Testujemy Windows Phone 7.5 Mango cz.1 - multitasking
Testowany przez nas telefon Dell Venue Pro kilka dni temu otrzymał aktualizację do najnowszej odsłony mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Phone 7.5 Mango. Wnosi ona sporo nowości, a jedną z najważniejszych jest długo oczekiwany multitasking.
Windows Phone 7.5 Mango jako główną zmianę wprowadza umożliwienie programom działania w tle. Opcja ta zmienia mobilne okienka w pełnoprawny system operacyjny XXI wieku, mogący konkurować z pozostałymi OS-ami.
Wielozadaniowość w Windows Phone 7 była dostępna wcześniej ale ograniczała się do przeglądarki Internet Explorer, odtwarzacza Zune i kilku innych programów. Teraz, dzięki nowym API, działać w tle mogą aplikacje firm trzecich, jak gry czy nawigacja. Możliwe jest wygodne granie w różne tytuły z Merketplace, a np. przychodząca rozmowa telefoniczna nie wyłączy rozgrywki, a jedynie ją zapauzuje (po skończonej rozmowie można do niej wrócić). W tle będą działać również różne usługi sieciowe, a aplikacje będą wysyłały powiadomienia push o nowych zdarzeniach i zmianach. Po kliknięciu w niej system automatycznie przeniesie do wybranego programu.
W porównaniu jednak do rozwiązań konkurencyjnych systemów, Microsoft poszedł o krok dalej. Zezwolił bowiem użytkownikom na określanie, które programy otrzymają dostęp do zasobów urządzenia. By zobaczyć wszystkie dopuszczone do działania w tle aplikacje należy wejść w ustawienia, a następnie w zakładkę aplikacje.W tym miejscu możemy określić, czy dany program będzie mógł działać w tle, czy też nie.
W chwili obecnej multitasking można testować jedynie na aplikacjach wchodzących w skład systemu, jak na przykład odtwarzacz wideo, przeglądarka Internet Explorer czy aparat. Aplikacje firm trzecich, jak choćby program do zarządzania kontem w portalu Facebook, mimo że prezentowany wśród działających w tle programów, po wznowieniu wymaga zalogowania do konta. Z całą pewnością sytuacja zmieni się już w chwili oficjalnej premiery wersji 7.5 mobilnego systemu Microsoftu, podobnie jak to było w przypadku wprowadzenia wielozadaniowości do systemu iOS. Przypomnę, że programiści już od jakiegoś czasu dysponują nowym SDK, w którym dostępne są API pozwalające na korzystanie z multitaskingu (aplikacje muszą jednak wcześniej zyskać aprobatę Microsoftu) i będzie on obsługiwany w większości usług sieciowych, gier czy nawigacji.
Zarządzanie działającymi w tle programami ma w sobie coś z rozwiązań znanych z systemu webOS. Po dłuższym przytrzymaniu przycisku “wstecz”, na ekranie telefonu pojawiają się tzw. switcher z kartami prezentującymi zrzuty ekranu otwartych aplikacji. Jest ich sześć i odnoszą się do ostatnio używanych programów lub gier. Pomiędzy kartami można poruszać się przesuwając palcem w poziomie.
Microsoft nie wprowadził funkcji pozwalającej na zamykanie programów z poziomu okna otwartych aplikacji, więc by zamknąć dany program, należy dokonać tego używając jego ustawień.
Wprowadzenie multitaskingu było naturalnym torem rozwoju systemu Windows Phone, jednak za prostotę i przejrzystość zarządzania otwartymi w tle programami należą się Microsoftowi słowa uznania. Szkoda, że Ballmer i spółka nie umożliwili zamykania działających w tle aplikacji. Oczywiście system sam potrafi zarządzać otwartymi programami i wyłącza te usługi, które wiążą się z poborem dużej ilości energii. Dostępne są wtedy wspomniane powiadomienia push.
Pytaniem pozostaje jeszcze ilość pokazywanych w switcherze aplikacji firm trzecich. Jest to o tyle ważne, że może zdarzyć się, iż otwarte na początku korzystania z telefonu aplikacja trzeba będzie włączać z menu lub ekranu głównego, bo nie będą widoczne w przełączniku (ale wciąż działają w tle). Odpowiedź na to pytanie poznamy zaraz po oficjalnej premierze Mango.