Twórca Cydii pozywa Apple'a. Powód? Monopol na dystrybucję aplikacji

Twórca Cydii pozywa Apple'a. Powód? Monopol na dystrybucję aplikacji

Twórca Cydii pozywa Apple'a. Powód? Monopol na dystrybucję aplikacji
Miron Nurski
14.12.2020 11:06, aktualizacja: 14.12.2020 12:06

Kolejny dzień, kolejny pozew.

Użytkownikom iPhone'ów, którzy lubią grzebać w swoim sprzęcie, doskonale znana jest Cydia. To alternatywny sklep z aplikacjami, z którego korzystanie wymaga przeprowadzenie tzw. jailbreaka, czyli złamania oprogramowania. Jest to zabieg legalny, ale naruszający warunki umowy gwarancyjnej i skutkuje anulowaniem gwarancji.

Najciekawsze w całej historii jest to, że Cydia powstała w 2007 roku, czyli... rok przed App Store'em. Tak, początkowo dzieło Jaya Freemana, znanego jako Saurik, było jedynym źródłem aplikacji na iPhone'y. Od 2008 Apple walczy na wszystkich frontach o to, by to App Store był jedynym źródłem aplikacji na iPhone'y, co jednak coraz nie podoba się coraz większej rzeszy wydawców oraz organów regulacyjnych.

Twórca Cydii pozywa Apple'a

Jay Freeman zarzuca Apple'owi monopolizację dystrybucji aplikacji na platformie iOS. W jego opinii zarówno użytkownicy, jak i wydawcy powinni mieć możliwość wyboru alternatywnych źródeł. Tak jak ma to miejsce na Androidzie, w przypadku którego istnieją dziesiątki alternatyw dla Sklepu Play.

Apple od lat wykorzystuje wszystkie dostępne środki, by hamować rozwój konkurencyjnych sklepów. Cydia w grudniu 2018 zablokowała możliwość dokonywania zakupów i od tamtej pory jest źródłem jedynie darmowych programów i modyfikacji. Twórcy tłumaczą swoją decyzję wysokimi kosztami utrzymania platformy, która wymaga łamania oprogramowania.

W grudniu kilku ważnych graczy - wliczając w to Epic Games, Spotify, Deezera czy ProtonMaila - założyło tzw. koalicję na rzecz uczciwości aplikacji. Ta także domaga się zwiększenia konkurencyjności na rynku dystrybucji programów.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)