ViviTouch - technologia, która zrewolucjonizuje wrażenia dotykowe w mobilnych grach?

ViviTouch - technologia, która zrewolucjonizuje wrażenia dotykowe w mobilnych grach?

Słuchawki wyposażone w technologię ViviTouch
Słuchawki wyposażone w technologię ViviTouch
Miron Nurski
06.03.2013 14:30, aktualizacja: 06.03.2013 15:30

Na targach MWC 2013 firma Bayer MaterialScience zaprezentowała opracowaną przez siebie technologię ViviTouch, która pozwoli urządzeniom mobilnym oddziaływać na zmysł dotyku i zapewniać w ten sposób bardziej realistyczne doznania.

Na targach MWC 2013 firma Bayer MaterialScience zaprezentowała opracowaną przez siebie technologię ViviTouch, która pozwoli urządzeniom mobilnym oddziaływać na zmysł dotyku i zapewniać w ten sposób bardziej realistyczne doznania.

Do tej pory wrażenia dotykowe podczas grania na tabletach i smartfonach ograniczały się jedynie do jednolitych sygnałów wibracyjnych wysyłanych przez urządzenia. Naturalnie nie ma tutaj mowy o jakimkolwiek realizmie, bo wibrowały one tak samo bez względu na to, czy graliśmy w gry wyścigowe, strzelanki czy proste platformówki. Mają to zmienić rozwiązania opracowane przez Bayer MaterialScience.

Technologia ViviTouch wykorzystuje elektroaktywne polimery, które rozciągają się i kurczą, gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia. Pozwala to w ciągu milisekund wygenerować kontrolowane ruchy, a ze względu na sposób działania technologia ta określana jest jako "sztuczne mięśnie".

[solr id="komorkomania-pl-150616" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4267,nokia-chce-instagrama-dla-swoich-urzadzen-przekona-deweloperow" _mphoto="insta1-150616-270x149-pn-a40e3e2.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3629[/block]

To wszystko umożliwia symulowanie zróżnicowanych efektów działających na zmysł dotyku i sprawia, że gry mobilne wkraczają na nowy poziom realności. Producent zapewnia, że gracz przesuwanie piłki odczuje zupełnie inaczej niż drgania silnika czy bicie ludzkiego serca.

Wrażenia te mają potęgować wyposażone w technologię ViviTouch słuchawki, które również trafią na rynek. Zasada ich działania opiera się na przekazaniu ruchu wytworzonego przez polimery do skóry głowy, co ma sprawić, że wrażenia z rozgrywki przeniosą się na całe ciało.

Zasada działania technologii ViviTouch
Zasada działania technologii ViviTouch

Słuchawki te mają być nieocenione podczas oglądania filmów oraz zwykłego słuchania muzyki, gdyż nowa technologia nie wpływa na fale dźwiękowe same w sobie, ale dzięki kontaktowi ze skórą czaszki jest w stanie przekazywać dźwięk poprzez kości. Jak mówi Dirk Schapeler, szef zespołu zajmującego się rozwojem technologii ViviTouch:

Efekt jest porównywalny z koncertem na żywo, podczas którego słuchacze całym ciałem odczuwają basowe wibracje. Jedyna różnica polega na tym, że ViviTouch nie generuje ciśnienia dźwiękowego, a efekt żywego dźwięku jest mobilny. Można cieszyć się nim dosłownie wszędzie.

Dodaje:

Gdy słuchacze doświadczą żywego dźwięku, ich stare słuchawki staną się bezużyteczne. ViviTouch zapewnia o wiele bardziej intensywne i realistyczne doświadczenia dźwiękowe – bez zwiększania poziomu głośności w sposób, który mógłby prowadzić do uszkodzeń słuchu.

Trzeba przyznać, że technologia zapowiada się naprawdę interesująco, ale z jej ostateczną oceną trzeba się wstrzymać do czasu, aż będziemy mieli okazję przetestować ją na własnej skórze (dosłownie). Producent nie zdradził niestety żadnych informacji na temat planowanej daty premiery pierwszych urządzeń wyposażonych w ViviTouch. Mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

Źródło: Informacja prasowa

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)