Top 5 zawodów przyszłości w branży IT

Branża IT nie od dziś kojarzona jest z wysokimi zarobkami, licznymi perspektywami rozwoju, a nawet z pewnego rodzaju prestiżem. O pracy w tym sektorze poważnie myśli wiele osób dopiero przygotowujących się do wejścia na rynek pracy jak i osoby już aktywne zawodowo.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

W jakim kierunku warto się rozwijać, by nie martwić się o znalezienie pracy w najbliższych latach? Serwis Enterthecode.pl przedstawia zestawienie zawodów, na które zapotrzebowanie rośnie z roku na rok.

Analityk Big Data

Jak wynika z raportu pracy w IT w 2022 roku od No Fluff Jobs, liczba ofert pracy na to stanowisko wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 39%. Analityk big data zajmuje się przede wszystkim analizowaniem i interpretowaniem zbiorów danych. Ważne umiejętności to programowanie w Python, R lub Scala oraz obsługa narzędzi big data, jak Hadoop czy Spark. Praca ta często wymaga stosowania zaawansowanych metod statystycznych, uczenia maszynowego i wizualizacji danych.

Analityk Biznesowy

Analityk biznesowy to osoba odpowiedzialna za analizowanie, ocenę i interpretację danych związanych z działalnością firmy, aby pomóc w podejmowaniu decyzji biznesowych. Zadaniem analityka jest identyfikowanie trendów, wykrywanie problemów, proponowanie rozwiązań oraz współpraca z różnymi działami w celu optymalizacji procesów. Praca analityka biznesowego opiera się na analizie danych, tworzeniu raportów oraz modelowaniu prognoz, które mają na celu usprawnienie działania organizacji oraz zwiększenie jej konkurencyjności na rynku. Zapotrzebowanie na analityków biznesowych rośnie od lat, a w roku ubiegłym odnotowano wzrost o 17%!

Specjalista AI

Choć wiele osób obawia się, że sztuczna inteligencja zabierze im pracę, okazuje się, że w wielu przypadkach może być wręcz odwrotnie. Wraz z intensywnym rozwojem technologii AI wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą pracować nad rozwojem nowych rozwiązań. Wiele nowoczesnych firm nie chcąc pozostać w tyle, już buduje zespoły składające się ze specjalistów AI, którzy pomogą opracować oraz wdrożyć skrojone na miarę firmy rozwiązania.

Specjalista od cyberbezpieczeństwa

W minionym roku problem cyberataków dotyczył ok. 94% międzynarodowych firm. Ten alarmujący wynik nie pozostawia wątpliwości, że zabezpieczenia danych przedsiębiorstw wymagają stałego monitorowania i udoskonalania. Firmy zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, poszukują specjalistów, którzy zajmą się opracowaniem i wdrażaniem zabezpieczeń oraz w porę zareagują na wszelkie incydenty. Zależność jest prosta: cyberprzestępczość ciągle się rozwija, rozwijać więc trzeba także środki zapobiegawcze i naprawcze.

Architekt chmur obliczeniowych

Technologie chmury obliczeniowej są obecne w biznesie już od ładnych paru lat. Przechowywanie danych na zewnętrznych serwerach jest już normą nawet w przypadku małych firm czy w życiu prywatnym wielu osób. Zadaniem architekta chmury jest opracowywanie strategii przenoszenia infrastruktury IT i usług do chmury, a także optymalizowanie istniejących środowisk chmurowych. Specjalista współpracuje z zespołami inżynierów, analityków i menedżerów, aby zapewnić bezpieczne, skalowalne i wydajne systemy, które odpowiadają potrzebom organizacji. Cloud Computing jest dziedziną, która wciąż ma szerokie pole do rozwoju, a wielu technologicznych gigantów jak Google mocno stawia na rozwój w tym obszarze.

Wybrane dla Ciebie