Voice Assistant – użyj głosu zamiast stukać w ekran [recenzja]

Aplikacje użytkowe należą do programów, które najdłużej znajdują się w pamięci naszych smartfonów. Gry są ładne i zapewniają rozrywkę, jednak po pewnym czasie kasujemy je bezpowrotnie. Poznajcie aplikację, którą z pewnością na dłużej zagości w Waszych iPhone’ach. Voice Assitant może okazać się bardzo pomocnym asystentem.

Voice Assistant – użyj głosu zamiast stukać w ekran [recenzja]
Zbyszek Kowal

18.11.2012 | aktual.: 18.11.2012 17:30

Aplikacje użytkowe należą do programów, które najdłużej znajdują się w pamięci naszych smartfonów. Gry są ładne i zapewniają rozrywkę, jednak po pewnym czasie kasujemy je bezpowrotnie. Poznajcie aplikację, którą z pewnością na dłużej zagości w Waszych iPhone’ach. Voice Assitant może okazać się bardzo pomocnym asystentem.

Jeżeli nie mieliście okazji słyszeć jeszcze o produkcji QuanticApps, to spieszę donieść, że Voice Assistant to cichy bohater App Store’a. Aplikacja ta pojawiła się w Top 10 niemal w każdym kraju, w którym Apple sprzedaje aplikacje. Co ciekawe jednak, tylko w Polsce program utrzymuje się na wysokim miejscu od wielu tygodni. Postanowiłem sprawdzić, w czym tkwi sekret tej produkcji.

Zamień myśli w linijki wirtualnego tekstu

Voice Assistant to aplikacja użytkowa, która rejestruje mowę. Wypowiedziane słowa zamienia na tekst, którego można używać w formie elektronicznej. Program niestety nie zapisuje plików tekstowych, pozwala jednak przesłać zredagowany tekst dalej.

Obraz

Po podyktowaniu bądź przeczytaniu jakiegoś tekstu można wysłać go e-mailem lub SMS-em pod wskazany adres. Voice Assitant pozwala również zdefiniować ulubionego odbiorę poczty lub wiadomości tekstowych, więc aplikację w bardzo prosty sposób można wykorzystać do dyktowania SMS-ów do żony lub przyjaciela podczas jazdy samochodem.

Zapisany tekst może być również opublikowany na kontach na Facebooku lub Twitterze. Co ciekawe, Voice Assitant zintegrowany został z wyszukiwarką Google’a oraz You Tube’a. Wystarczy podyktować krótką frazę, wybrać serwis, w którym ma być ona wyszukana, i gotowe. Aplikacja nie przenosi nas do natywnych programów iPhone’a, strony WWW oraz filmiki przegląda się w aplikacji.

Obraz

Kolejnym udogodnieniem Voice Assitanta jest współpraca z drukarkami AirPrint. Wydrukowanie naszych myśli wymaga tylko odrobiny skupienia, aby po chwili kartka zapisana linijkami tekstu pojawiła się w kompatybilnej z urządzeniami iOS drukarce. Liczba zastosowań tego prostego programu jest przeogromna.

Dyktuj SMS-y do znajomych zamiast stukać palcem w ekran

Voice Assistant rozróżnia mowę w ponad 20 różnych językach. Naturalnie nasz język został uwzględniony, co jest zapewne powodem tak dużej popularności aplikacji w Polsce. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dyktować lub czytać w języku angielskim, niemieckim czy nawet chińskim.

Obraz

No właśnie. Jak program sprawdza się w akcji? Zaskakująco dobrze. Aplikacja bez problemu wyłapuje większość polskich słów, chociaż zdarzają się momenty, w których nie rozpoznaje wypowiedzianego zdania. Jeżeli jednak mówimy wyraźnie i w miarę głośno, to większość tekstów zostanie zapisana poprawnie.

Program ma problemy z wstawianiem przecinków w języku polskim. W przypadku dyktowania czegoś po angielsku możemy stosować komendy głosowe, które wstawią przecinek lub rozpoczną zdanie od nowej linijki. Jest to jednak drobna niedogodność, biorąc pod uwagę zalety programu. Tekst przed wysłaniem można zredagować – edycja jak w normalnym notatniku, wiec nie ma obaw, że opublikujemy coś z błędami.

Obraz

Największe minusy programu? Wymaga dostępu do Internetu, ponieważ proces wykrywania mowy odbywa się na serwerach producenta. Na podobnej zasadzie działa chociażby popularny Shazam. Nie polecam jednak używać aplikacji przy wykorzystaniu 3G, liczba przesyłanych pakietów jest dość spora.

Bez Internetu nie podziałasz

Voice Assitant to świetny kawałek kodu, który przyda się studentom lub osobom piszącym długie SMS-y. Wystukanie długiej wiadomości zajmuje znaczniej więcej czasu niż jej podyktowanie. Aplikacja jest banalna w obsłudze: na głównym ekranie znajduje się tylko jeden przycisk, który rejestruje mowę. Potem wystarczy wybrać, gdzie chcemy tekst wysłać, i gotowe.

Obecnie dzieło programistów QuanticApps jest do pobrania z App Store w cenie jednego dolara. To śmieszna kwota za tak użyteczną aplikację. Tym bardziej że Voice Assitant jest programem uniwersalnym i uruchomi się również na iPadzie. Według mnie to jedna z ciekawszych pozycji na rynku, choć nie jest to jedyne tego typu rozwiązanie w App Store.

[plus] Banalny interfejs

[plus] Dobre wykrywanie polskiej mowy

[plus] Szeroki wachlarz zastosowań

[plus] Wsparcie dla serwisów społecznościowych

[plus] Możliwość wybrania ulubionych kontaktów

[minus] Działa tylko online

[minus] Brak komend głosowych w języku polskim

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)