Udział KitKata na rynku nie zachwyca, ale jest dla niego nadzieja

Udział KitKata na rynku nie zachwyca, ale jest dla niego nadzieja

Udział KitKata na rynku nie zachwyca, ale jest dla niego nadzieja
Miron Nurski
13.01.2014 09:04, aktualizacja: 13.01.2014 10:51

Jak co miesiąc Google opublikował najnowsze statystyki dotyczące jego mobilnej platformy. Dane wyjątkowo zbierano od 2 do 8 stycznia, więc pochodzą z tego miesiąca.

Najnowsza odsłona systemu o oznaczeniu 4.4 KitKat może się poszczycić udziałem w rynku na poziomie 1,4%, co jest wzrostem o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z danymi z ubiegłego miesiąca. Wynik ten jest zasługą głównie urządzeń z linii Nexus, ale z pewnością pozytywnie wpłynęły na niego także nieoficjalne modyfikacje, takie jak CyanogenMod. Zauważalna poprawa powinna nastąpić już wkrótce, bo całkiem niedawno do sieci wyciekła testowa wersja KitKata dla Galaxy S4, a Galaxy Note 3 - jak donosi serwis SamMobile - otrzymał dziś oficjalną aktualizację do najnowszego wydania Androida.

Najpopularniejszy wciąż jest oczywiście Jelly Bean z 59,1-procentowym udziałem na rynku. Ta wersja w ciągu kilku tygodni poprawiła swój wynik o niemal 5 punktów procentowych (54,5% pod koniec listopada). Dane te wyglądają nieco gorzej, gdy rozbijemy je na trzy wersje systemu wchodzące w skład żelkowej rodziny: 4.3 (7,8%), 4.2 (15,4%) i 4,1 (35,9%). I pewnie jeszcze długo będą one dominowały na rynku. Wciąż pojawiają się bowiem nowe smartfony i tablety z Jelly Beanem na pokładzie, a wiele starszych modeli dopiero teraz dostaje aktualizacje.

Spada na szczęście udział wersji 4.0 Ice Cream Sandwich (z 18,6% do 16,9% w ciągu miesiąca) oraz 2.3 Gingerbread (z 24,1% do 21,2%). Archaiczny już piernik wciąż zgarnia ponad 1/5 rynku, co nie napawa optymizmem, bo ta odsłona systemu została zaprezentowana w 2010 roku.

Styczniowe statystyki Androida
Styczniowe statystyki Androida© developer.android.com

W zestawieniu uwzględniono także wydanie 2.2 Froyo, które po raz pierwszy uzyskało wynik gorszy od KitKata (1,3%). Tabletowy Honeycomb ma znikomy udział na poziomie 0,1%.

Można oczekiwać, że w ciągu kilku następnych miesięcy udział KitKata oraz JellyBeanów będzie systematycznie rósł. Pozostałe wersje systemu powinny umierać śmiercią naturalną, ale zgon nastąpi raczej nieprędko.

Źródła: Android; SamMobile

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)