Ależ wpadka. Tysiące smartfonów vivo mają... ten sam numer IMEI

vivo Z6 5G
vivo Z6 5G
Patryk Korzeniecki

08.06.2020 11:30, aktual.: 08.06.2020 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Numer IMEI z założenia jest unikatowy, dzięki czemu pozwala na identyfikację poszczególnych urządzeń. Jeśli jednak myśleliście, że nie ma na świecie dwóch smartfonów z tym samym identyfikatorem, to muszę Was zmartwić.

Numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) to międzynarodowy identyfikator każdego telefonu na świecie. Po pierwsze, pozwala odróżnić od siebie poszczególne egzemplarze telefonów. Po drugie, umożliwia zablokowanie skradzionego urządzenia, co czyni je w zasadzie bezużytecznym (chyba, że numer IMEI zostanie zmodyfikowany). Policja wykorzystuje go też do namierzania przestępców.

IMEI składa się z 15 cyfr i powinien być unikatowy. Przynajmniej w teorii - w praktyce bywa już z tym różnie.

Kilkanaście tysięcy smartfonów vivo z jednakowym numerem IMEI

Serwis Livemint informuje, że w Indiach funkcjonowało 13 500 smartfonów z tym samym numerem identyfikacyjnym. Sprawa wyszła na jaw, kiedy jeden z podinspektorów tamtejszej policji zauważył, że IMEI jego telefonu marki vivo różni się od IMEI na pudełku. Urządzenie zostało później wymienione przez centrum serwisowe vivo, jednak służby podjęły się śledztwa.

vivo X50 Pro z mechanizmem mikrogimbala
vivo X50 Pro z mechanizmem mikrogimbala

Jak wynikło z kilkumiesięcznego dochodzenia, był on jednym z kilkunastu tysięcy innych telefonów vivo w Indiach o takim samym identyfikatorze. I jest to spory problem.

Brak unikatowości numeru IMEI jest dużym zagrożeniem bezpieczeństwa. Utrudnia działania policji, jednocześnie ułatwiając życie przestępcom. Tak jak pisałem wcześniej, numer powinien być unikatowy i nie zmienia się nawet po wymianie karty SIM, a to umożliwia np. lokalizowanie urządzeń w ramach śledztwa czy namierzenie skradzionych smartfonów.

Jeśli na rynku istnieje tysiące telefonów o takim samym IMEI, to znalezienie jednego, konkretnego egzemplarza jest znacznie utrudnione.

vivo zaliczyło sporą wtopę wizerunkową. Nie wiadomo jednak, jak dokładnie doszło do tej sytuacji.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)