TikTok i WeChat w tarapatach. Trump banuje transakcje z chińskimi gigantami

TikTok i WeChat w tarapatach. Trump banuje transakcje z chińskimi gigantami

TikTok i WeChat w tarapatach. Trump banuje transakcje z chińskimi gigantami
Patryk Korzeniecki
07.08.2020 16:25, aktualizacja: 07.08.2020 18:25

TikTok ma kłopoty na rynku amerykańskim. Możliwe jednak, że rozwiązaniem sytuacji będzie częściowe kupno serwisu przez jednego z dużych branży IT.

TikTok stał się jednym z najbardziej popularnych mediów społecznościowych, jednak nie ma ostatni dobrej passy. ByteDance, właściciel TikToka, ma problemy na kolejnym rynku - amerykańskim.

TikTok - najpierw ban w Indiach, a potem w USA

Pod koniec kwietnia Indie zbanowały ok. 60 chińskich aplikacji. Wśród nich znalazły się m.in. WeChat, Mi Community, Weibo i właśnie TikTok. Jaki był powód? Władze Indii otrzymały podobno sporo skarg dotyczących chińskich aplikacji.

Miały być wykorzystywane do kradzieży i wysyłania na pozaindyjskie serwery danych tamtejszych użytkowników.

TikTok i inne chińskie aplikacje zdaniem Indii są zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa i prywatności obywateli Indii.

Obraz

Za TikToka wzięło się także USA. Donald Trump podpisał nowe rozporządzenie, które blokuje wszystkie transakcje z firmą ByteDance. Powody były podobne jak w przypadku Indii - zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju oraz prywatnych danych amerykańskich obywateli.

Rozporządzenie dotyczy także komunikatora WeChat, chociaż ma relatywnie niewielką bazę użytkowników w Stanach Zjednoczonych.

Jak informuje Reuters, ban na TikToka i WeChata nie będzie wprowadzony natychmiastowo, tylko w ciągu 45 dni od podpisania. Nie wiadomo, ile ma potrwać.

Do kupna TikToka chętny jest... Microsoft

Obraz

Satya Nadella, CEO Microsoftu, rozmawia z ByteDance na temat ewentualnego przejęcia operacji TikToka w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii. Chińczykom nie udało się wypracować porozumienia z amerykańskim rządem, więc alternatywnym rozwiązaniem miałoby być częściowe przejęcie TikToka przez Microsoft.

Według oficjalnego komunikatu rozmowy mają się zakończyć 15 września 2020 roku. mamy wtedy poznać ostateczną decyzję. Zaznaczę jednak, że nawet po kupnie części operacji TikToka ByteDance miałoby panowanie nad serwisem w pozostałych krajach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)