Uśmiercania Windows Phone'a ciąg dalszy. Microsoft wyciąga kolejną wtyczkę

Uśmiercania Windows Phone'a ciąg dalszy. Microsoft wyciąga kolejną wtyczkę
Miron Nurski

17.02.2022 13:55, aktual.: 18.02.2022 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli z jakiegoś powodu zagrywasz się jeszcze na starym smartfonie z Windows Phone'em w ulubione gry, nie mamy dobrych wieści.

Teoretycznie Windows Phone jest martwy od 5 lat, ale w praktyce Microsoft nie odłączył jeszcze wszystkich wtyczek. Dobijanie platformy to wieloletni proces, który wyglądał tak:

  • w październiku 2017 roku Microsoft ogłosił, że Windows 10 Mobile nie będzie już rozwijany od strony funkcjonalnej, a jego twórcy skupią się jedynie na łataniu błędów;
  • w styczniu 2020 wydano ostatnią łatkę zabezpieczeń i zamknięto dział pomocy technicznej;
  • w styczniu 2021 zakończono wsparcie dla pakietu biurowego Office.

Wbrew pozorom nie wszystkie serwery zostały jeszcze wyłączone, bo Microsoft zapowiedział właśnie zamknięcie kolejnej usługi.

Windows Phone wkrótce bez usług Xbox

Usługi Xbox odpowiadają za działanie funkcji internetowych w grach. Mowa głównie o synchronizacji postępów i osiągnięć z profilem gracza.

Microsoft ogłosił jednak, że 16 maja 2022 funkcje sieciowe przestaną działać. Firma dodaje, że niektóre gry "mogą być grywalne", ale wszelkie postępy nie będą synchronizowane.

Nie jest to oczywiście problem, który dotknie miliony użytkowników, ale gracze to specyficzna grupa użytkowników. Wielu z nich lubuje się w ogrywaniu gier na niszowe platformy i kolekcjonowaniu osiągnięć, a wkrótce stracą taką możliwość.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Windows Phone miał kilka gier, które nie trafiły na konkurencyjne platformy. Przykładowo popularne niegdyś "Halo: Spartan Assault" nigdy nie doczekało się wersji na Androida.

Ostatnie telefony z Windows Phone'em - Lumia 650 i HP Elite x3 - trafiły na rynek w 2016 roku.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)