Huawei odcięty od czipów TSMC. Tajwańczycy nie mają jednak powodów do płaczu

Huawei odcięty od czipów TSMC. Tajwańczycy nie mają jednak powodów do płaczu

Huawei odcięty od czipów TSMC. Tajwańczycy nie mają jednak powodów do płaczu
Źródło zdjęć: © Omar Marques, SOPA Images, LightRocket / Getty Images
Patryk Korzeniecki
23.06.2020 12:58, aktualizacja: 23.06.2020 14:58

Stany Zjednoczone dalej mają napięte stosunki z Huaweiem. Skończyło się na nałożeniu zakazu współpracy na TSMC, które produkowało dla niego czipy.

Huawei ma pod górkę. Stany Zjednoczone wpisały firmę na czarną listę. Chińczycy nie mogą korzystać z amerykańskich patentów i licencji, co jest dla nich problematyczne.

Co więcej - zakaz współpracy z Huaweiem otrzymały także zagraniczne firmy, które wykorzystują w swojej działalności amerykańskie rozwiązania. Oberwało m.in. tajwańskie TSMC, które musiało wstrzymać produkcję układów wykorzystywanych w smartfonach Huaweia.

Huawei mocno oberwie przez zakaz, natomiast TSMC się wyliże

Kung Muing-hsin, szef tajwańskiej agencji planowania gospodarczego, podkreśla, że USA dąży do uderzenia w konkretną firmę, a nie w całe relacje Tajwanu i Chin. Działania są wycelowane w Huaweia. Głównymi zarzutami wobec firmy są brak transparentności i podejrzenia bliskiej współpracy z chińskim rządem.

Huawei Mate 40 może zaliczyć obsuwę z powodu sporu między Stanami Zjednoczonymi a Huaweiem. Na zdjęciu możliwy wygląd telefonu.
Huawei Mate 40 może zaliczyć obsuwę z powodu sporu między Stanami Zjednoczonymi a Huaweiem. Na zdjęciu możliwy wygląd telefonu.© LetsGoDigital

Huawei jest jednym z największych producentów na świecie, więc jego zamówienia stanowiły sporą część dochodów TSMC - firmy zajmującej się produkcją podzespołów elektronicznych.

Jak donosi serwis Reuters, TSMC o dziwo nie odczuje tej straty. Korporacja ma tak dużo zleceń, że bez problemu wypełniła nimi pustkę po Huaweiu. W końcu produkuje procesory dla Qualcomma, MediaTeka i Apple'a - ma odpowiadać za wytworzenie nowych czipów Apple A14 Bionic dla iPhone'ów 12.

TSMC ujawnieniło plany dotyczące zbudowania fabryki za 12 miliardów dolarów. Miałaby ona mieścić się na terenie Stanów Zjednoczonych i mogłaby produkować procesory m.in. właśnie dla Huaweia. Niestety zaraz po tym USA przedstawiły plany zmiany zasad eksportu, które potencjalnie mogłyby ograniczyć sprzedaż części za ocean.

Huawei jest w bardzo trudnej sytuacji, jednak jego zdaniem działania Trumpa odbiją się Stanom Zjednoczonym czkawką.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)