Terozki Ślonsko godka je na niykerych mobilniokach Samsung!

Strona głównaTerozki Ślonsko godka je na niykerych mobilniokach Samsung!
03.02.2015 15:20
Terozki Ślonsko godka je na niykerych mobilniokach Samsung!
Jan Blinstrub
Jan Blinstrub

Są tu jacyś Ślązacy z samsungami? Mam dobre wieści. Już wkrótce niektóre z waszych telefonów nauczą się ślůnsko godka.

Samsung po śląsku

Informacja nie jest oficjalna, ale pochodzi od zaufanego źródła. Lwia część pracy jest już podobno zrobiona, więc startu możemy spodziewać się w ciągu najbliższych tygodni. Pozostały testy, ostatnie szlify i przygotowanie komunikacji marketingowej.

Pewnie dodanie śląskiego nie spowoduje radykalnego wzrostu sprzedaży telefonów Galaxy w Katowicach, ale Samsung dobrze kombinuje dopieszczając ten region.

W 2011 roku blisko 530 tys. osób zadeklarowało, że na co dzień posługuje się gwarą śląską. Może nie jest to zawrotna liczba z perspektywy działającej globalnie firmy, ale warto wspomnieć, że w 2002 roku osób deklarujących używanie na co dzień śląskiego było niemal dziesięciokrotnie mniej. Niegdyś posługiwanie się gwarą było czymś wstydliwym, dziś staje się ona modna.

Podkreślał to Krzysztof Roksela, założyciel portalu Gryfnie.com w rozmowie z NaTemat

Krzysztof Roksela:

Przez długi czas gwara śląska była trzymana w skansenie. Żeby mówić po śląsku trzeba było ubrać się w specjalny strój i wykonywać tradycyjny zawód. Przeszkadzał nam ten wizerunek Śląska [...]. W końcu gwarą mówimy tu wszyscy, dlaczego więc nie dać jej żyć we współczesnym świecie?

Mamy dziś programy kulinarne po śląsku. Są także muzycy (nie ludowi!), którzy śpiewają w gwarze.

OBERSCHLESIEN (zespół) - JO CHCA

Tożsamość śląska cementuje się. To bardzo dobry moment, żeby się nią zainteresować, bo każdy gest zostanie doceniony. Całkiem niedawno gwara śląska pojawiła się w Google Now, wkrótce trafi do urządzeń Samsunga, a niedługo później pewnie także to sprzętu innych firm.

S Voice po polsku

Jest jeszcze jedna rzecz, która zainteresuje pewnie nie tylko mieszkańców Południowo-Zachodniej Polski, choć na tę chwilę trzeba do niej podchodzić z dystansem, bo źródła nie są w pełni wiarygodne.

Podobno niedalekiej przyszłości, kto wie, może nawet przy okazji debiutu gwary śląskiej, pojawi się S Voice po polsku. Plotki na ten temat krążą już od jakiegoś czasu. Do nas dotarła informacja, że prace są na zaawansowanym etapie. Biorąc pod uwagę działania konkurencji, rychły debiut usługi w naszym języku byłby naturalnym posunięciem. Nie jest to tylko asystent w telefonie, ale także istotny element urządzeń noszonych. A jest to kategoria, w której producenci widzą teraz bardzo duży potencjał.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)