Thuraya X5-Touch - pierwszy na świecie satelitarny smartfon z Androidem. Złapiesz zasięg na Saharze i w Himalajach

Thuraya X5‑Touch - pierwszy na świecie satelitarny smartfon z Androidem. Złapiesz zasięg na Saharze i w Himalajach

Thuraya X5-Touch
Thuraya X5-Touch
Miron Nurski
12.04.2018 10:50, aktualizacja: 12.04.2018 16:51

Telefony satelitarne, które zapewniają zasięg w miejscach oddalonych nawet tysiące kilometrów od nadajników naziemnych, nie są niczym nowym. Nowością jest natomiast satelitarny, pełnoprawny smartfon z Androidem. Oto Thuraya X5-Touch.

Thuraya to satelitarny operator, który specjalizuje się w produkcji urządzeń tego typu od lat, ale premierę modelu X5-Touch nazywa kamieniem milowym. Zamiast prymitywnego telefonu użytkownicy otrzymają smartfon, za pomocą którego na szczycie K2 będzie można nie tylko wysłać SMS-a, ale i zaktualizować status na Facebooku czy zagrać w Angry Birds. Na coś takiego klienci czekali ponoć od lat.

Obraz

Niestety na razie Thuraya nie zdradza zbyt wielu konkretów na temat swojego telefonu. Wiadomo jedynie, że ma on:

  • 5,2-calowy ekran FullHD;
  • slot na dwie karty SIM - satelitarną i naziemną (2G, 3G i 4G);
  • łączność GPS, Glonass, BeiDou, Wi-Fi, Bluetooth oraz NFC;
  • wodoszczelną i wzmacnianą obudowę (IP67 i militarne standard MIL);
  • dwa aparaty (przedni i tylny);
  • przycisk SOS, który pomaga wezwać pomoc w awaryjnych sytuacjach.

Z tym smartfonem nie trzeba się martwić o zasięg

X5-Touch działa jak zwykły telefon, który łączy się z sieciami GSM oraz LTE. Thuraya ma zawartą umowę roamingową z 395 operatorami w 161 krajach, co już samo w sobie sprawia, że w ramach planu taryfowego z telefonu można korzystać w wielu zakątkach świata.

W miejscach, do których zasięg nadajników naziemnych nie dociera, korzystać można z łączności satelitarnej. Satelity Thuraya obejmują swoim zasięgiem Europę, Azję, Afrykę oraz Australię.

Mapa zasięgu satelitarnego Thuraya. Kolor ciemniejszy oznacza lepszą, stabilną jakość sygnału
Mapa zasięgu satelitarnego Thuraya. Kolor ciemniejszy oznacza lepszą, stabilną jakość sygnału

Internet na Saharze? Tak, choć nie poszalejesz

W informacji prasowej producent nie zdradza konkretów dotyczących łączności, ale można domniemywać, że zastosowane standardy nie będą odbiegać od innych urządzeń firmy.

Podstawowe hotspoty Thuraya umożliwiają transfer danych na poziomie 60/15 kbps (pobieranie i wysyłanie). O komfortowym przeglądaniu sieci na pustyni można więc zapomnieć, ale podstawowa łączność ze światem - umożliwiająca chociażby wysyłanie wiadomości tekstowych - zostaje zachowana.

Thuraya IP+ pozwala korzystać z szybkiego internetu satelitarnego
Thuraya IP+ pozwala korzystać z szybkiego internetu satelitarnego

Thuraya ma też w swojej ofercie terminal wyciągający transfer na poziomie 400 kbps, ale ten ma formę sporej, 1,5-kilogramowej skrzynki, więc mało prawdopodobne, by takie rezultaty osiągał kieszonkowy smartfon.

Twój smartfon też może być satelitarny

Wspomniany producent od lat sprzedaje urządzenia, które pozwalają cieszyć się łącznością satelitarną z poziomu niemal wszystkich smartfonów.

Thuraya SatSleeve+ to uniwersalna nakładka na smartfony z Androidem i iOS-em, która zapewnia łączność z satelitami. Jej cena to równowartość 2200 zł.

Thuraya SatSleeve+ to satelitarna przystawka do smartfonów z Androidem i iOS-em
Thuraya SatSleeve+ to satelitarna przystawka do smartfonów z Androidem i iOS-em

Akcesorium działa jak mobilny hotspot i wymaga do działania specjalnej aplikacji, co jest zapewne mniej komfortowe niż w przypadku smartfonu, który obsługuje łączność satelitarną natywnie.

Niestety na razie Thuraya nie ujawnia ani ceny, ani daty rynkowej premiery modelu X5-Touch. Biorąc pod uwagę, że na zwykłą satelitarną komórkę trzeba przygotować nawet 4-5 tys. złotych, tanio z pewnością nie będzie.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)