T‑Mobile chwali się największym zasięgiem 3G w Polsce. Czy to prawda?

Przedstawiciele sieci T-Mobile, powołując się na opublikowany niedawno raport UKE, pochwalili się właśnie największą w Polsce infrastrukturą sieci 3G. Na koniec zeszłego roku zasięgiem 3G w PTC objęte było 63% mieszkańców naszego kraju. Co zmieniło się w ciągu ostatnich miesięcy?

Fot. na lic. CC; Flickr.com/by swruler9284
Fot. na lic. CC; Flickr.com/by swruler9284
Paweł Żmuda

12.08.2011 | aktual.: 12.08.2011 15:37

Sieć będąca spadkobiercą Ery chwali się w informacji prasowej, że 30% Polaków ma dostęp do transmisji danych w HSPA+ Dual Carrier, a do końca roku zasięg technologii pozwalającej na transmisję danych z prędkością 42 Mbps wzrośnie w T-Mobile o kolejne 10% mieszkańców naszego kraju. Sieć Orange zapewnia, że do grudnia 2011 uda jej się dać dostęp do HSPA+ DC na terenie obejmującym aż 60% ludności kraju.

Według UKE pod koniec 2010 roku średni krajowy zasięg 3G wśród operatorów wynosił 61% mieszkańców i około 20% terytorium Polski. T-Mobile chwali się zasięgiem "aż" o 2% większym, biorąc pod uwagę zasięg wśród ludności. Według UKE operator T-Mobile miał największą terytorialnie sieć 3G w Polsce. W raporcie UKE czytamy, że najmniejszym pokryciem siecią 3G mógł "pochwalić się" PTK Centertel. Szczegóły utajniono, powołując się na tajemnice spółki. Raport, który przywołuje T-Mobile, zawiera nie tylko informacje o zasięgu 3G, lecz również o całości rynku.

W zeszłym roku nasycenie rynku telefonii mobilnej osiągnęło 123,2%. Dynamikę wzrostu w latach 2005-10 obrazuje wykres załączony poniżej.

Fot. UKE
Fot. UKE

UKE podkreśla fakt niskie inwestycje operatorów w budowę infrastruktury w 2010 roku. Wydatki na rozwój były w PTC o 5% mniejsze w 2010, niż w 2009 roku. PTK Centertel zainwestował o 34% mniej. Niewiele wydał Polkomtel (aż o 46% mniej). Niestety, konkretne kwoty nakładów na infrastrukturę poniesionych przez czołowych operatorów w latach 2008-2010 zostały oczywiście utajnione dla zwykłych śmiertelników.

Raport wskazuje również, że firma P4, operator sieci Play, zmniejszyła wydatki w 2010 roku aż o 92%. Na szczęście spółka w ciągu ostatnich miesięcy inwestuje dość sporo. Play chce chwalić się największą siecią w standardzie HSPA+ i w 2011 roku zwiększył liczbę nadajników UMTS900 z 300 do prawie 600.

UKE przewiduje spory wzrost wydatków na rozwój sieci 3G oraz standardu LTE w Polsce. Zwłaszcza, że urządzenia działające w tym standardzie stają się coraz bardziej popularne.

Co się zmieniło?

W swojej informacji prasowej sieć T-Mobile zapomniała chyba, że dane opublikowane przez UKE dotyczą końca 2010 roku, a nie teraźniejszości.

Jak informuje Wojtek Jabczyński, rzecznik sieci Orange, zasięg 3G w Orange pod koniec II kwartału 2011 był dostępny dla 61,9% ludności naszego kraju. Zasięg Plusa z kolei to dziś ponad 2800 miejscowości w których zamieszkuje ponad 60% ludności.

Play
Play

Po przeprowadzeniu inwestycji w infrastrukturę lepszym zasięgiem chwali się dziś Play. Na konferencji prasowej prezentującej nową akcję "Testuj smartfona", promowaną przez Kubę Wojewódzkiego, rzecznik sieci Play chwalił się zasięgiem "4G" obejmującym ponad 60% terytorium i ponad 80% populacji Polski.

Oczywiście, sieć T-Mobile także stale rozwija swoją sieć 3G, ale ciężko jednoznacznie określić, który z operatorów w rzeczywistości dysponuje na dzień dzisiejszy najlepszy zasięgiem. Co więcej, jak sami widzicie różnice w pokryciu terenu naszego kraju siecią 3G poszczególnych operatorów są tak małe, że naprawdę ciężko kierować się nimi. Zamiast tego lepiej skupić się na jakości oferowanych usług oraz pakietach, ale to temat na osobne porównanie.

Źródło: uke.gov.pl • inf. prasowa

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)