W leczeniu depresji pomaga... SMS

W leczeniu depresji pomaga... SMS

SMS pomaga leczyć depresję (fot.: sxc.hu)
SMS pomaga leczyć depresję (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska
14.04.2012 10:00, aktualizacja: 14.04.2012 12:00

Technologia weszła w naprawdę różne aspekty naszego codziennego życia. Korzysta z niej także medycyna. Nikogo nie dziwi już na przykład, że diabetyk zapisuje pomiary cukru w specjalnej aplikacji w telefonie. Psycholodzy twierdzą, że można pójść o krok dalej i wykorzystać wiadomości SMS do wspomagania leczenia depresji.

Magazyn Professional Psychology: Research and Practice opisał ciekawy eksperyment, w którym wykorzystano wiadomości tekstowe przesyłane przez terapeutów i pacjentów. Okazało się, że osoby odczuwające samotność i izolację bardzo chętnie wykorzystują SMS-y do komunikowania się ze swoim lekarzem w trakcie terapii.

W ramach testu, w 2010 roku stworzono specjalne SMS-owe sesje, których zadaniem było pomaganie pacjentom w codziennym używaniu umiejętności i porad, udzielanych w czasie kontaktu bezpośredniego. Chorym przesyłano wiadomości z pytaniami, na przykład o dzisiejsze samopoczucie czy pozytywne doświadczenia - ci zaś, również SMS-em, odpowiadali. Zazwyczaj skutkowało to poczuciem większej pewności oraz poprawą nastroju, podobnie jak ma to miejsce w czasie normalnej sesji terapeutycznej.

Po zakończeniu przewidzianego na zaledwie kilka tygodni eksperymentu, aż 75% pacjentów zadeklarowało chęć dalszego udziału w takim programie i dalszego otrzymywania SMS-ów. W tej grupie widoczna była nie tylko poprawa stanu zdrowia, ale też i zwiększenie regularności przyjmowania leków. Chorzy byli też wyraźnie spokojniejsi.

Prowadzący eksperyment badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego oceniają, że jest to świetna forma sprawdzania kondycji psychicznej pacjenta, zaspokajająca jednocześnie jego potrzebę uwagi i komunikacji.

Źródło: Health24.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)