Układ Broadcom z VideoCore sercem Nokii 808 PureView?

Układ Broadcom z VideoCore sercem Nokii 808 PureView?

Broadcom | Fot. BGR
Broadcom | Fot. BGR
Tomasz Nowak
01.03.2012 13:00, aktualizacja: 01.03.2012 14:00

W ostatnich dniach pojawiło się sporo nowych urządzeń. Nie należy jednak zapominać, że smartfon jest zbiorem części, które tworzą całość. Firma Broadcom zaprezentowała nowe chipy, zoptymalizowane do działania z systemem Ice Cream Sandwich.

Nowa seria chipów bazuje na jedno- i dwurdzeniowych układach ARM Cortex A9S wykonanych w technologii 40 nanometrów. Układ BCM21654G składa się z procesora pracującego z częstotliwością 1 GHz, zintegrowanego modemu HSPA i wspiera wideo VGA. Patrząc na jego możliwości, prawdopodobnie będzie on montowany w telefonach z najniższej półki cenowej. Ciekawsze są kolejne układy.

Chipsety oznaczone jako BCM28145 i BCM28155 są wyposażone w dwurdzeniowe procesory Cortex-A9 o taktowaniu do 1,3 GHz, modem HSPA+ (o szybkości pobierania do 21 Mb/s) i wspierają wideo w rozdzielczości 720p i 1080p. Wszystkie dwurdzeniowe chipy zawierają jeszcze jeden układ - VideoCore. Jest to procesor o niskim poborze mocy, który poradzi sobie z odtwarzaniem wideo bez obciążania głównego procesora i będzie wspierać CPU przy przetwarzaniu obrazu. Układy mają również nowy chip Image Signal Processor, który może obsługiwać nawet aparaty o matrycy 42 Mpix.

W skład nowych chipsetów wchodzą również moduły:

  • BCM4334 - zawiera moduły Bluetooth 4.0 i WiFi, wspiera takie technologie, jak WiFi Direct czy WiFi Display.
  • BCM47511 GNSS - wspiera** GPS i GLONASS**. Połączenie to pozwala na szybsze i bardziej dokładne pozycjonowanie z wykorzystaniem dwóch systemów nawigacyjnych.
  • BCM 20792, czyli chip NFC o niskim poborze energii.

Zastosowanie technologii 40 nm i układu VideoCore pozwoli na osiągnięcie dużej wydajności przy niskim poborze mocy. Moim zdaniem to kolejny krok w stronę energooszczędnych układów, który może przełożyć się na duże korzyści dla użytkowników.

Patrząc na nową rodzinę układów oraz wcześniejszą współpracę Nokii z Broadcomem (układy firmy były dostępne w modelach z Symbian^3/Anna), można przypuszczać, że któryś z nowych chipsetów jest sercem nowej Nokii 808 PureVew. Smartfon ma bowiem dedykowany chip do obsługi zdjęć, którym może być VideoCore, i matrycę 41 Mpix obsługiwaną przez nowy ISP Broadcoma. Czy tak będzie, przekonamy się już niebawem.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)