Testujemy Windows Phone 7.5 Mango cz.1 - multitasking

WP 7,5 multitasking
WP 7,5 multitasking
Krzysztof Laber

24.09.2011 16:34, aktual.: 24.09.2011 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Testowany przez nas telefon Dell Venue Pro kilka dni temu otrzymał aktualizację do najnowszej odsłony mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Phone 7.5 Mango. Wnosi ona sporo nowości, a jedną z najważniejszych jest długo oczekiwany multitasking.

Windows Phone 7.5 Mango jako główną zmianę wprowadza umożliwienie programom działania w tle. Opcja ta zmienia mobilne okienka w pełnoprawny system operacyjny XXI wieku, mogący konkurować z pozostałymi OS-ami.

Wielozadaniowość w Windows Phone 7 była dostępna wcześniej ale ograniczała się do przeglądarki Internet Explorer, odtwarzacza Zune i kilku innych programów. Teraz, dzięki nowym API, działać w tle mogą aplikacje firm trzecich, jak gry czy nawigacja. Możliwe jest wygodne granie w różne tytuły z Merketplace, a np. przychodząca rozmowa telefoniczna nie wyłączy rozgrywki, a jedynie ją zapauzuje (po skończonej rozmowie można do niej wrócić). W tle będą działać również różne usługi sieciowe, a aplikacje będą wysyłały powiadomienia push o nowych zdarzeniach i zmianach. Po kliknięciu w niej system automatycznie przeniesie do wybranego programu.

W porównaniu jednak do rozwiązań konkurencyjnych systemów, Microsoft poszedł o krok dalej. Zezwolił bowiem użytkownikom na określanie, które programy otrzymają dostęp do zasobów urządzenia. By zobaczyć wszystkie dopuszczone do działania w tle aplikacje należy wejść w ustawienia, a następnie w zakładkę aplikacje.W tym miejscu możemy określić, czy dany program będzie mógł działać w tle, czy też nie.

WP 7,5 uprawnienia aplikacji
WP 7,5 uprawnienia aplikacji

W chwili obecnej multitasking można testować jedynie na aplikacjach wchodzących w skład systemu, jak na przykład odtwarzacz wideo, przeglądarka Internet Explorer czy aparat. Aplikacje firm trzecich, jak choćby program do zarządzania kontem w portalu Facebook, mimo że prezentowany wśród działających w tle programów, po wznowieniu wymaga zalogowania do konta. Z całą pewnością sytuacja zmieni się już w chwili oficjalnej premiery wersji 7.5 mobilnego systemu Microsoftu, podobnie jak to było w przypadku wprowadzenia wielozadaniowości do systemu iOS. Przypomnę, że programiści już od jakiegoś czasu dysponują nowym SDK, w którym dostępne są API pozwalające na korzystanie z multitaskingu (aplikacje muszą jednak wcześniej zyskać aprobatę Microsoftu) i będzie on obsługiwany w większości usług sieciowych, gier czy nawigacji.

WP 7,5 uprawnienia aplikacji
WP 7,5 uprawnienia aplikacji

Zarządzanie działającymi w tle programami ma w sobie coś z rozwiązań znanych z systemu webOS. Po dłuższym przytrzymaniu przycisku “wstecz”, na ekranie telefonu pojawiają się tzw. switcher z kartami prezentującymi zrzuty ekranu otwartych aplikacji. Jest ich sześć i odnoszą się do ostatnio używanych programów lub gier. Pomiędzy kartami można poruszać się przesuwając palcem w poziomie.

WP 7,5 karty otwartych programów
WP 7,5 karty otwartych programów

Microsoft nie wprowadził funkcji pozwalającej na zamykanie programów z poziomu okna otwartych aplikacji, więc by zamknąć dany program, należy dokonać tego używając jego ustawień.

Wprowadzenie multitaskingu było naturalnym torem rozwoju systemu Windows Phone, jednak za prostotę i przejrzystość zarządzania otwartymi w tle programami należą się Microsoftowi słowa uznania. Szkoda, że Ballmer i spółka nie umożliwili zamykania działających w tle aplikacji. Oczywiście system sam potrafi zarządzać otwartymi programami i wyłącza te usługi, które wiążą się z poborem dużej ilości energii. Dostępne są wtedy wspomniane powiadomienia push.

Pytaniem pozostaje jeszcze ilość pokazywanych w switcherze aplikacji firm trzecich. Jest to o tyle ważne, że może zdarzyć się, iż otwarte na początku korzystania z telefonu aplikacja trzeba będzie włączać z menu lub ekranu głównego, bo nie będą widoczne w przełączniku (ale wciąż działają w tle). Odpowiedź na to pytanie poznamy zaraz po oficjalnej premierze Mango.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)