W jaki sposób powstał w Lenovo tablet z podstawką?

W jaki sposób powstał w Lenovo tablet z podstawką?

Lenovo YOGA Tablet 2
Lenovo YOGA Tablet 2
Redakcja Komórkomanii
23.03.2015 17:31, aktualizacja: 30.03.2015 11:10

Tablety to jedne z najpopularniejszych urządzeń na świecie. Modę zapoczątkował nie kto inny jak Steve Jobs, prezentując pierwszego iPada. Teraz tablet to nie tylko wygoda, ale także pewnego rodzaju styl życia. Szeroki asortyment produktów sprawia, że możemy kupić tablet już od 200 zł. I wszystko wydaje się być na swoim miejscu, bowiem mamy mobilne urządzenie, na którym pracuje się, gra czy zwyczajnie serfuje po necie znacznie wygodniej niż na smartfonie, niejednokrotnie zastępuje nam notebooka, ale… Jedna z firm postanowiła przełamać tabletową nudę i zrobić coś więcej, a może inaczej, tak by zmieniać nasze podejście do korzystania z tych urządzeń.

Jesienią 2013 roku firma Lenovo zaprezentowała swój nowy tablet YOGA, który zadziwił rynek konstrukcją oraz gigantyczną w swej mocy baterią. Cały koncept opierał się na zintegrowaniu podstawki z tuleją, w której została umieszczona bateria. Skąd wziął się pomysł na taką podstawkę? Czy to tylko chwyt marketingowy, czy też realna korzyść dla użytkownika?

Lenovo YOGA Tablet 2
Lenovo YOGA Tablet 2

Inżynierowie Lenovo pracują nieprzerwanie nad udoskonalaniem produktów pod kątem funkcjonalności i użyteczności. To właśnie przyczynek do rozwiązania kwestii czasu pracy na baterii i trzymania w ręku tabletu. Coraz większa sprzedaż urządzeń pozwoliła wkroczyć na rynek producentom ochronnych etui, pokrowców i innych akcesoriów. Co dawały niektóre z nich oprócz ochrony? Otóż posiadały funkcję podstawki, która ułatwiała korzystanie z tabletu na biurku czy stoliku. Ułożenie urządzenia pod kątem sprawiło, że przestaliśmy pochylać głowę do przodu, tak by widzieć co jest na ekranie, a tym samym odciążyliśmy nasz kręgosłup. I tutaj pojawia się genialny koncept Lenovo.

Firma zaprosiła do swojego zespołu badawczego znanego aktora Ashtona Kutchera. Celem tej współpracy był rozwój tabletów i nowa definicja korzystania z urządzeń. Czemu Ashton, który chwilę wcześniej wcielił się w rolę Steve’a Jobsa? Młody, popularny aktor nie tylko żywo interesował się technologiami, był współzałożycielem A-Grade Investment wspierającego startupy, tj. Airbnb, Fab, Foursquare, Spotify i Uber, ale także okazał się wzorcowym przedstawicielem pokolenia młodych „tablet userów”. Dzięki temu mógł wskazać kluczowe aspekty sposobu korzystania z tabletu w różnych sytuacjach, tak istotne dla funkcjonalności urządzeń.

Ashton Kutcher i Lenovo YOGA Tablet 2
Ashton Kutcher i Lenovo YOGA Tablet 2

Do jakich doszli wniosków? Po pierwsze, po co kupować dodatkowe etui? Po drugie, czemu nie dać większej baterii, która pozwoli na jeszcze więcej godzin korzystania z urządzenia? Po trzecie, czemu nie zapewnić wygodniejszego trzymania tabletu w ręku na wzór tradycyjnej książki? W ten sposób powstała YOGA i jej słynna już podstawka. Dążenie do zwiększenia funkcjonalności wymagało odpowiedzi na zgłaszane przez użytkowników tabletów problemy.

Lenovo YOGA Tablet 2
Lenovo YOGA Tablet 2

Podstawka ze zintegrowaną baterią rozwiązała kilka z nich. Pozwoliła na zastosowanie bardziej pojemnej baterii, umożliwiła postawienie tabletu nawet w pozycji pionowej oraz wygodne trzymanie w ręku poprzez przeniesienie środka ciężkości na jedną stronę.

Na tym jednak nie koniec. Kutcher zrealizował badania focusowe w wybranych grupach osób pozwalające na sprawdzenie w praktyce rozwiązań firmy Lenovo.

Lenovo YOGA Tablet
Lenovo YOGA Tablet

Kolejnym efektem tej niezwykłej współpracy pomiędzy znanym aktorem, a firmą Lenovo jest powstanie linii Lenovo YOGA Tablet 2, której pojawieniu się na rynku jesienią 2014 roku towarzyszyło wyraźne wskazanie 4 sposobów korzystania z tabletu: Trzymaj w dłoni, Postaw, Połóż, Powieś. Niewielka zmiana konstrukcji podstawki zmieniła diametralnie możliwości korzystania z tabletu, dając pełną swobodę i nowe funkcje oraz gwarantując w dalszym ciągu blisko 18 godzin pracy na baterii. Lenovo nie poprzestało na tym i wyprodukowało tablet z ekranem 13,3 cala oraz projektorem, czyniąc z urządzenia przenośne kino w dowolnym miejscu i czasie.

Lenovo YOGA Tablet 2
Lenovo YOGA Tablet 2

Inżynier Lenovo, Ashton Kutcher powiedział wówczas:

Projektując YOGA Tablet 2 Pro, chcieliśmy stworzyć najlepszy tablet na rynku. […] W tym celu zbadaliśmy sposób używania tabletów oraz możliwości zwiększenia komfortu użytkowników. YOGA Tablet 2 Pro ma najlepszy dźwięk, fantastyczny aparat i wyświetlacz, nowy tryb działania, projektor i wysokiej klasy procesor. Myślę więc, że udało nam się opracować najlepszy tablet na rynku. Nie mogę się doczekać, by trafił do rąk użytkowników.

Czego jeszcze możemy oczekiwać od firmy Lenovo? Czas pokaże. Na ta chwilę jedno jest pewne. Lenovo tworzy produkty nietuzinkowe i wysoko stawia poprzeczkę swoim konkurentom. Niełatwo będzie wprowadzić tablet z funkcjonalnością, który tak jak niewielka podpórka i cylindryczna bateria zmienią nasze pojęcie o urządzeniach i wskażą, że tablet to nie tylko surfowanie po sieci, czy granie.

Źródło: Informacja prasowa

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)