Telefon dla babci i dziadka - jaki wybrać?

Telefon dla babci i dziadka - jaki wybrać?

Telefon dla seniora
Telefon dla seniora
Jakub Płaza
22.11.2010 18:50, aktualizacja: 10.12.2017 12:21

Telefony komórkowe z biegiem lat przestają być domeną młodych i "dorosłych". Coraz liczniejszą i coraz bardziej wymagającą grupą odbiorców stają się ludzie starsi. Nie ma się czemu dziwić, telefon nie jest narzędziem służącym tylko do rozrywki i pracy. Zapewnia kontakt z bliskimi, a w wielu nagłych przypadkach potrafi uratować życie. Jaki powinien być telefon dla seniora? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejsze cechy telefonu dla seniora

Duże przyciski

Większość telefonów ma raczej niewielkie przyciski. W końcu producenci dążą do tego, aby urządzenie było stosunkowo niewielkich rozmiarów, ale miało przy okazji miało spory wyświetlacz. W efekcie literki bywają naprawdę malutkie. Czasem możemy nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. A co jeżeli taki telefon trafi w ręce osoby starszej, której wzrok nie jest idealny i która nie zna na pamięć układu klawiatury.

Telefon dla seniora powinien zatem mieć duże i czytelne przyciski, dodatkowo dobrze i jasno podświetlane. Samo wykonanie przycisków również nie jest bez znaczenia. Z klawiatury powinno korzystać się wygodnie i pewnie.

Wyświetlacz

Musi być przede wszystkim czytelny, a wszystkie wyświetlane na nim elementy powinny być doskonale widoczne. Wielkość nie ma większego znaczenia. Ważne, aby litery i cyfry nie były za małe. Z tym na szczęście nie mają problemów producenci komórek dla seniorów.

Telefon dla seniora
Telefon dla seniora

Prosty interfejs

Widowiskowość, mnóstwo skrótów i wizualizacje to elementy zupełnie zbędne. Interfejs powinien być prosty i maksymalnie intuicyjny. Na ekranie głównym użytkownicy mają znaleźć tylko najpotrzebniejsze elementy. Poza tym nauka obsługi telefonu komórkowego nie dla każdego należy do przyjemności. Dla wielu osób może okazać się po prostu skomplikowana.

Bateria

Idealny telefon dla seniora nie może pracować tylko przez 1-2 dni. W pełni naładowane ogniwo musi wystarczyć na dobrych kilka dni, gdyż nie każdy starszy człowiek będzie pamiętał o codziennym ładowaniu telefonu. Na szczęście, specyfikacja tego typu telefonów nie sprzyja wysokiej energożerności.

Solidne wykonanie

Tą cechą powinien odznaczać się każdy telefon komórkowy. Wydaje mi się, że telefon dla seniora w szczególności.

Funkcje dodatkowe

Producenci wyposażają swoje telefony w różne funkcje. Te, które są przydatne dla ludzi młodych, nie zawsze muszą służyć ludziom starszym. Telefon dla seniora powinien mieć kilka naprawdę przydatnych funkcji dodatkowych. Bardzo ważne są różnego rodzaju połączenia alarmowe. Wciśnięcie jednego tylko przycisku zawiadamia o ewentualnym niebezpieczeństwie np. pogotowie i kilka najbliższych osób. Pomocna może okazać się również funkcja latarki. Producenci mają tutaj spore pole do popisu.

Cena

Wbrew pozorom to bardzo istotna sprawa. Pamiętajmy, że ludzie starsi nie zawsze mogę sobie pozwolić na zakup drogiej komórki. Telefon dla seniora powinien być zatem w rozsądnej cenie. Takiej, którą potencjalny odbiorca może za niego zapłacić - najlepiej do 350-450 zł w wolnej sprzedaży.

Jaki telefon dla seniora wybrać?Emporia

EmporiaTALK

Obraz

TALK jest chyba najprostszym modelem z serii Emporia. Po pierwsze – ma większość wymienionych wyżej cech. Wszystkie funkcje można wybrać za pomocą bocznych przycisków. Pomarańczowe podświetlenie ekranu w połączeniu z czarną i dużą czcionką daje czytelny efekt. Producent pomyślał również o donośnym dzwonku oraz latarce.

Dostępność: Play (na życzenie)

Najtaniej w sklepie internetowym: kontakt telefony - 279 zł + 16 zł wysyłka

Emporia TALK premium

Obraz

Wersja premium nieznacznie różni się od standardowego modelu Talk. Wyposażono ją dodatkowo w wysuwany element, na którym można zapisać kilka najważniejszych numerów. To proste i praktyczne rozwiązanie może okazać się naprawdę pomocne. Reszta pozostaje bez zmian - duże przyciski, czytelny wyświetlacz i prostota obsługi.

Dostępność: Era

Najtaniej w sklepie internetowym: PROFI24 - 349 zł + 19 zł wysyłka

Emporia Life

Obraz

Life jest modelem nieco nowocześniejszym. Producent zdecydował się na zastosowanie obudowy typu slider. Oczywiście nadal jest to idealny telefon dla seniora. Jego najważniejszy element to czerwony przycisk umiejscowiony na tyle obudowy. Naciśnięcie go powoduje, że telefon automatycznie dzwoni do pięciu zaprogramowanych numerów.

Najtaniej w sklepie internetowym: kontakt telefony - 369 zł + 16 zł wysyłka

Emporia Elegance

Obraz

Elegance spełnia praktycznie wszystkie najważniejsze kryteria. Odznacza się przy tym nowoczesnym i eleganckim wyglądem.

Dostępność: Orange, Play, Era, Plus

Najtaniej w sklepie internetowym:

S302 to kolejny telefon dla seniora. Ma duże przyciski, czytelny ekran oraz wbudowaną latarkę. Z tyłu obudowy umieszczono przycisk SOS.

Dostępność: Orange

myPhone 1070

Telefony dedykowane ludziom starszym nie grzeszą urodą - w końcu przecież nie o wygląd tu chodzi. myPhone 1070 jest jednak wyjątkiem. Obudowa ma owalny i opływowy kształt. Z pewnością może się podobać. Wróćmy jednak do tego, co najważniejsze. Producent pomyślał o dużych przyciskach i czytelnym wyświetlaczu. Nie zabrakło latarki, trybu głośnomówiącego, szybkiego wybierania najważniejszych numerów oraz przycisku SOS.

Najtaniej w sklepie internetowym:

MaxCom to kolejny producent, który ma w swojej ofercie wiele modeli dedykowanych ludziom starszym. MM3450 jest jednym z nich. Model ten, podobnie jak poprzednicy, charakteryzuje się dużymi i podświetlanymi przyciskami, czytelnym ekranem, możliwością zapisania 5 ulubionych numerów, prostym menu, głośnym dzwonkiem, latarką oraz alarmowym przyciskiem SOS. Telefon jest oczywiście kompatybilny z aparatami słuchowymi.

Dostępność: Orange

Najtaniej w sklepie internetowym: morele.net - 182 zł + 9.50 zł wysyłka

Mam nadzieję, że poniższy tekst pomógł Wam podjąć decyzję, jaki telefon dla seniora wybrać.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)