SMS-owe oszustwo na Pocztę Polską. Uważaj, bo stracisz pieniądze

SMS‑owe oszustwo na Pocztę Polską. Uważaj, bo stracisz pieniądze

SMS-owe oszustwo na Pocztę Polską. Uważaj, bo stracisz pieniądze
Patryk Korzeniecki
04.05.2020 14:38, aktualizacja: 04.05.2020 16:38

Dostałeś SMS-a z informacją, że Twoja paczka przechodzi przymusowe odkażanie? Nie daj się nabrać - to kolejne oszustwo. W skrajnym wypadku przestępcy mogą zabrać wszystkie oszczędności.

Obecnie mnóstwo konsumentów zwiększyło liczbę towarów kupowanych w internecie. Naturalnie skorzystała na tym branża kurierska i pocztowa. Fakt zwiększonego obrotu przesyłek próbują po raz kolejny wykorzystać przestępcy.

Dopłata za dezynfekcję? Uważaj - to ściema!

Najprawdopodobniej jeden z wycieków danych został wykorzystany do wysyłania spersonalizowanych wiadomości dotyczących przymusowego odkażania paczki.

Po wejściu w link okazuje się, że dopłata wynosi tylko 50 groszy. Po próbie zapłaty okazuje się, że z konta znika dużo większa kwota. Z danych Sekuraka wynika, że osobom poszkodowane znikło nawet 900 złotych, jednak prawdopodobna jest także utrata wszystkich pieniędzy z konta.

Obraz
© sekurak.pl

Dopłata za dezynfekcję - brzmi absurdalnie, ale niestety, wiele osób może złapać się na haczyk. Zwłaszcza że wiadomości są imienne, co zwiększa ich wiarygodność.

Nie klikajcie pod żadnym pozorem na linki z podobnych wiadomości. Poczta Polska nie prowadzi żadnych płatnych "akcji odkażających". Jedyne dopłaty jakie możecie otrzymać mogą wystąpić przy zamawianiu wysyłek z zagranicy i załapaniu się na podatek VAT i cło. Otrzymacie je jednak dopiero po wysłaniu stosownych dokumentów.

Podobny mechanizm oszustwa wystąpił także przy oszustwie na "kuriera Ewcię". Po kliknięciu w link użytkownik zostaje przeniesiony na sfałszowaną stronę PAYU. W tym przypadku głównym celem ataku nie jest kradzież pieniędzy, ale dostanie się do danych konta bankowego.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)