Ultrascope - zintegrowany z Lumią 1020 teleskop, który będziesz mógł sobie wydrukować

Little girl looking into a telescope in the mountains
Little girl looking into a telescope in the mountains
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski

10.10.2014 13:04, aktual.: 10.10.2014 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ktoś wpadł właśnie na kolejny pomysł na wykorzystanie potencjału drzemiącego w nowoczesnych smartfonach.

Lumia 1020 ze względu na wykorzystanie 41-megapikselowej matrycy aparatu pozwala na robienie zdjęć cechujących się ponadprzeciętną szczegółowością. Na możliwości swobodnego kadrowania fotek praktyczne zastosowania takiego aparatu się jednak nie kończą, co właśnie udowodnił James Parr.

Zafascynowany odkrywaniem kosmosu założyciel agencji Open Space Agency uznał, że smartfon Nokii świetnie sprawdzi się w roli serca teleskopu. Gotowe urządzenie to dość spory wydatek, ale Parr słusznie zauważył, że jeden z najważniejszych elementów teleskopu nosimy cały czas przy sobie, a do produkcji większości pozostałych można wykorzystać drukarkę 3D. Pozostałoby już zatem dokupić elementy, których wydrukować się nie da (głównie soczewki), a to pozwoliłoby znacznie zredukować koszty samodzielnego przygotowania narzędzia służącego do obserwacji nocnego nieba. Pomysł ten w dłuższej perspektywie faktycznie może sprawić, że astronomia stanie się znacznie mniej kosztownym i w efekcie popularniejszym hobby.

ULTRASCOPE
ULTRASCOPE© Nokia

Rozwiązanie to przypomniało mi o projekcie Cardboard, który z pomocą kawałka kartonu oraz kilku soczewek i magnesów pozwala zamienić niemalże dowolnego smartfona w gogle rozszerzonej rzeczywistości.

Mocno kibicuję tego typu przedsięwzięciom, bo każde kolejne pozwoli nam jeszcze lepiej wykorzystać moc drzemiącą w naszych smartfonach. Jeśli w niedalekiej przyszłości telefon faktycznie będzie w stanie zasilać cały zestaw niedrogich, ale potężnych narzędzi do pracy, rozrywki i nauki, to zakup flagowca stanie się jeszcze rozsądniejszy.

Projekt Ultrascope na razie znajduje się w fazie beta testów, a pliki potrzebne do wydrukowania własnego modelu wkrótce zostaną udostępnione na stronie agencji OSA. W ciągu 12-18 mają powstać udoskonalone wersje teleskopu.

Źródło: Nokia

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)