TI OMAP 5 oficjalnie zapowiedziana - dwurdzeniowe procesory 2 GHz w 2012 roku

TI OMAP 5 oficjalnie zapowiedziana - dwurdzeniowe procesory 2 GHz w 2012 roku
Jakub Płaza

08.02.2011 15:00, aktual.: 08.02.2011 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwsza partia telefonów z dwurdzeniowymi procesorami została zaprezentowana podczas styczniowych CES 2011. Wszystkie działają na platformie Tegra 2, która już wkrótce będzie musiała zmierzyć się z konkurencją. Ta na pewno pojawi się w Galaxy S2. Są to jednak procesory o taktowaniu 1 GHz (lub 1,2 GHz), a niektórzy życzyliby sobie czegoś więcej. Specjalnie dla nich (i nie tylko) Texas Instruments już zapowiedziało rewolucję.

Jest nią platforma OMAP 5, w skład której wchodzą dwa procesory Cortex-A15 o taktowaniu zegara 2 GHz każdy. Brzmi sympatycznie, prawda? Producent proponuje jeszcze jedno rozwiązanie opierające się na dwóch jednostkach Cortex-M4, które charakteryzują się obniżonym poborem prądu. W porządku, będzie szybko, dwurdzeniowo i fajnie, ale co z tego wynika?

Według zapewnień producenta, nowe układy pozwalają na obsługę aż 8 GB pamięci operacyjnej RAM! Umożliwią ponadto na jednoczesną pracę czterech aparatów jednocześnie, co pozwoli na rejestrowanie trójwymiarowego obrazu.

Kiedy możemy spodziewać się ich rynkowego debiutu? Nastąpi to nie wcześniej niż w drugiej połowie 2012 roku. Weźmy pod uwagę fakt, iż w sprzedaży nie pojawiła się jeszcze platforma OMAP 4. Ciekawe jakie urządzenie będą napędzane przez tak potężne jednostki. 8 GB pamięci RAM to za dużo nawet jak na tablet, a co dopiero mówić o smartfonach. Nie wspomnę już o samym procesorze.

Źródło: phonedog

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)