UOKiK - postępowanie antymonopolowe w sprawie mobilnej TV
Wraca temat mobilnej telewizji - tym razem ze znacznie większym hukiem. Po tym, jak główne sieci telefonii komórkowej zrezygnowały ze współpracy z operatorem multipleksu, UOKiK postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście chodzi tylko o nieopłacalność nowej usługi.
Po tym, jak operatorzy GSM niemal jednogłośnie stwierdzili, że nie planują wprowadzania do swojej oferty usług związanych z telewizją mobilną, pojawiły się - rzecz jasna - plotki.
Najczęściej powtarzana dotyczyła rzekomego porozumienia, jakie zawarły cztery największe sieci w celu uzyskania kontroli nad rynkiem usług TV dla urządzeń przenośnych. A raczej kontynuowania współpracy, która rozpoczęła się jeszcze przed przetargiem - jak pamiętamy, sieci startowały w nim wspólnie.
Play zareagował na zarzuty zdziwieniem:
Objęcie postępowaniem antymonopolowym P4 jest prawdziwym zaskoczeniem dla spółki, która w toku trwającego prawie rok postępowania wyjaśniającego wszczętego w tej sprawie przez Prezesa UOKIK jeszcze w grudniu 2009 roku przedstawiała rzetelne dowody oraz wyjaśnienia zaprzeczające uczestniczeniu P4 w jakichkolwiek uzgodnieniach tego rodzaju.
Spółka zapewniła jednocześnie, że będzie w pełni współpracować z Prezesem UOKIK w toku wszczętego postępowania antymonopolowego.
Podobnie wypowiada się Orange:
Będziemy dalej udzielać UOKiK wszelkich niezbędnych informacji i wyjaśnień. Wielokrotnie publicznie podkreślaliśmy, że biznesowa oferta spółki Info-FM-TV nie spełniała naszych oczekiwań i na zaproponowanych nam warunkach nie mogliśmy jej przyjąć, ponieważ uruchomienie DVB-H musi opłacać się obu stronom.
Era i Plus również zapewniają o tym, że działają uczciwie i nie istnieje żadne porozumienie dotyczące blokowania mobilnej telewizji. Oficjalnie jednak nie komentują jak dotąd stanowiska UOKiK.