Test telefonu Nokia 6303 classic
Przedruk z InfoNokia.pl:
Nokia 6303 classic to klasyczny model fińskiego producenta, który został wyposażony w aparat 3,2 megapiksela. Wygląd telefonu nie wszystkim się spodoba, ponieważ klawisze zostały rozmieszczone w dość dziwny sposób. Ale za to są praktyczne i o tym w dalszej części tekstu.
Przedruk z InfoNokia.pl:
Nokia 6303 classic to klasyczny model fińskiego producenta, który został wyposażony w aparat 3,2 megapiksela. Wygląd telefonu nie wszystkim się spodoba, ponieważ klawisze zostały rozmieszczone w dość dziwny sposób. Ale za to są praktyczne i o tym w dalszej części tekstu.
Wideoprezentacja telefonu Nokia 6303 classic. InfoNokia.pl
Pierwsze wrażenia…
… nie były najlepsze. W pudełku znajdziemy mini kabel USB, ładowarkę, zestaw słuchawkowy oraz instrukcję obsługi. W tym zestawie brakuje co najmniej płytę z oprogramowaniem, ale można ją ściągnąć z Internetu. Design telefonu Nokia 6303 classic wzbudza zainteresowanie, ponieważ nie przypadł do gustu na pierwszy rzut oka nikomu. Sam byłem nieco sceptyczny, ale z czasem nawet się do niego przekonałem ze względu na jego funkcjonalność.
Klawiatura, która została w tym modelu umieszczona jest podzielona na dwie części – na białym tle – część alfanumeryczna, a na czarnym – klawisze funkcyjne. Przyciski posiadają odpowiedni rozmiar oraz skok działania, co powoduje, że redagowanie wiadomości jest przyjemne i szybkie. Nie ma możliwości, aby kliknąć nie ten klawisz co chcieliśmy. Naprawdę z klawiatury w telefonie Nokia 6303 classic jestem zadowolony.
Urządzenie również pewnie leży w dłoni – nie ma wrażenia, że zaraz nam z niej wypadnie. Wymiary to 108,8x46,2x11,7mm a waga to 96 g. Telefon został wykonany naprawdę solidnie, a materiały do produkcji obudowy nie są najgorszej jakości. Z prawej strony obudowy umieszczono regulację głośności, u góry – włącznik telefonu, a na dole wejście do ładowarki, słuchawek oraz microUSB do kabla. Natomiast z tyłu użytkownik znajdzie obiektyw aparatu.
Aparat…
… to jeden z największych zalet tego modelu. Producent umieścił w Nokia 6303 classic matrycę o rozdzielczości 3,2 megapiksela z podwójną diodą LED i 8 zoomem cyfrowym. Zdjęcia wykonane przy dziennym świetle są zadowalającej jakości, gorzej sprawa wygląda przy fotkach robionych w nocy lub słabym oświetleniu. Obrazy są kiepskie i zamazane. Nie zalecam aparatu w Nokia 6303 classic do imprez, ponieważ możemy być bardzo zawiedzeni. Maksymalna rozdzielczość zdjęcia to 1536x2048 pikseli. W ustawieniach zdefiniujemy flesz, samowyzwalacz, tryb nocny, jasność, efekty, balans bieli oraz zdjęcia krajobrazowe.
Test kamery w Nokia 6303 classic. InfoNokia.pl
Natomiast największa rozdzielczość filmu wideo to 352x288 pikseli, a długość można ustawić do maksymalnej długości MMS-a bądź do wyczerpania pamięci. W ustawieniach można znaleźć jasność, efekty, balans bieli oraz zdjęcia krajobrazowe.
Odtwarzacz muzyczny
Telefon został wyposażony również w aplikację odtwarzającą pliki muzyczne. Jakość dźwięku wydobywanego z głośnika są dość dobrej jakości. Można je jeszcze zdefiniować za pomocą korektora muzycznego. Aplikacja odpowiadająca za segregowanie muzyki nie różni się niczym, od tej którą spotkamy w najnowszych telefonach fińskiego producenta.
Test głośnika w Nokia 6303 classic. InfoNokia.pl
Wiadomości
Producent zdecydował się na zastosowanie formatowania wiadomości w formacie Unicode, co powoduje, że jeśli w SMS-ie użyjemy choć jednego polskiego znaku diakrytycznego, to długość SMS-a spada do 70 znaków. Gdy nie skorzystamy z żadnego znaku z „ogonkiem” itp. to jedna wiadomość tekstową obsługuje 160 znaków.
Telefon obsługuje również MMS-y. Do jednego projektu możemy dodać po kilka zdjęć, lecz zostaną one wysłane w kilku wiadomościach, ponieważ przekroczymy wagę jednego MMS-a.
Łączność
Nokia 6303 classic umożliwia synchronizowanie danych za pomocą kabla USB i oprogramowania Nokia Ovi Suite. Do zwykłego kopiowania zdjęć, muzyki itp. nie trzeba uruchamiać Nokia Ovi Suite, a jedynie wejść do zawartości telefonu, jak do nowego utworzonego dysku. Transmisja danych odbywa się bez problemu.
Telefon wyposażony jest również w technologię Bluetooth, która umożliwia na łączenie się z innymi urządzeniami telekomunikacyjnymi. Przesyłanie plików między telefonami odbywała się bez problemu. Natomiast przy łączeniu się z słuchawkami Bluetooth należy zawsze pamiętać o tym, że standardowy kod to „0000”.
Urządzenie umożliwia również szyfrowanie po Internecie za pomocą technologii GPRS i EDGE. Strony ładowały się szybko i bez większych problemów. Producent zainstalował również Operę Mini, z której korzystałem przy zwiedzaniu witryn. Oprogramowanie działało sprawnie i bez problemów.
Warto wspomnieć o…
… o dostępnej pamięci, która wynosi 20 MB. Nie jest to duży wynik, ale producent umożliwił w telefonie Nokia 6303 classic zainstalowanie kat pamięci microSD. W zestawie można ją spotkać, a jej pojemność to 1 GB.
Urządzenie jest wyposażone również w Nokia Maps, ale telefon nie jest wyposażony w odbiornik GPS. Aby korzystać z zalet map należy podłączyć zewnętrzny GPS za pomocą technologii Bluetooth.
Gry, które zostały zainstalowane w tym modelu są bardzo podobne, do tych co oferuje Nokia 6700 classic testowana przez naszą redakcję. Fani mogą pobawić się takimi tytułami: Bounce Tales, Brain Champ., City Bloxx, Hołowczyc Rally 2008, Need for Speer Undercover, Sudoku oraz Tomb Raider: Underworld.
Nie brakuje również innych aplikacji – Flickr, Konwerter, Konwerter rozmiarów, Messenger, My Nokia, Opera Mini, Share on Ovi oraz Zegar Światowy.
Bateria
Producent umieścił w telefonie Nokia 6303 classic akumulator o pojemności 1050 mAh, który pozwalał na użytkowanie telefonu średnio przez 3-4 doby, co jest wynikiem dobrym. Przez ten okres dość intensywnie korzystałem z urządzenia – często rozmawiałem, wysyłałem dużo SMS-ów, robiłem zdjęcia oraz słuchałem muzyki i radia.
Podsumowując, Nokia 6303 classic jest telefonem przeznaczonym głownie dla osób, które używają urządzenia głównie do telefonowania oraz wysyłania SMS-ów. Komórkę można kupić w dwóch wersjach kolorystycznych – białą z czarnym oraz całą czarną. Na aukcjach internetowych cena tego modelu waha się w granicach 500 zł, a w sklepach internetowych ceny są również podobne.
Źródło: InfoNokia