Telefon pilotem do komputera – 10 programów

Telefon komórkowy wyposażony w port Bluetooth, podczerwieni lub moduł Wi-Fi można z powodzeniem wykorzystać w roli pilota do komputera. Rozwiązanie to pozwoli nam na sterowanie aplikacjami (zwłaszcza odtwarzaczami multimediów) uruchomionymi w komputerze, z użyciem smartfonu.

anyRemote
anyRemote
Paweł Wolniewicz

Na stronach SIMblogu opisaliśmy już kilkanaście aplikacji tego typu. Nie wyczerpaliśmy jednak wszystkich możliwości, będziemy więc sukcesywnie przedstawiać kolejne. Warto jednak przygotować niewielkie zestawienie najlepszych programów spośród tych, które już gościły na łamach naszego bloga. Pora na listę dziesięciu najbardziej wartościowych aplikacji, które zamienią nasz telefon w pilota do komputera.

Na stronach SIMblogu opisaliśmy już kilkanaście aplikacji tego typu. Nie wyczerpaliśmy jednak wszystkich możliwości, będziemy więc sukcesywnie przedstawiać kolejne. Warto jednak przygotować niewielkie zestawienie najlepszych programów spośród tych, które już gościły na łamach naszego bloga. Pora na listę dziesięciu najbardziej wartościowych aplikacji, które zamienią nasz telefon w pilota do komputera.

Darmowy program działający na platformie Java. Pozwala on na zdalne sterowanie klawiaturą oraz myszą komputera, obsługiwanie aplikacji PowerPoint, Winamp, Windows Media Player oraz innych, a także na uzyskanie dostępu do pulpitu komputera. Poza tym aplikacja oferuje możliwość dostosowywania do własnych potrzeb, z wykorzystaniem skryptów.

MobileWitch Remote Control działa w architekturze klient-serwer. Oba moduły zostały napisane w języku Java. Korzystanie z aplikacji wymaga zainstalowania serwera na komputerze, a oprogramowania klienckiego ? w telefonie komórkowym. Następnie należy uruchomić oba moduły.

Program działa za pośrednictwem Bluetooth.

Na początek prosty i wszechstronny program. anyRemote nie rzuca na kolana liczbą funkcji, ale posiada niewielkie wymagania. Wystarczy urządzenie działające na platformie Java. Listę kompatybilnych urządzeń można znaleźć na stronie domowej programu.

Aby skorzystać z anyRemote potrzebna będzie komórka posiadająca port na podczerwień, Bluetooth lub moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Natomiast na komputerze powinien zostać zainstalowany system operacyjny Linux.

Dzięki anyRemote można sterować pracą bogatego zestawu aplikacji muzycznych, odtwarzaczy filmów, a także programów do prezentacji. W efekcie całe nasze domowe centrum rozrywki będzie w zasięgu telefonu.

W marketach można kupić tak zwane piloty uniwersalne. Testowałem takie cudo, działa. Ale jest to kolejne urządzenie elektroniczne, które trzeba pilnować, i które jest współodpowiedzialne za bałagan w mieszkaniu. O wiele łatwiej jest wykorzystać komórkę z obsługą podczerwieni.

Pozwala na to między innymi działające w Symbianie irRemote Control. Zamienia ona smartfon w uniwersalnego pilota do sterowania urządzeniami audio/wideo. Wystarczy wybrać model urządzenia, którym chcemy sterować za pomocą portu na podczerwień. Dzięki temu program jest bardzo prosty w użyciu.

Lista obsługiwanych urządzeń jest obszerna. Liczba obsługiwanych telefonów również. Dominują modele marki Nokia.

  1. Nam's Remote

W roli pilota do komputera można wykorzystać także telefon iPhone. W jego przypadku też posiadamy kilka interesujących opcji. Jedną z nich stanowi dostępny w sklepie App Store Nam's Remote. Aplikacja kosztuje nieco ponad 2 euro, ale jest tego warta.

