia niestety nie podała, kiedy Tegra 4 zadebiutuje w pierwszych tabletach czy smartfonach. Pewne jest, że trafi na pokład konsoli Project Shield, o której pisał dziś Adrian.

NVIDIA Tegra 4 Official Presentation at CES 2013

Źródło: NVIDIAengadgetGSM Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)