Huawei odcięty od czipów TSMC. Tajwańczycy nie mają jednak powodów do płaczu

Huawei odcięty od czipów TSMC. Tajwańczycy nie mają jednak powodów do płaczu
23.06.2020 12:58
Huawei odcięty od czipów TSMC. Tajwańczycy nie mają jednak powodów do płaczu
Źródło zdjęć: © Omar Marques, SOPA Images, LightRocket / Getty Images
Patryk Korzeniecki
Patryk Korzeniecki

Stany Zjednoczone dalej mają napięte stosunki z Huaweiem. Skończyło się na nałożeniu zakazu współpracy na TSMC, które produkowało dla niego czipy.

Huawei ma pod górkę. Stany Zjednoczone wpisały firmę na czarną listę. Chińczycy nie mogą korzystać z amerykańskich patentów i licencji, co jest dla nich problematyczne.

Co więcej - zakaz współpracy z Huaweiem otrzymały także zagraniczne firmy, które wykorzystują w swojej działalności amerykańskie rozwiązania. Oberwało m.in. tajwańskie TSMC, które musiało wstrzymać produkcję układów wykorzystywanych w smartfonach Huaweia.

Huawei mocno oberwie przez zakaz, natomiast TSMC się wyliże

Kung Muing-hsin, szef tajwańskiej agencji planowania gospodarczego, podkreśla, że USA dąży do uderzenia w konkretną firmę, a nie w całe relacje Tajwanu i Chin. Działania są wycelowane w Huaweia. Głównymi zarzutami wobec firmy są brak transparentności i podejrzenia bliskiej współpracy z chińskim rządem.

Huawei Mate 40 może zaliczyć obsuwę z powodu sporu między Stanami Zjednoczonymi a Huaweiem. Na zdjęciu możliwy wygląd telefonu.
Źródło zdjęć: © LetsGoDigital
Huawei Mate 40 może zaliczyć obsuwę z powodu sporu między Stanami Zjednoczonymi a Huaweiem. Na zdjęciu możliwy wygląd telefonu.

Huawei jest jednym z największych producentów na świecie, więc jego zamówienia stanowiły sporą część dochodów TSMC - firmy zajmującej się produkcją podzespołów elektronicznych.

Jak donosi serwis Reuters, TSMC o dziwo nie odczuje tej straty. Korporacja ma tak dużo zleceń, że bez problemu wypełniła nimi pustkę po Huaweiu. W końcu produkuje procesory dla Qualcomma, MediaTeka i Apple'a - ma odpowiadać za wytworzenie nowych czipów Apple A14 Bionic dla iPhone'ów 12.

TSMC ujawnieniło plany dotyczące zbudowania fabryki za 12 miliardów dolarów. Miałaby ona mieścić się na terenie Stanów Zjednoczonych i mogłaby produkować procesory m.in. właśnie dla Huaweia. Niestety zaraz po tym USA przedstawiły plany zmiany zasad eksportu, które potencjalnie mogłyby ograniczyć sprzedaż części za ocean.

Huawei jest w bardzo trudnej sytuacji, jednak jego zdaniem działania Trumpa odbiją się Stanom Zjednoczonym czkawką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)