Czyje telefony rozchodzą się najlepiej? Oto najświeższe statystyki

Analitycy
Analitycy
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Łukasz Skałba

31.07.2015 14:17, aktual.: 31.07.2015 16:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakończył się drugi kwartał, więc pora na małe podsumowanie wyników pięciu największych firm produkujących komórki. Przygotowali je analitycy ze Strategy Analytics i ukazuje ono kilka ciekawych zjawisk i trendów.

Zacznijmy od wyników całościowych. W drugim kwartale aż 8 na 10 telefonów komórkowych stanowiły smartfony. W tym roku w drugim kwartale dostarczono tylko o około 6 milionów telefonów komórkowych więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Daje to 1,5% wzrost, co wygląda śmiesznie przy 7% wzroście jaki odnotowano z roku 2013 na 2014. Branża zwalnia? To fakt... który nie dotyczy jak zwykle Apple'a, które dzięki iPhone'om z większymi ekranami bije kolejne rekordy popularności. Producent jabłek zakończył kwartał dostarczając 47,5 mln smartfonów. Stanowi to 35% wzrost względem roku 2014. Imponujące.

Wyniki z drugiego kwartału 2015
Wyniki z drugiego kwartału 2015© Strategy Analytics

Gorzej z takimi gigantami jak Samsung czy Microsoft. Ten pierwszy wyprodukował o 6 mln komórek mniej, a drugi o... 23 mln. 45-procentowy spadek! Czyżby przejęcie Lumii od Nokii było złym posunięciem? A może wszyscy wstrzymują się z zakupem, czekając na premierę Windowsa 10? A może czekają na Lumia 6,2 cala...? No nieważne. Na pewno dużo większy wpływ na to miał fakt, że dużą część telefonów Microsoftu stanowiły tradycyjne komórki, które jeszcze rok temu jako tako się sprzedawały, co owocowało w 50 milionach dostarczonych sztuk. Jednak nadeszły czasy, w których budżetowe smartfony chińskich czy indyjskich marek możemy dostać za bardzo rozsądne pieniądze. Wszyscy przesiadają się na smartfony, co udowadniają właśnie wyniki firmy. Jak widać, źle się dzieje z sekcją mobilną Microsoftu. Do tego stopnia, że w zestawieniu spadł on na czwarte miejsce.

Jego miejsce zajął Huawei, po raz pierwszy w historii wskakując na podium nie tylko pod względem dostarczonych smartfonów, ale telefonów w ogóle. Chiński koncern dostarczył ponad 30 mln urządzeń, czyli 10 mln więcej niż w drugim kwartale 2014 roku. To, jak potężny jest chiński rynek pokazuje także Xiaomi, które również zaliczyło w ostatnich miesiącach spory wzrost - prawie 5 milionów sztuk więcej.

Wyniki z drugiego kwartału 2015
Wyniki z drugiego kwartału 2015© Strategy Analytics

Zestawienie 5 największych gigantów branży mobilnej jest bardzo niestabilne i dynamicznie zmienia się z kwartału na kwartał. W Polsce niektórzy mogą się dziwić, dlaczego nie ma tam na przykład niezwykle popularnego w naszym kraju LG. Fakty są jednak takie, że wyniki światowe są w bardzo dużym stopniu zależne od rynku chińskiego czy indyjskiego, które rządzą się swoimi prawami.

Samsung, mimo że prezentuje coraz więcej telefonów, radzi sobie coraz gorzej. Apple, mimo tego, że "wszyscy" go nienawidzą, nieustannie rośnie w siłę. A Microsoft... coś robi źle. Bardzo źle.

*Źródło: Strategy Analytics

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)