Dzięki Nam's Remote iPhone może stać się klawiaturą, myszką, padem, urządzeniem sterującym do odtwarzacza multimediów, a nawet kierownicą. Dodatkowo możliwe są takie "drobnostki", jak obsługa prezentacji Power Pointa czy zdalna kontrola programów Windows Media Player i WinAmp.

  1. Remote

Telefon iPhone sprawdza się także w bardziej wyspecjalizowanych zadaniach. Na przykład w celu sterowania sterowania programem iTunes. Pozwala na to bezpłatny program Remote, dostępny za pośrednictwem App Store.

Pozostańmy jeszcze przy aplikacjach pozwalających na korzystanie z odtwarzaczy multimedialnych. dRemote umożliwia kontrolowanie pracy programów Windows Media Player, iTunes oraz VLC z poziomu telefonu z systemem Windows Mobile. Aplikacja jest bezpłatna.

Dzięki dRemote możliwe staje się rozpoczynanie i wstrzymywanie odtwarzania, przeskakiwanie do sąsiednich utworów, a także kontrolowanie poziomu głośności. Dodatkowo uzyskujemy dostęp do list nagrań.

Jeszcze jeden pilot do multimediów, tym razem bardzo wyspecjalizowany. VLC Remote pozwala (jak zresztą sama nazwa wskazuje) na sterowanie programem VLC. Trzeba jedynie posiadać smartfon pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Mobile. Aplikacja ukierunkowana jest na współpracę tylko z jednym programem, ale za to oferuje dostęp także do bardziej zaawansowanych opcji ? nie tylko przycisków start/pauza/stop, ale także, między innymi, do przełącznika do trybu pełnoekranowego.

Program można pobrać za darmo. Wymagana jest obecność .NET Compact Framework 3.5.

Wyświetlacze komórek są zdecydowanie zbyt małe ? może więc obejrzeć ich zawartość na monitorze komputera? Pozwala na to Mobiola Screen Capture. Niestety, program jest płatny.

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na skorzystanie z aplikacji, to uzyskamy narzędzie wszechstronne, działające na urządzeniach BlackBerry, a także z systemami Symbian oraz Windows Mobile. Grafika z ekranu komórki przekazywana jest do komputera za pomocą USB, Bluetooth lub Wi-Fi. Użytkownik może przygotować dobrej jakości screencast z wyświetlacza telefonu.

Na koniec coś nieco bardziej szalonego (o ile wykorzystywanie z komórki w roli komputerowej myszy samo w sobie nie jest szalone). Telefon jako pilot do garażu. Sztuczka zadziała na urządzeniach marki RIM BlackBerry.

Rozwiązanie to wygląda imponująco, ale w praktyce o wiele bardziej przydatne okażą się zapewne wymienione wcześniej programy pozwalające na sterowanie komputerem. Mimo to warto wiedzieć, co być może czeka nas w przyszłości.

Program dostępny w wersji komercyjnej, który jednak wyewoluował z bezpłatnej aplikacji. Działa w systemie Windows Mobile 5/6.x.

GRemote pozwala między innymi na wykorzystanie smartfonu w roli myszy oraz klawiatury komputera, sterowanie za pomocą Wi-Fi oraz Bluetooth, a także na kontrolowanie pracy dowolnej aplikacji, wykorzystanie GSensora w roli joysticka oraz przypisywanie przez użytkownika akcji do skrótów klawiszowych.

Aplikacja wymaga obecności .NET CF 3.5. Oprócz programu dla Windows Mobile dostępny jest także klient instalowany bezpośrednio w komputerze z systemem Windows.

Kilka programów pozwalających na sterowanie komputerem za pomocą telefonu komórkowego i Bluetooth opisaliśmy także w artykule Bluetooth ? niestandardowe zastosowania.

Na zrzutce: anyRemote

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)