Telefony zagrożeniem dla przyrostu naturalnego?

Niebezpieczne telefony? (fot. na licencji CC./Flickr/RowdyKittens)
Niebezpieczne telefony? (fot. na licencji CC./Flickr/RowdyKittens)
Kamil Homziak

22.08.2011 09:00, aktual.: 22.08.2011 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć telefony stały się nieodłącznymi kompanami życia codziennego, to mogą mieć też negatywny wpływ na zdrowie mężczyzn. Z przeprowadzonych badań wynika, że promieniowanie elektromagnetyczne, które wytwarzają, może zmniejszać ilość i jakość plemników.

Badania przeprowadzono na szczurach oraz palących i niepalących mężczyznach. Ogólnie rzecz biorąc, w spermie, która była narażona na promieniowanie, zmniejszyły się kształt, wielkość, ruchliwość i czas życia plemników. Aby dogłębnie zbadać problem, potrzebne są jednak dodatkowe badania. Nie wiadomo na przykład, czy większe zagrożenie stanowią telefony działające w sieciach GSM czy CDMA, prawdopodobnie także każdy z modeli telefonów ma inny wpływ na płodność mężczyzn.

Póki co pojawiają się przypuszczenia, że za całą sprawę odpowiedzialne może być ciepło, jakie generuje telefon noszony w przedniej kieszeni spodni. Sprawia ono, że temperatura spermy rośnie, mimo że powinna być o około 4 stopnii niższa niż reszty ciała. Inna teoria zakłada natomiast, że promieniowanie przenika przez odzież i oddziałuje na częstotliwości elektromagnetyczne ludzkiego działa, doprowadzając do spadku jakości nasienia. Czy zatem mężczyźni powinni unikać noszenia telefonu w spodniach? A może już niedługo na rynku pojawią się specjalne pokrowce redukujące niebezpieczne promieniowanie?

Źródło: CNET

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)