Voice Reader Text to Speech – recenzja

Syntezatory mowy mają bardzo szerokie zastosowanie. Różnego rodzaju programy pomagają niewidomym pracować na komputerze, kawalarzom wrzucać śmieszne filmiki na YouTube’a lub studentom przygotować się do egzaminów. Jak się okazuje, na urządzeniach z iOS’em na pokładzie również można syntezator uruchomić.

Voice Reader Text to Speech – recenzja
Zbyszek Kowal

Z pewnością wielu z Was korzystało z syntezatora IVONA, który bardzo często jest używany do czytania głupich tekstów na YouTube. Bohater naszej dzisiejszej recenzji - Voice Reader Text to Speech – również potrafi poradzić sobie z czytaniem dowolnego tekstu.

Obraz

Tuż po uruchomieniu aplikacji wysłuchujemy przygotowany przez twórców tekst powitalny. Ta początkowa prezentacja w zasadzie odsłania wszystkie możliwości aplikacji oraz samego syntezatora.  Głos nie brzmi zupełnie normalnie, ale jak na panujące standardy jest to bardzo dobre narzędzie do czytania dowolnego tekstu w wielu różnych językach.

Kluczem do zrozumienia Voice Reader Text to Speech są dwa tryby działania. Pierwszy z nich wymaga połączenia z Internetem, drugi pozwala korzystać z aplikacji offline. Co ważne jednak, za możliwość używania aplikacji bez Internetu musimy dodatkowo zapłacić – koszt jednego języka to 0,79 euro. Dzięki temu jednak zyskujemy wiele dodatkowych funkcji, z których najciekawszą jest brak limitu znaków. W wersji Online ograniczeni jesteśmy do 2 tysięcy co i tak moim zdaniem jest dość sporym limitem.

Obraz

Teksty do czytania możemy wprowadzać sami lub kopiować je z e-maili, plików tekstowych lub stron www. Każdy z tekstów możemy zapisać w bazie aplikacji, aby w dowolnym momencie móc go edytować lub odtworzyć

Co ciekawe, przeczytany przez lektora głos (w polskiej wersji Natalia) możemy wysłać jako plik audio e-mailem lub zapisać go na urządzeniu. Celowo użyłem słowa urządzenie, gdyż Voice Reader Text to Speech jest programem uniwersalnym i uruchamia się na iPadzie, iPodzie lub iPhonie w odpowiedniej rozdzielczości.

Aplikacja może przeczytać teksty w 21 językach, głosem 32 lektorów. Znakomita większość z nich to głosy kobiece, chociaż zdarzają się również głosy męskie. Dla języka polskiego przewidziano tylko edycją żeńską.

Czytany tekst możemy dowolnie edytować, skracać, zaznaczać oraz pogrubiać. W opcjach aplikacji znalazły się również suwaczki dla szybkości czytania lektora oraz ostawienia czcionki. Innymi słowy szeroki wachlarz ustawień pozwala dostosować syntezator do indywidualnych wymagań.

Reasumując, Voice Reader Text to Speech to bardzo ciekawa aplikacja dla wszystkich tych, którzy potrzebują syntezatora mowy. Zastosowania mogą być różne i tak naprawdę tylko wasza fantazja wyznacza granicę. Program można pobrać z App Store w cenie 1,59 euro.

Obraz

[plus] Prosty w obsłudze interfejs

[plus] Duża liczba języków

[plus] Dopasowanie syntezatora do indywidualnych potrzeb

[minus] Płatny tryb Offline

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)