W końcu zaplanujesz podróż pociągiem z Mapami Google!

W końcu zaplanujesz podróż pociągiem z Mapami Google!

zmodyfikowane zdjęcie PKP IC
zmodyfikowane zdjęcie PKP IC
Źródło zdjęć: © wikipedia
Kamil Zawiślak
20.01.2015 12:53, aktualizacja: 20.01.2015 15:46

Na nasz rynek Google wkracza co raz śmielej, a kolejnym krokiem jest rozszerzenie funkcjonalności Map Google.

Możliwość planowania podróży w oparciu o Mapy Google jest już m. in. w takich krajach, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, a dzięki współpracy Google i PKP IC wkracza też do Polski. Rozwiązanie zaprezentowano na dzisiejszej konferencji.

Do tej pory wyznaczanie trasy było możliwe głównie pieszo czy samochodem. Dziś jesteśmy świadkami małego przełomu. Po wpisaniu lokalizacji wyszukiwarka będzie przebierać spośród 300 połączeń krajowych PKP IC uwzględniających 270 przystanków oraz niektórych połączeń międzynarodowych.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Z powodu wczesnej fazy współpracy między firmami, na początku nie uświadczymy możliwości zakupu biletu ani nawet przeniesienia na stronę PKP IC. W rozmowie z Rynkiem Kolejowym rzeczniczka PKP Intercity - Zuzanna Szopowska - podkreśliła jednak:

To jest dopiero start naszej usługi. Z naszego punktu widzenia im mniej kliknięć wykona pasażer do zakupu biletu, tym lepiej. Dlatego na pewno będziemy rozmawiać z Google o ułatwieniu zakupu biletów.

Niekwestionowanym atutem Map Google jest wyświetlanie natężenia ruchu. PKP prowadzi rozmowy z Google, by w przyszłości w wynikach był pokazywany rzeczywisty czas przejazdu pociągów. Obecnie do wyszukiwarkowego giganta jest wysyłany 90-dniowy rozkład jazdy, który uwzględnia korekty i zamknięcia torowe.

Aktualnie PKP IC nie ma dosłownie żadnej konkurencji, w wyznaczaniu trasy nie są uwzględniani inni przewoźnicy, jak chociażby Przewozy Regionalne. Google prowadzi już jednak rozmowy z innymi spółkami. PKP IC nie zapłaciło Google za wcielenie ich siatki połączeń do map. Mam nadzieję, że dość szybko nastąpi sytuacja, w której funkcja wyznaczania trasy uwzględni przynajmniej większość liczących się przewoźników, również autobusowych.

Źródło: Rynek Kolejowy

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)