W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie. xCloud startuje w Polsce!

W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie. xCloud startuje w Polsce!

W gry z Xboksa zagrasz na smartfonie. xCloud startuje w Polsce!
Miron Nurski
04.08.2020 13:00, aktualizacja: 04.08.2020 18:22

A to niespodzianka. Microsoft uruchomi w Polsce swoją usługę grania w chmurze wcześniej niż można było oczekiwać. Nie potrzebna będzie konsola, by ograć tytuły na Xboksa. Wystarczy telefon.

Na razie platforma xCloud dostępna jest w wersji poglądowej jedynie w kilku krajach na świecie. Microsoft zapowiadał, że jej globalne udostępnienie zajmie lata, dlatego mało kto oczekiwał rychłej premiery w Polsce. Tymczasem...

xCloud pojawi się w Polsce 15 września

Tego dnia usługa wejdzie w fazę beta w 22 krajach na świecie. Oprócz Polski, na dostęp do grania w chmurze załapią się jeszcze Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Kanada, Korea Południowa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz Stany Zjednoczone.

Od 15 września na telefonie lub tablecie z Androidem będzie można grać w większość gier dostępnych w ramach abonamentu Xbox Game Pass Ultimate. Pełna lista ponad 100 tytułów ma zostać ujawniona we wrześniu.

xCloud: ile kosztuje granie w chmurze?

Nowa platforma zostanie udostępniona bez żadnych dodatkowych kosztów wszystkim abonentom Xbox Game Pass Ultimate. Ten kosztuje 54,99 zł miesięcznie. Przez pierwszy miesiąc można wypróbować usługę za 4 zł.

Innymi słowy - za niespełna 55 zł gracze otrzymają dostęp do ponad 100 gier (m.in. Forza Horizon 4, Minecraft Dungeons, Destiny 2, Tell me Why, Gears 5 czy Yakuza Kiwami 2) oraz dodatkowo możliwość uruchomienia ich w chmurze z poziomu telefonu z Androidem.

Obraz

Dla porównania konkurencyjna platforma GeForce NOW kosztuje 25 zł miesięcznie, ale kwota ta obejmuje wyłącznie dostęp do chmury. Wszystkie gry trzeba zakupić oddzielnie.

Jakie wymagania ma xCloud?

Microsoft deklaruje, że aby cieszyć się grami z Xboksa, wystarczy:

  • smartfon lub tablet z Android 6.0 (lub nowszym) i Bluetoothem 4.0 (lub nowszym);
  • kompatybilny kontroler z modułem Bluetooth;
  • Wi-Fi 5 GHz lub internet mobilny z transferem minimum 10 Mb/s.

Jeśli chodzi o pada do gier, usługa nie jest zbyt wybredna. Microsoft zapewnia, że wystarczy zwykły kontroler od Xboksa lub nawet od PlayStation 4.

Dodatkowo Microsoft przygotował wraz z partnerami serię certyfikowanych akcesoriów Designed for Xbox, które są gwarancją pełnej kompatybilności z xCloudem.

Razer Kishi to jeden z kontrolerów z rodziny Designed for Xbox
Razer Kishi to jeden z kontrolerów z rodziny Designed for Xbox

Microsoft zdradził ponadto, że ważna informacja związana z jego usługą zostanie ujawniona podczas imprezy Samsung Unpacked, którą zaplanowano na 5 sierpnia. Według przecieków, Galaxy Note20 ma być certyfikowanym smartfonem xCloud, więc można oczekiwać ekskluzywnych funkcji lub/i darmowego dostępu do chmury dla klientów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)