W App Store nie zamieścisz aplikacji o Jobsie

fot. simplewealth.com
fot. simplewealth.com
Krystian Bezdzietny

19.10.2012 13:40, aktual.: 19.10.2012 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy żył Jobs, cenzorzy nie dopuszczali do App Store wszystkich aplikacji traktujących o ówczesnym CEO Apple'a. Dziś okazuje się, że nawet po śmierci wielkiego guru programy o Jobsie nie są w App Store mile widziane.

Polityka dopuszczania aplikacji do App Store'a przez cenzorów z Cupertino od dawna budziła kontrowersje. Apple sukcesywnie odrzucał bardzo ważne z perspektywy użytkowników aplikacje dla iOS-a, tłumacząc to tym, że powielały one oryginalne programy.

[solr id="komorkomania-pl-132389" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://michalmynarski.komorkomania.pl/5245,poznalismy-ceny-i-konfiguracje-ipadow-mini" _mphoto="mini-render-bk1-131534-2-3110694.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2848[/block]

Na aplikacje o Jobsie nie było jednak żadnego paragrafu. Od dawna istnieje niepisana zasada, że o współzałożycielu Apple'a programów się nie robi, bo mogą one nie zostać przyjęte. Przekonało się o tym studio Nushka Labs.

Stworzono bowiem aplikację Steve Jobs Timeline, która - zdaniem dewelopera - była prostą, elegancką aplikacją wyświetlającą w unikalny sposób małe kalendarium związane z życiem zawodowym Jobsa. Opisano ją następująco:

Steve Jobs przez dłuższy czas był dla nas inspiracją. Zaczęliśmy więc myśleć, jak najlepiej moglibyśmy oddać hołd jego osobie oraz pracy. Postanowiliśmy stworzyć aplikację dla iPada (Steve Jobs Timeline), która ujmowałaby najważniejsze wydarzenia z życia Steve'a, jego pracy oraz korporacyjnej podróży. Stanęliśmy na wysokości zadania i stworzyliśmy coś unikalnego i wspaniałego. Mamy nadzieję, że pokochacie tę aplikację tak samo jak my.
Steve Jobs Timeline
Steve Jobs Timeline

Treści podobno w żaden sposób nie krytykowały Jobsa, nie były żadną oceną oraz - z teoretycznego punktu widzenia - były dla Apple'a wręcz neutralne. Mimo to program nie został przyjęty do App Store'a, a deweloper otrzymał następującą informację zwrotną:

Dziękujemy za aplikację upamiętniającą Steve'a Jobsa.

Doceniamy Twoje starania związane z oddaniem szacunku Steve'owi. Zdecydowaliśmy jednak uhonorować jego życie inaczej i nie akceptujemy już aplikacji związanych ze Steve'em Jobsem.

Możesz skorzystać z dystrybucji Ad Hoc, aby podzielić się swoim programem ze znajomymi lub rodziną. Więcej informacji znajdziesz w przewodniku iOS Developer Program.

Panowie z Nuskha Labs dopuszczali ewentualność, że ich aplikacja zostanie odrzucona. Postanowili więc udostępnić ją na swojej stronie internetowej, gdyby ktokolwiek był nią zainteresowany.

[solr id="komorkomania-pl-132306" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://michalmynarski.komorkomania.pl/5247,bajka-o-zegarku-nadgryzionym-jablku-i-liniach-kolejowych" _mphoto="timthumb-php-132306-270x-d17b88b.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2849[/block]

Czy Apple powinien tak rygorystycznie rozpatrywać tę sprawę? W App Store obecnie nie brakuje aplikacji traktujących o Jobsie. Zrozumiałbym, gdyby dzieło Nushka Labs zawierało treści w jakikolwiek sposób naruszające wizerunek firmy czy byłego CEO. Od jego śmierci minął ponad rok i moim zdaniem powyższe działania pracowników Apple'a są zdecydowanie przesadzone. 

Źródło: AppAdvice

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)