Telefony zagrożeniem dla przyrostu naturalnego?

Telefony zagrożeniem dla przyrostu naturalnego?22.08.2011 09:00
Niebezpieczne telefony? (fot. na licencji CC./Flickr/RowdyKittens)
Niebezpieczne telefony? (fot. na licencji CC./Flickr/RowdyKittens)
Kamil Homziak

Choć telefony stały się nieodłącznymi kompanami życia codziennego, to mogą mieć też negatywny wpływ na zdrowie mężczyzn. Z przeprowadzonych badań wynika, że promieniowanie elektromagnetyczne, które wytwarzają, może zmniejszać ilość i jakość plemników.

Badania przeprowadzono na szczurach oraz palących i niepalących mężczyznach. Ogólnie rzecz biorąc, w spermie, która była narażona na promieniowanie, zmniejszyły się kształt, wielkość, ruchliwość i czas życia plemników. Aby dogłębnie zbadać problem, potrzebne są jednak dodatkowe badania. Nie wiadomo na przykład, czy większe zagrożenie stanowią telefony działające w sieciach GSM czy CDMA, prawdopodobnie także każdy z modeli telefonów ma inny wpływ na płodność mężczyzn.

Póki co pojawiają się przypuszczenia, że za całą sprawę odpowiedzialne może być ciepło, jakie generuje telefon noszony w przedniej kieszeni spodni. Sprawia ono, że temperatura spermy rośnie, mimo że powinna być o około 4 stopnii niższa niż reszty ciała. Inna teoria zakłada natomiast, że promieniowanie przenika przez odzież i oddziałuje na częstotliwości elektromagnetyczne ludzkiego działa, doprowadzając do spadku jakości nasienia. Czy zatem mężczyźni powinni unikać noszenia telefonu w spodniach? A może już niedługo na rynku pojawią się specjalne pokrowce redukujące niebezpieczne promieniowanie?

Źródło: CNET

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)