Top 5 mitów komórkowych
Odkąd na rynku pojawił się wynalazek nazwany telefonem komórkowym, od razu pojawiły się związane z nim mity. Naukowcy przestrzegają nas, żeby unikać bliskiego kontaktu z komórką, bo powoduje raka. Stewardessy przed każdym lotem proszą, aby wyłączyć telefon, bo zakłóca on aparaturę.
Jak jest naprawdę? Czy ogólnie znane zagrożenia, jakie może nieść ze sobą telefon komórkowy są tylko mitami czy prawdą?
Odkąd na rynku pojawił się wynalazek nazwany telefonem komórkowym, od razu pojawiły się związane z nim mity. Naukowcy przestrzegają nas, żeby unikać bliskiego kontaktu z komórką, bo powoduje raka. Stewardessy przed każdym lotem proszą, aby wyłączyć telefon, bo zakłóca on aparaturę.
Jak jest naprawdę? Czy ogólnie znane zagrożenia, jakie może nieść ze sobą telefon komórkowy są tylko mitami czy prawdą?
- Telefon komórkowy zakłóca działanie aparatury w samolocie? – NADAL SPRAWA SPORNA
Najbardziej sporny temat związany z komórkami. Czy telefony rzeczywiście wpływają na nawigację w samolocie? Jedni twierdzą, że jak najbardziej. Drudzy oskarżają linie lotnicze o robienie z nas ciemnej masy…
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w 2003 roku wykazały, że fale wysyłane przez komórki zakłócają działanie nawigacji w samolotach. Testy jednak wykonywane były na podstawie symulacji, nie na rzeczywistym sprzęcie.
W 2007 roku z kolei na stronie abcnews.com ukazała się dość kontrowersyjna wypowiedź jednego z amerykańskich pilotów, który przyznał, że prośby stewardess przed rozpoczęciem lotu związane są raczej z koncentracją pasażerów. Nie chcę laptopów latających po kabinie – powiedział w wywiadzie pilot.
- Telefon komórkowy zakłóca działanie specjalistycznej aparatury w szpitalu? – ZDECYDOWANIE NIE
Komórka i medycyna to jeden z najczęściej poruszanych tematów. Utarło się przekonanie, że telefony wpływają niekorzystnie na działanie szpitalnych urządzeń. Jak wykazały badania amerykańskich naukowców z Mayo Clinic, jest to wierutna bzdura. Zespół prowadzony przez Davida Hayesa przez 5 miesięcy obserwował reakcje 192 urządzeń specjalistycznych, do których podłączano pacjentów. W okresie testów Hayes korzystał z dwóch telefonów podłączonych do dwóch różnych sieci komórkowych.
Przeprowadzono 300 prób. Ani jedna nie wykazała ingerencji komórek w działanie aparatury.
- Telefon komórkowy powoduje szkody na zdrowiu? – I TAK, I NIE
Pisząc szkody na zdrowiu, mam oczywiście na myśli głównie raka, o którego rozwijanie jest już od dawna obwiniana komórka. Jak jest naprawdę?
Największe przeprowadzone jak dotąd badania dowodzą, że mit jest fałszywy. 4000 europejczyków w roku 2005 zostało poddanych testom instytutu badawczego. Nie znaleziono ani jednego śladu na niekorzystne działanie telefonów.
Pod koniec lutego Japończycy opublikowali wyniki wieloletnich badań na około 1000 mieszkańcach miast wyspy. Nie znaleziono jednoznacznego dowodu na to, że komórka powoduje raka.
Nowotwór jest więc sprawą sporną, co jednak z męskim nasieniem i zakłócaniem snu?
Zakłócenia snu? Jak najbardziej. Amerykański MIT zajął się badaniami 71 kobiet i mężczyzn w wieku 18 do 45 lat, udowadniając, że każda z osób poddana promieniowaniu komórkowemu ma problem z zasypianiem i boryka się z silnymi bólami głowy.
- Telefon komórkowy powoduje pożar na stacji benzynowej? – FAŁSZ
Mit rozpowszechnił się szczególnie w latach 90-tych, kiedy to Shell wystosował ostrzeżenie, jakoby używanie komórki w pobliżu dystrybutora paliwa miało wywoływać pożar. Jakim cudem? Za pomocą niewielkiego ładunku elektryczności, który może wytworzyć aparat.
W roku 2003 Shell przyznał w końcu, że telefon komórkowy jest w stanie wytworzyć mały ładunek, ale nie na tyle silny, aby spowodować zapłon paliwa. Mimo oficjalnego oświadczenia są jeszcze osoby, które w fałszywość mitu nie chcą uwierzyć.
- Kod IMEI pomoże w odzyskaniu telefonu komórkowego – I TAK, I NIE
Prawdą jest jedynie, że kod IMEI, który jest unikatowym numerem przyznawanym konkretnemu modelowi, pozwala na zablokowanie komórki u operatora. Operacja znacznie zmniejszy nasz kolejny rachunek, ale nie zwróci telefonu.
Kod IMEI (uzyskiwany po wpisaniu *#06#) pozwala na zweryfikowanie telefonu, po uprzednim zgłoszeniu kradzieży na policji. Gdy komórka wpadnie w ręce funkcjonariuszy, dopiero wtedy możliwe jest jego sprawdzenie.
Na tym kończę podsumowanie najczęściej spotykanych mitów komórkowych. Jeśli jeszcze na jakieś wpadliście, czekam na propozycje.
Źródło: kopalniawiedzy.pl, healthandage.com, abcnews.com, responsesource.com, countrycodes.com, urbanlegends.about.com, switched.com
*Fot.: freephotos.com, wikipedia.org *