iPhone - najbardziej wpływowy gadżet wszech czasów według magazynu Time

iPhone - najbardziej wpływowy gadżet wszech czasów według magazynu Time

iPhone - najbardziej wpływowy gadżet wszech czasów według magazynu Time
Miron Nurski
04.05.2016 13:35, aktualizacja: 04.05.2016 15:39

Amerykański magazyn Time opublikował listę 50 najbardziej wpływowych gadżetów wszech czasów. Urządzeń, które zmieniły zasady gry i wyznaczyły nowe kierunki w całej branży. Rzut oka na listę pozwala wyciągnąć ciekawe wnioski.

Za najbardziej wpływowy gadżet uznany został iPhone

Swoją decyzję redaktorzy Time'a argumentują tym, że "Apple był pierwszą firmą, która umieściła naprawdę potężny komputer w kieszeniach milionów", a iPhone to urządzenie, które "zapoczątkowało nową erę płaskich, dotykowych telefonów z przyciskami, które pojawiają się na ekranie, gdy ich potrzebujesz".

iPhone
iPhone© Apple

Przyznacie chyba, że ciężko się z tą argumentacją nie zgodzić. Pierwszy iPhone, który swoją premierę miał w 2007 roku, wywrócił rynek do góry nogami, choć konkurencja była do niego nastawiona bardzo sceptycznie. Pamiętacie, co na jego temat mówił ówczesny CEO Microsoftu?

Ballmer Laughs at iPhone

iPhone wyprzedził swoją epokę, a jego możliwości były wręcz nierealne. Dość wspomnieć o przedstawicielach firmy Research In Motion (obecnie BlackBerry), którzy - jak donosił serwis Electronista - krótko po prezentacji iTelefonu oskarżali Apple'a o kłamstwo. Twierdzili, że urządzenie z tak dużym ekranem i energożernym procesorem nie może pracować bez zewnętrznego źródła zasilania.

W TOP 50 znalazło się łącznie pięć urządzeń Apple'a

Oprócz iPhone'a na liście wylądował także komputer Macintosh (3. miejsce), iPod (9. miejsce), iPad (25. miejsce) oraz laptop iBook (38. miejsce).

iPhone, Macintosh, iPod, iPad oraz iBook
iPhone, Macintosh, iPod, iPad oraz iBook

Co warte podkreślenia, zestawienie obejmuje zarówno nowsze, jak i starsze urządzenia giganta z Cupertino. Apple przez całą swoją 40-letnią historię nie przestaje wyznaczać nowych standardów. Niewiele jest firm, o których można powiedzieć to samo.

Zestawienie będzie szczególnie zaskakujące dla młodszych czytelników

Zerknijmy na całą pierwszą piątkę.

  1. iPhone
  2. Sony Trinitron - bijący rekordy popularności kolorowy telewizor (1968)
  3. Apple Macintosh - pierwszy na świecie łatwy w obsłudze domowy komputer z myszą i graficznym interfejsem (1984)
  4. Sony Walkman - mobilny odtwarzacz kaset magnetofonowych, który zrewolucjonizował przemysł muzyczny (1979)
  5. IBM 5150 - urządzenie uznawane za protoplastę komputerów osobistych IBM PC (1981)

Aż dwa z pięciu urządzeń uznanych za najbardziej wpływowe gadżety wszech czasów wyprodukowało Sony. Co je łączy? Żadne nie powstało w ciągu ostatnich 30 lat...

Co się stało ze starym dobrym Sony?

Japończycy na trwałe zapisali się na kartach technologicznej historii, bo mają na swoim koncie masę innowacyjnych produktów. W 50-tce Time'a znalazły się cztery urządzenia tegoż producenta: Trinitron, Walkman, PlayStation oraz Discman D-50. Najnowsze z nich - PlayStation - trafiło na rynek w 1994 roku, czyli ponad 20 lat temu!

Jak to się stało, że historycznie jedna z najbardziej innowacyjnych firm świata przez ostatnie dwie dekady nie stworzyła niczego przełomowego? Co sprawiło, że producent, który przez dziesięciolecia przecierał szlaki i błyskawicznie reagował na wszelkie rynkowe zmiany dziś nie potrafi się odnaleźć w technologicznym świecie?

PlayStation
PlayStation© Sony

Tym się właśnie różni Apple od Sony i innych innowacyjnych firm. Czym innym jest zrobienie kilku przełomowych produktów, a czym innym robienie tego regularnie przez dziesiątki lat.

Pełne zestawienie magazynu Time znajdziecie tutaj.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)