Untethered jailbreak iOS 5 powstrzyma piractwo?

Untethered jailbreak iOS 5 powstrzyma piractwo?
Krystian Bezdzietny

20.06.2011 18:07, aktual.: 20.06.2011 20:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stefan Esser (i0n1c), nowa gwiazda jailbrekowej sceny iOS, bardzo głośno rozważa możliwość wdrożenia blokady instalowania pirackich aplikacji w kolejnym jailbreaku oprogramowania Apple'a. Pomysł ten oczywiście nie podoba się twórcom Installousa.

Jak wiemy, jeśli ktoś chce, już może teraz odblokować oprogramowanie iOS 5, jednak będzie on wówczas korzystać z jailbreaku tethered, a jest to dość męczące rozwiązanie. Stefan Esser, który dostarczył nam ostatnio jailbreak untethered dla urządzeń z iOS 4.3, oznajmił już wielokrotnie, że system iOS 5 również planuje rozłożyć na łopatki. Jednak jeśli dojdzie do udostępnienia JB untethered, to możliwe, żę pojawi się w nim pewna blokada, która uniemożliwi użytkownikom instalację pirackich aplikacji.

Esser zamieścił kilka interesujących wiadomości na swoim Twitterze, na przykład:

Hmmm @milicigoran ma bardzo dobry pomysł. Przyszłe jailbreaki powinny zablokować działanie Installousa.

lub:

Pomysł zablokowania pirackich aplikacji w jailbreaku cały czas chodzi mi po głowie. Może się to okazać dobrą motywacją do prac nad untethered iOS 5.

Słowa te nie umknęły uwadze twórcom Installousa, czyli aplikacji jawnie pośredniczącej w procesie instalowania pirackich aplikacji w systemie iOS. Jeden z deweloperów tego dzieła, niejaki Dissindent, odniósł się do pomysłu Essera następująco:

Gneralnym założeniem jailbreaku jest pozwolenie ci robić z urządzeniem cokolwiek zechcesz. To twoje urządzenie, nabyłeś je i powinieneś mieć prawo modyfikować jego oprogramowanie w jakkolwiek sposób zapragniesz.

...

Oczywiście nie oznacza to, że wszystko co zrobisz będzie legalne, jednak dostawca oprogramowania i sprzętu nie powinien ci mówić, jak tego używać. Jeśli autor jailbreaku zdecyduje zaimplementować w nim zabezpieczenia DRM, to wyjdzie na ogromnego hipokrytę.

Cała idea zablokowania możliwości piracenia aplikacji w jailbreaku Essera jest na razie tylko pomysłem i nie wiadomo jak to się skończy. Być może haker tylko sprawdzał reakcję środowiska, jak my na to zareagujemy, co na to inni deweloperzy.

Tak czy inaczej, piracenie aplikacji na iOS jest bardzo proste i potencjalnie każdy mógłby się podjąć tego procederu, jednak czy aby naprawdę jest to onieczne? Czy nabywając smartfona za dwa, trzy tysiące złotych nie stać nas na kupienie aplikacji za 0,79 euro (około 3 złotych)? Nic nie usprawiedliwia kradzieży czyjejś własności intelektualnej.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy Esser powinien zaimplementować w kolejnym jailberaku zabezpieczenia DRM? Oczywiście, sposób na ominięcie tych ewentualnych zabezpieczeń i tak się znajdzie, jednak mimo wszystko jest to jakaś bariera dla ewidentnych piratów.

Źródło: TorrentFreak

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)