Układy Intela jeszcze bardziej konkurencyjne. Nowości z LTE już wkrótce

Układy Intela jeszcze bardziej konkurencyjne. Nowości z LTE już wkrótce

Układy Intela jeszcze bardziej konkurencyjne. Nowości z LTE już wkrótce
Mateusz Żołyniak
28.05.2014 09:57, aktualizacja: 28.05.2014 13:40

Intel skupia się obecnie na pozyskiwaniu udziałów w segmencie tabletów, w przyszłym roku natomiast zaatakuje rynek smartfonów. Dużą rolę w walce z producentami ARM-ów mają odegrać nowe układy Moorefield.

Intel Moorefield to platforma przeznaczona dla tabletów z małymi ekranami (8 cali i mniej) oraz smartfonów. Podobnie jak Bay Trail, które stworzono z myślą o tabletach z Windowsem i (w nieco mniejszym stopniu) Androidem, bazuje ona na architekturze Silvermont. Moorefield nie wykorzystuje jednak zintegrowanego układu Intela, tylko rozwiązanie Imagination Technologies - PowerVR Series 6 (Rogue).

Już niedługo na rynek mają wejść układy Atom Z3560/Z3580 wykonane w procesie technologicznym 22 nm. Obsługują one zarówno 32-bitowe, jak i 64-bitowe instrukcje. Mimo nieco mniejszej niż Bay Trail wydajności mają kilka ważnych zalet: są zamknięte w mniejszej formie, oddają mniej ciepła oraz obsługują łączność LTE. Co warte podkreślenia, zintegrowany chip XMM 7260 LTE teoretycznie pozwala na transfer danych nawet na poziomie 300 Mb/s (LTE Cat. 6).

Już wkrótce do sprzedaży trafią pierwsze tablety bazujące na platformie Moorefield. Ich prezentacji można się spodziewać na targach Computex, które rozpoczynają się 4 czerwca. Jednym z nich będzie z pewnością nowy, 8-calowy Asus MeMO Pad, który ma wejść do oferty sieci KDDI. Sprzęt ten będzie oparty na Androidzie 4.4 i pozwoli na używanie łączności LTE. Nowe Atomy mogą wykorzystywać również kompaktowe rozwiązania z Windowsem 8.1.

Wygląda na to, że Intel dysponuje potężnym orężem, które może pomóc w walce o udziały w rynku mobilnym. Moorefield początkowo będzie dostępne w tanich tabletach, ale liczę na to, że trafi również na pokłady smartfonów. Może nie będzie to dotyczyć obecnej generacji, ale układów Anniedale (nowe rdzenie Airmont 14 nm) z pewnością już tak. Konkurencji na rynku nigdy za mało. Tym bardziej że starania amerykańskiego giganta mogą przełożyć się na ciekawe urządzenia o dobrym stosunku jakości do ceny.

Źródło: CNET

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)