Telefon do Internetu - jak wybrać?

Telefon do Internetu - jak wybrać?

Telefon do Internetu - jak wybrać?
Jakub Płaza
08.12.2010 21:35, aktualizacja: 08.12.2010 22:35

Telefon do Internetu czy prowadzenia rozmów i pisania SMS-ów? Smartfony bez połączenia z Siecią tracą połowę swojej funkcjonalności. Nawet w "zwykłych" komórkach znajdziemy łączność HSDPA, WiFi i dostęp do najpopularniejszych portali społecznościowych. Pytanie brzmi – czym powinien charakteryzować się internetowy telefon? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Z ekranem związana jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia - reakcja na dotyk. Nowe smartfony nie mają z tym problemów. Taka przypadłość była domeną starszych modeli, szczególnie Nokii. Przy okazji dotyku nie można nie wspomnieć o multidotyku. Jest niezastąpiony przy powiększaniu stron internetowych. Bardzo szybko i wygodnie dostosowujemy ich wielkość do własnych upodobań. Na szczęście staje się on pozycją obowiązkową w specyfikacji najnowszych urządzeń.

Szybka łączność

Łączność w telefon do Internetu nie może ograniczać się do GPRS. Kiedyś korzystaliśmy z niej tylko w wyjątkowych sytuacjach. W końcu lepszy rydz niż nic. Dzisiaj jesteśmy rozpieszczani nowymi technologiami. HSDPA z transferem 7,2 Mb/s (już wkrótce HSDPA+) czy kilkunastokrotnie szybsze LTE zmieniły sposób postrzegania korzystania z Sieci w komórce. Pierwszą z nich określę mianem standardu – to podstawa w każdym smartfonie i lepszym „dumbfonie”. LTE jest w naszym kraju nowością, która dopiero wkrótce stanie się masowo dostępna. Na razie jedynie w największych miastach.

Telefon do Internetu – co powinien mieć?Duży ekran i dobra reakcja na dotyk

Nie wolno zapominać o WiFi. To kolejny niezbędny element wyposażenia. Ważne, aby było jak najszybsze - i tu standard "n" wydaje się koniecznością.

To podstawowe pytania, jakie pojawiały się podczas rozmów o komputerach. Dzisiaj można je odnieść do telefonów komórkowych. Czy ilość MHz i MB mają wpływ na komfort korzystania z Sieci? Po stokroć tak!

Szybkie i gładkie przewijanie stron internetowych to dla mnie bardzo ważna rzecz. Drażni mnie, kiedy telefon laguje i jestem zmuszony czekać na wyświetlenie dalszej części już otwartej witryny. Szybki i wydajny procesor w połączeniu z odpowiednią ilością wolnej (nie zajętej) pamięci RAM potrafią wyeliminować tę niedogodność. Tego typu problemy mogą wynikać z błędów w oprogramowaniu i niedoskonałej optymalizacji. W takim wypadku pomagają tylko aktualizacje. Tu niestety przeważnie jesteśmy zdani na łaskę danego producenta.

Przeglądarka

To rzecz drugorzędna, ale również bardzo ważna. W dużej mierze może odpowiadać za komfort korzystania z Sieci. Jej funkcje w znaczny sposób mogą go polepszyć.

Nie będę wymieniał tutaj wszystkich przeglądarek i opisywał ich funkcji. Wspomnę tylko, że szczególnie dobrze korzysta się z programów opartych na silniku WebKit (Safari, firmowa przeglądarka HTC czy mobilne Chrome), Opery Mobile czy Dolfin Browser. Są one naszpikowane naprawdę pożytecznymi funkcjami. Jedną z najciekawszych jest zaznaczanie nieznanych wyrazów i sprawdzanie ich znaczenia w Wikipedii bądź słowniku.

Każdy z nas lubi, kiedy na stronie otwierają się lub są wyświetlane wszystkie jej elementy (może poza natarczywymi reklamami). Aby było to możliwe, przeglądarka musi wspierać główne języki programowania. Są nimi: Java, HTML oraz Flash. Coraz ważniejszy staje się także HTML5, którego obsługa pojawia się powoli w mobilnych przeglądarkach.

Telefon do Internetu – jaki wybrać?Samsung Galaxy S i9000

Samsung Galaxy to urządzenie z naprawdę dużym ekranem i świetną specyfikacją. Dzięki temu strony internetowe oglądamy w dobrym rozmiarze, a poruszanie się po nich jest wyjątkowo płynne.

Możemy wybrać dowolną przeglądarkę internetową - korzystać z podstawowej lub pobrać alternatywną.

HTC Desire HD

To doskonały telefon do Internetu. Podobnie jak HD2 ma świetny, 4,3-calowy ekran. Pozostałych elementów wyposażenia również nie da się nie docenić. Telefon ma wszystko to, co uprzyjemnia nam korzystanie z Sieci.

Pisząc o tym modelu, warto wspomnieć o jego przeglądarce Internetowej. Program HTC jest szalenie wygodny i naszpikowany przydatnymi funkcjami.

iPhone 4

Nieźle prezentuje się także iPhone 4, który nie oferuje wsparcia dla Flash, ale mobilne Safari jest niezwykle wygodne i oferuje przydatne gesty. Dobra specyfikacja zapewnia odpowiednią płynność przeglądania stron.

Celem tego artykułu nie było podanie jak największej liczby modeli telefonów i ich scharakteryzowanie. Wymieniłem kilka, według mnie najlepszych, telefonów do Internetu. Do Was należy wybór tego najwłaściwszego.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)