Kyocer Rafre - idealny smartfon dla osób uwielbiających gotować
Kocham gotować, a głównym źródłem przepisów są dla mnie aplikacje mobilne. Szkoda jedynie, że korzystanie z większości smartfonów jest znacznie utrudnione podczas pracy w kuchni. Są jednak wyjątki od tej reguły, a jednym z nich jest nowy produkt Kyocery - KYV40, który znany jest też jako "rafre".
Niedroga nowość z ciekawymi dodatkami
Następca modelu Kyocera Digno Rafre to sprzęt z niższej półki cenowej, który ma 5-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli . Producent nie zdradza, na jakim układzie jest oparty, wskazując jedynie, że współpracuje on z 2 GB RAM-u.
Specyfikacja techniczna, która obejmuje również 16 GB pamięci wbudowanej i slot kart microSD (do 200 GB), nie zachwyca. Na plus można zaliczyć jednak obsługę nowszych standardów łączności, w tym 4G LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac i Bluetooth 4.2.
Nie oznacza to jednak, że w Kyocerze nie udało się przygotować dodatków, które nie są dostępne w innych tańszych telefonach. Na pokładzie rafre'a można znaleźć:
- aparat z matrycą 13 Mpix, autofokusem opartym na metodzie detekcji fazy i silnikiem AINOS, który ma dobrze radzić sobie z przetwarzaniem zdjęć zrobionych w gorszych warunkach oświetleniowych;
- baterię o pojemności aż 3000 mAh, która powinna zapewnić sensowny czas pracy na pojedynczym ładowaniu (biorąc pod uwagę specyfikację);
- technologię Smart Sonic Receiver, czyli rozwiązanie podobne do tego, które wykorzystano w Xiaomi Mi Mix - smartfon nie ma tradycyjnego głośnika, więc dźwięk podczas rozmów generowany jest poprzez wibrację fragmentu ekranu;
- system powiadomień sprzężony z pogodynką, który w razie niekorzystnych prognoz ma ostrzegać dzień wcześniej np. o spodziewanych opadach deszczu.
Producent zadbał nawet o nowsze wydanie Androida - 7.0 Nougat. To jednak nie powyższe dodatki czy świeża wersja systemu są największymi zaletami rafre'a.
Telefon, który sprawdzi się w każdej kuchni
Nowość Kyocery ma przetrwać pracę w ciężkich warunkach, czyli... w kuchni. Obudowa smartfona spełnia normy MIL-STD-810G, co wskazuje na jej wysoką wytrzymałość, oraz IP58, która informuje o pyło- i wodoszczelności.
Producent twierdzi ponadto, że sprzęt można śmiało myć w gorącej wodzie z wykorzystaniem detergentów (mydło, płyn do mycia). Nawet gdy obudowa urządzenia lub jego ekran zostaną wybrudzone podczas przyrządzania posiłków, wystarczy włożyć smartfon pod kran i dokładnie wyszorować.
Na tym jednak plusy się nie kończą. Panel w modelu rafre można obsługiwać mokrymi palcami, a preinstalowaną aplikację dla kucharzy można obsługiwać bezdotykowo - system śledzenia gestów wykonywanych przed przednią kamerką 5 Mpix. W telefonie znaleźć można nie tylko przepisy, ale i funkcje ustawiania timera czy odbierania połączeń w trybie głośnomówiącym.
Nowość Kyocery - co oczywiste - będzie dostępna na wyłączność w ofercie japońskiej sieci KDDI, więc nie ma co liczyć, że pojawi się na Starym Kontynencie. Niemniej jako wielki fan gotowania i własnoręcznego przygotowywanie posiłków z chęcią zobaczyłbym podobny sprzęt na europejskim rynku.