Texas Instruments śladem Qualcomma - NFC i GLONASS w chipie

Texas Instruments śladem Qualcomma - NFC i GLONASS w chipie14.02.2012 11:00
WiLink8.0 | Texas Instruments
WiLink8.0 | Texas Instruments
Tomasz Nowak

Producenci urządzeń elektronicznych od lat zabiegają o minimalizację układów scalonych. Dzięki temu ich urządzenie mieści się w kieszeni i nie jest wielkości sporej szafy. Firma Texas Instruments poczyniła kolejny krok w tym kierunku, wprowadzając nową serię chipów.

Mowa o chipach WiLink 8.0. Seria oznaczona numerem 8 będzie obejmować 15 chipów zawierających pięć różnych modułów na jednej kości. Do obsługi WiFi, Bluetooth i radia FM (z poprzedniej serii układów WiLink) dodano również NFC i GLONASS.

NFC (ang. Near Field Communication) służy do bezprzewodowej wymiany danych w odległości do 20 cm. GLONASS (ros. Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema) jest rosyjską odpowiedzią na amerykański system GPS (ang. Global Positioning System).

Moduł WiFi został usprawniony. Oprócz obsługi pasm 2.4 GHz i 5 GHz wspiera również MIMO (ang. Multiple Input, Multiple Output). Technologia ta pozwala zwiększyć przepustowość sieci bezprzewodowej dzięki transmisji wieloantenowej po stronie nadawczej i odbiorczej.

Texas Instruments podzielił serię 8 na pięć kategorii. Chipy oznaczone numerem WL189x będą zawierać wszystkie wspomniane wyżej moduły. WL187x i WL185x zostaną wyposażone albo w moduł NFC, albo GLONASS - w zależności od modelu. WL183x natomiast nie będzie miał ani NFC, ani GLONASS. Chip WL180x obsłuży tylko WiFi.

Jak widać, wybór jest dość spory. Przewiduje się, że urządzenia zawierające chipy WiLink 8.0 trafią do sprzedaży już w drugiej połowie 2012 roku. Umieszczenie wszystkich modułów na jednej kości pozwoli zaoszczędzić miejsce na inne komponenty. Chipy Texas Instruments powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem producentów. Po co kupować kilka układów, skoro można mieć jeden, który zawiera wszystkie?

Źródło: The Verge

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)