Urządzenie GPS czy nawigacja w telefonie? Porównujemy wady i zalety obu rozwiązań

Urządzenie GPS czy nawigacja w telefonie? Porównujemy wady i zalety obu rozwiązań

Lark Phablet 6.0
Lark Phablet 6.0
Źródło zdjęć: © Producent
Redakcja Komórkomanii
24.09.2014 16:11, aktualizacja: 24.09.2014 18:24

Atlas drogowy to przeszłość. W XXI wieku kierowców prowadzą do celu urządzenia nawigacyjne i aplikacje GPS dla smartfonów. Wybór między nimi jest wyborem pomiędzy specjalizacją w swojej dziedzinie i wielofunkcyjnością. Które rozwiązanie jest lepsze?

Zapewne dla miłośników smartfonów to żaden dylemat, ale zwłaszcza oni powinni dwa razy zastanowić się nad odpowiedzią. Komórka w razie potrzeby potrafi zastąpić setkę narzędzi, w czym przypomina porządny szwajcarski scyzoryk - ale jeśli mamy pod ręką nóż kuchenny, raczej nie będziemy robić kanapek scyzorykiem.

Smartfon: wielozadaniowość

Nawigacja w smartfonie kusi dostępnością. Telefon jest sprzętem, który wielu kierowców już posiada, a zatem by gładko dojechać do celu wystarczy zakupić oprogramowanie, które jest tańsze niż urządzenie GPS. Ważna jest też wygoda: jeśli już wyrobiliśmy nawyk noszenia telefonu ze sobą, zawsze będziemy mieć dla niego miejsce w kieszeni, czego nie można powiedzieć o urządzeniu nawigacyjnym. GPS jest mniej poręczny – i choć teoretycznie możemy zostawić go w samochodzie, nie warto tego robić ze względu na ryzyko kradzieży.

GPS Navigo
GPS Navigo© Google Play

Ogromną zaletą nawigacji w smartfonie jest trwałe połączenie z Internetem podczas jazdy, dzięki któremu można śledzić na bieżąco ruch drogowy i informacje o korkach, a także korzystać z wielu innych aplikacji. Istnieją programy umożliwiające sprawdzanie położenia fotoradarów, dokumentujące wizyty na stacjach benzynowych i zużycie paliwa, mierzące czas parkowania, śledzenie tras itp. Oferta aplikacji – także tych, które służą samej nawigacji – jest bardzo duża, a zatem smartfon ze swoimi wszechstronnymi zastosowaniami może stać się prawdziwym „centrum dowodzenia” każdego kierowcy.

Wybór może jednak stać się problematyczny, zwłaszcza dla technologicznych laików i osób, które chcą kupić rzecz działającą doskonale tu i teraz, bez konieczności przebierania w ofertach czy konfigurowania telefonu. Można też zastanawiać się, czy jeśli coś jest od wszystkiego, to czy przypadkiem nie jest gorsze od urządzeń wyspecjalizowanych w jakimś ważnym aspekcie. Choćby takim, jak czytelność ekranu.

Banned Ads - GPS

GPS: sprzęt dla kierowców... i nic więcej

Największa zaleta urządzenia nawigacyjnego to fakt, że jest właśnie tym: sprzętem skonstruowanym z myślą o użyciu przez kierowców. Jego ekran jest przystosowany do wykorzystania w samochodzie – jest zwykle większy niż w smartfonie i zapewnia wyraźny obraz nawet przy dziennym oświetleniu. Co istotne, dzięki swoim rozmiarom może wyświetlić większą ilość informacji naraz. Czcionka – większa w stosunku do tej z telefonu – umożliwia łatwiejsze czytanie z ekranu i korzystanie z menu.

Bateria zasilająca urządzenie GPS wyczerpuje się wolniej niż jej mocno eksploatowany odpowiednik ze smartfonu. Zwykle w przypadku nawigacji lepsze są też uchwyty montowanie na desce rozdzielczej albo szybie. Już w domyślnej opcji często dają więcej możliwości niż podstawowe uchwyty na telefon, np. dzięki zintegrowanej ładowarce i wygodniejszej regulacji położenia. Przede wszystkim jednak w GPS-ach uchwyty są dołączone do zestawu, podczas gdy zakup porządnego modelu na smartfon to zwykle kolejny wydatek.

Morgan Freeman GPS

Oprogramowanie dedykowane urządzeniu nawigacyjnemu jest zazwyczaj dopracowane i dostosowane do danego urządzenia, dzięki czemu działa bez niespodzianek – jakie mogą sprawiać niezoptymalizowane aplikacje na niektórych smartfonach. Co więcej, na mapach w GPS-ach można polegać nawet korzystając z nawigacji w trybie offline, co nie jest oczywiste, w wypadku niektórych aplikacji na smartfony.

Z drugiej strony aktualizowanie map w urządzeniach nawigacyjnych bywa problematyczne, a aktualność danych - zwłaszcza w ruchu miejskim - jest bardzo ważna. Można też zadać pytanie, czy zakup dodatkowego urządzenia, którego podstawowe funkcje ma noszony w kieszeni smartfon jest zasadny.

Lark Phablet 6.0

  • Slider item
[1/1]

Ciekawą propozycję ma w swojej ofercie Lark, producent który ma niemałe doświadczenie w tworzeniu urządzeń nawigacyjnych. Za niecałe 700 zł oferuje 6-calowy phablet do którego dołączony jest uchwyt samochodowy oraz roczna licencja na aplikację NaviExpert. urządzenie ma czterodzeniowy procesor, 1GB pamięci RAM, 8GB pamięci wbudowanej oraz baterię o pojemności 2600mAh. To smartfon skierowany do kierowców, który ma cechy urządzenia nawigacyjnego.

Waszym zdaniem

Czy telefon, którego integralną i kluczową częścią jest nawigacja, jest złotym środkiem, czy może sprzętem „do wszystkiego, czyli do niczego”? Jakie jest twoje zdanie? Czy wolisz zabrać w podróż potężny wielozadaniowy smartfon czy dedykowane urządzenie GPS?

[polldaddy]8329030[/polldaddy]

Partnerem sondy jest firma Lark

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)