Uczelnie w USA zakazują używania iPadów. Czy u nas będzie tak samo?

Uczelnie w USA zakazują używania iPadów. Czy u nas będzie tak samo?19.04.2010 10:17
Uczelnie w USA zakazują używania iPadów. Czy u nas będzie tak samo?
Maciej Kuś

Zakaz używania iPadów w chwili obecnej objął trzy, bardzo prestiżowe, uczelnie wyższe na terenie USA: Cornell University, Princetown University oraz George Washington University. O ile Cornell University przyznał wprost, że uczelniana sieć nie jest gotowa by dodatkowo obciążać ją nowymi połączeniami generowanymi przez iPady, o tyle dwie pozostałe uczenie tłumaczą swą decyzję względami bezpieczeństwa sieci WiFi.

Pamiętajmy, że iPad może być używany zarówno podczas wykładów (notatki, czytanie dokumentów), jak i podczas przerw w zajęciach (prasa, muzyka, film, książka), a to dodatkowo wpływa na obciążenie sieci.

Wypada się jednak zastanowić, jak dużym problemem jest ruch sieciowy generowany przez urządzenia mobilne. Firma Milennial Media opublikowała niedawno raport dotyczący tego zagadnienia. Raport dotyczył marca b.r. i opisywał udział urządzeń przenośnych w bezprzewodowym ruchu sieciowym na terenie USA.

411648819810665382

Z zamieszczonego powyżej wykresu jasno wynika, że szeroko rozumiane smartfony generują 45 procent ruchu internetowego obsługiwanego przez sieci komórkowe i sieci WiFi. Udział produktów Apple to 70 procent. Zapewne udział iPhone'ów i iPodów touch jest sporo wyższy na amerykańskich uczelniach, gdzie młodzieżowe telefony mają naturalną przewagę nad, od zawsze kojarzonymi z biznesem, produktami firmy RIM (BlackBerry).

Przypomnijmy, raport firmy Milennial Media dotyczy marca. iPad oficjalnie trafił w ręce amerykańskich użytkowników 3 kwietnia. Wygląda więc na to, że udział produktów z systemem iPhone OS znacząco wzrośnie.

Trudno odnieść wyniki tego raportu do polskich warunków, w których mobilny, nieograniczony wysokimi kosztami transferu, dostęp do szybkiego internetu wciąż jest przywilejem. Do tego, dochodzi jeszcze wysoka cena iPada. Zupełnie inną sprawą jest infrastruktura sieciowa na polskich uniwersytetach...

Źródło: Simblog

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)