UKE ostrzega: Internet w roamingu może nas drogo kosztować!

UKE ostrzega: Internet w roamingu może nas drogo kosztować!12.06.2011 11:00
Ceny w roamingu takie same jak krajowe
Ceny w roamingu takie same jak krajowe
Kira Czarczyńska

Już za chwilę zaczniemy pakować się na wakacje, wyjeżdżać na urlop nie tylko nad nasze rodzime morze, ale też poza granice kraju. Urząd Komunikacji Elektronicznej, aby zapobiec nieprzyjemnym niespodziankom po otworzeniu rachunku za telefon, przypomina: 1 MB transmisji danych może nas kosztować nawet 20 złotych! Uważajmy więc na to, co robimy za granicą ze swoją komórką.

Na stronach UKE można znaleźć artykuł pt. "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?", w którym urząd przypomina wszystkim użytkownikom telefonów komórkowych:

Posiadacze modnych smartfonów czy tabletów często nie mają świadomości, że te urządzenia samoczynnie łączą się z Internetem. Nie zawsze też pamiętają o tym, aby wykupić pakiet umożliwiający tańsze łączenie się z siecią. Tymczasem 1 MB przesłanych danych w roamingu na terenie Unii Europejskiej może kosztować prawie 20 zł. Korzystanie z roamingu w krajach poza UE często jest jeszcze droższe.

Dostajemy także wskazówki, jak uchronić się przed gigantycznym rachunkiem:

  • upewnijmy się, że wykupiliśmy usługę, dzięki której zapłacimy mniej za połączenia z Internetem i że została ona aktywowana przez naszego operatora;
  • wyłączmy w urządzeniu opcję połączenia z usługami przesyłu danych podczas roamingu;
  • skorzystajmy z opcji tzw. \cut - off limits\ u swojego operatora - jest to limit cenowy dla transmisji danych, który ma obowiązek oferować każda sieć komórkowa.

Jeśli chodzi o to ostatnie - klientów, którzy nie ustalą swojego własnego roamingowego limitu, i tak chroni automatycznie wprowadzony miesięczny limit opłat wynoszący 50 euro bez VAT, po przekroczeniu którego operatorzy odetną im dostęp do Internetu. Warto jednak ustalić swój własny, dostosowany dokładnie do indywidualnych potrzeb.

UKE myśli też jednak o przyszłości.

W celu ograniczenia rachunków za korzystanie z Internetu za granicą, Prezes UKE proponuje na europejskim forum regulatorów wprowadzenie limitu cenowego także na transmisje danych. Limit ten pozwoliłby na kształtowanie cen na poziomie znacznie niższym niż obecny.

Po wejściu w życie propozycji Prezesa UKE cena zostałaby ograniczona w 2015 roku do poziomu 23 eurocentów, czyli do 0,92 zł za 1 MB.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)