Masz problem z natrętnymi telemarketerami? Oto skuteczny sposób na walkę z niechcianymi połączeniami

Masz problem z natrętnymi telemarketerami? Oto skuteczny sposób na walkę z niechcianymi połączeniami

Telemarketer
Telemarketer
Źródło zdjęć: © belchonock / depositphotos.com
Miron Nurski
08.02.2017 14:55, aktualizacja: 08.02.2017 17:02

Do twoich uszu dociera wydobywający się z telefonu dźwięk dzwonka. Zerkasz na ekran - nieznany numer. Odebrać, czy nie odbierać? W końcu odbierasz, bo przecież może chodzić o coś ważnego. Trzy sekundy później wysłuchujesz pieśni pochwalnej o nowych, przełomowych garnkach. Brzmi znajomo? Na szczęście istnieje prosty sposób na ochronę przed niechcianymi połączeniami.

Niechciane połączenia? Jest na to aplikacja

A nawet kilka aplikacji, ale tak naprawdę liczą się tylko dwie - Truecaller oraz Hiya. Obie służą do tego samego: do identyfikacji numerów osób dzwoniących.

Ja prywatnie korzystam z Truecallera - apki mogącej się poszczycić bazą ponad 250 milionów użytkowników i ponad dwóch miliardów numerów, która pamięta jeszcze czasy Symbiana i Windowsa Mobile. Dlatego też dziś skupię się przede wszystkim na tej aplikacji.

Hiya to nieco mniej popularne narzędzie, ale warto śledzić jego rozwój. Wcześniej znane było ono jako Whitepages. Stojąca za nim firma postanowiła wydzielić biznes zajmujący się rozwojem aplikacji, zmienić jej nazwę i rozpocząć promocję na szeroką skalę. Nawiązano już nawet partnerstwo z siecią T-Mobile oraz Samsungiem; Hiya jest zintegrowana z dialerem nowszych smartfonów z linii Galaxy. Może się więc okazać, że w niedalekiej przyszłości to właśnie ta aplikacja będzie najpopularniejsza na świecie.

Jak zablokować niechciane połączenia?

Truecaller to usługa tworzona przez społeczność. Gdy użytkownik aplikacji odbierze połączenie od telemarketera, oszusta lub innego intruza, może oznaczyć je jako spam i napisać, kto stoi po drugiej stronie słuchawki. Inni użytkownicy przed odebraniem połączenia ujrzą dzięki temu nazwę kontaktu oraz liczbę osób, które uznały połączenie za niechciane.

412168599890231852

Jeśli telemarketerzy dzwonią do ciebie sporadycznie i wystarczy ci, że aplikacja wyświetli informację o spamie - po zainstalowaniu apki i zalogowaniu się nie musisz robić nic.

Jeśli natomiast telemarketerzy są bardziej natarczywi i zależy ci na tym, by w ogóle nie mogli się do ciebie dodzwonić, jest na to sposób.

Jak zablokować niechciane połączenia w Truecaller?

[b]Wersja na Androida:[/b]

  • []Zainstaluj i uruchom aplikację Truecaller[]Przejdź do zakładki Blokuj Kliknij opcję "Włącz blokowanie"

[b]Wersja na iOS:[/b]

  • []Zainstaluj aplikację Truecaller[]Wejdź do ustawień telefonu, a następnie zakładek Telefon => Blokowanie i identyfikacja połączeń Zezwól aplikacji Truecaller blokować połączenia

W przypadku wersji na Androida w Ustawieniach blokowania można zdecydować, czy aplikacja ma automatycznie odrzucać połączenia od przychodzących, czy tylko wyciszać dzwonek. Możliwe jest także zablokowanie wszystkich zastrzeżonych numerów.

Truecaller potrafi także identyfikować numery osób prywatnych

Wbrew pozorom funkcjonalność aplikacji nie ogranicza się tylko do informowania o spamie. Potrafi ona także identyfikować zwykłe osoby, o czym kiedyś już zresztą wspominałem.

Apka radzi sobie z tym naprawdę nieźle. Prawidłowo opisuje nazwy kontaktów zdecydowanej większości numerów, które próbują się ze mną połączyć.

Tu pojawia się jednak mały haczyk

Tego typu usługi nie biorą bazy numerów z sufitu. Po zainstalowaniu aplikacji prosi ona o dostęp do kontaktów, które wysyłane są na serwery firmy. Tak powstaje gigantyczny katalog numerów, który wykorzystywany jest do identyfikowania połączeń.

Czy jest się czego obawiać? Cóż, osobiście akurat w przypadku takich usług raczej nie obawiam się o niecne zamiary twórców; baza numerów jest po prostu niezbędna do ich prawidłowego działania. Bardziej martwić mogą gry i totalnie niepowiązane z wykonywaniem połączeń apki, które domagają się dostępu do kontaktów. A takich jest mnóstwo.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)