Testy 5G w polskim mieście. Operator podał daty

Testy 5G w polskim mieście. Operator podał daty

Zasięg 5G w Lublinie
Zasięg 5G w Lublinie
Źródło zdjęć: © Orange
04.09.2023 14:08

Orange rozpoczyna testy sieci 5G na docelowych częstotliwościach na terenie centrum Lublina. Dostęp do niej będą mieli wszyscy użytkownicy Orange i nju mobile, o ile ich urządzenia pozwalają na łączenie się z siecią w tej technologii.

Lublin rozpoczął testy sieci 5G. Z oficjalnej informacji udostępnionej przez Orange wynika, że w centrum miasta rozpoczęła działanie sieć 5G w paśmie 3,4-38 GHz, na które właśnie odbywa się aukcja. Zgodnie z założeniami sieci Orange, nowy rodzaj sieci ma znacząco poprawić jej pojemność, a także udostępnić wysokie prędkości przesyłu danych na poziomie ponad 1 Gb/s.

Jak podaje Orange, testy nowych technologii to standardowa procedura. Po przygotowaniu architektury sieci i uzyskaniu stosowanych pozwoleń UKE możliwe jest sprawdzenie, jak przygotowana technologia będzie zachowywać się w praktyce. Jest to też etap, w którym realizuje się tzw. parametryzację sieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Testy 5G na terenie centrum Lublina potrwają od 1 września do 15 października 2023 r. Na ich potrzeby wykorzystanych zostanie dziewięć stacji bazowych w okolicach Starego Miasta.

Jak zaznacza Orange, użytkownicy sieci korzystają z 5G od 2021 r., lecz w tym przypadku korzystają z technologii DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Pozwala ona współdzielić określone pasmo przez dwie technologie - 4G i 5G w zależności od potrzeb użytkowników.

DSS działa w pasmie częstotliwości LTE2100. Na potrzeby testów w Lublinie 5G będzie korzystać z docelowych częstotliwości, czyli z pasma C (3,4-3,8 GHz). Testowy kanał ma szerokość 100 MHz, to więcej niż suma szerokości wszystkich kanałów, które pomarańczowy operator wykorzystuje na LTE. Pozwoli to na znaczne zwiększenie pojemności sieci.

W modułach 5G wykorzystana została technologia Massive MIMO, która pozwala zwielokrotnić zasoby radiowe. Do tej pory stosowano głównie MIMO 2x2 i MIMO 4x4, moduł radiowy 5G pracuje z kolei w konfiguracji 32T32R, co znaczy tyle, że wykorzystuje 32 anteny nadawcze i 32 anteny odbiorcze. W planach jest też stosowanie modułów 64T64R.

Sieć 5G ma pozwalać nie tylko na dużą pojemność, ale też na wysoką prędkość przesyłu danych. Orange obiecuje wyniki przekraczające 1 Gb/s, choć jak twierdzą, testy prędkości pobierania wykażą prawdopodobnie wyniki rzędu 700-800 Mb/s ze względu na ograniczenia serwerów. Prędkość wysyłania w 5G ma sięgać 160 Mb/s.

Karol Kołtowski, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)