Telefon odczyta ruch naszych ust?

Telefon odczyta ruch naszych ust?
06.03.2010 13:48
Fot. na licencji Creative Commons; flickr.com/by notsogoodphotography
Fot. na licencji Creative Commons; flickr.com/by notsogoodphotography
Paweł Żmuda
Paweł Żmuda

Naukowcy z niemieckiego instytutu Karlsruhe Institute of Technology pracują właśnie nad technologią, która umożliwi przetwarzanie niewielkich ruchów ludzkich ust na mowę. Całość opiera się na wykorzystaniu elektromiografii (EMG), która wzmacnia potencjał bioleketryczny mięśni i nerwów. Wynalazek może umilić życie osobom dotkniętym kalectwem a także... wszystkim tym, którzy chcą umawiać się na potajemne schadzki.

Naukowcy twierdzą, że najlepszym przykładem wykorzystania ich wynalazku będą bezdźwięczne rozmowy telefoniczne. Użytkownik komórki będzie mógł prowadzić rozmowę trzymając telefon przy uchu, jednak nie wypowiadając żadnych treści na głos, a mimo to, zostanie zrozumiany przez osobę po drugiej stronie linii. Idealne dla tych, którzy przekazują przez telefon poufne dane, rozmawiają w kinie, teatrze czy w tajemnicy przed żoną.

Niestety, ekipa z Karlsruhe Institute nie poinformowała jeszcze o przewidywanym terminie zakończenia prac, ani o tym, jakich modyfikacji wymagać będą dostępne na rynku telefony. Pozostaje nam tylko poczekać na więcej szczegółowych informacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)