"W Polsce cały czas najlepiej sprzedają się produkty najtańsze" - wywiad z Pawłem Małeckim z Colorovo

"W Polsce cały czas najlepiej sprzedają się produkty najtańsze" - wywiad z Pawłem Małeckim z Colorovo

Jan Blinstrub
27.09.2014 09:35, aktualizacja: 29.09.2014 09:36

Paweł Małecki jest od lat związany z rynkiem nowych technologii. Obecnie odpowiada za markę Colorovo w firmie ABC Data. Wcześniej był między innymi szefem sprzedaży w iSource, firmie zajmującej się dystrybucją produktów Apple. Zadaliśmy mu kilka pytań dotyczących jednej z najciekawszych kategorii produktów - urządzeń hybrydowych.

Paweł Małecki, Business Unit Director w firmie Colorovo
Paweł Małecki, Business Unit Director w firmie Colorovo
Komórkomania: jakie tablety kupują Polacy i ile średnio wydają?

Paweł Małecki:W Polsce cały czas najlepiej sprzedają się produkty najtańsze. Mimo, że na rynku można obecnie znaleźć tablety niemalże z każdej półki cenowej o różnych specyfikacjach, to jednak przeważająca większość naszej sprzedaży to urządzenia z serii CityTab Lite w cenie do 200 zł.

Do jakich grup należą osoby, które kupują tablety?

Nieco uogólniając, użytkowników tabletów można podzielić na trzy zasadnicze grupy. Pierwszą z nich są fani gier, dla których tablet stanowi mobilną konsolę. Drugi rodzaj klientów tworzą osoby, które poszukują urządzenia do korzystania z szeroko pojętych multimediów. Chcą oni być w stałym kontakcie ze światem mediów społecznościowych, być na bieżąco z kontentem internetowym oraz bawić się aplikacjami do edycji zdjęć, filmów czy słuchania muzyki i oglądania filmów. Ostatnia grupa to ludzie, którzy nowoczesne technologie wykorzystują do nauki i pracy. Mam tu na myśli studentów i przedsiębiorców. Najczęściej wybierają oni tablety wyposażone w system Windows, który jest użyteczny i w pełni kompatybilny z komputerem stacjonarnym czy laptopem.

Jaki jest poziom nasycenia rynku tabletów w Polsce?

Obecnie mówi się, że rynek tabletów nasyca się i jego wzrost słabnie. Natomiast w dalszym ciągu jest to wzrost mniej więcej o ok 7% rocznie, choć w tym roku możemy być zaskoczeni.

Eksperci zwracają uwagę, że kategoria urządzeń hybrydowych z Windows rozwijała się niewystarczająco szybko. Co było hamulcem?

Wydaje mi się, że dopiero teraz możemy mówić o wyhamowaniu lub pierwszym starciu dwóch podobnych rynków – laptopów i tabletów hybrydowych. Pierwszy tablet hybrydowy w postaci CityTab Supreme 10” wprowadziliśmy jeszcze w kwietniu tego roku. Można powiedzieć, że przyczyniliśmy się do całej tej rewolucji tabletów ze zintegrowaną klawiaturą.

Colorovo Citytab Supreme 10
Colorovo Citytab Supreme 10

Duże marki obserwując, że można zaoferować urządzenie o tej samej funkcjonalności co laptop w cenie nie przekraczającej 1000 zł natychmiast zareagowały obniżeniem cen. To trochę wyhamowało sprzedaż hybryd z tabletem jednak klienci bardzo szybko przekonają się, że rozsądny wybór do 1000 zł, to właśnie mobilny tablet z klawiaturą, a nie 15” laptop, po którym nie można spodziewać się dłuższej pracy na baterii nie mówiąc o ograniczonych właściwościach mobilnych (w tej grupie cenowej) takiego 15” taniego komputera. Ultralekkie notebooki są za to zbyt drogie, aby konkurować z tabletami.

Czy i jak zmienia się zainteresowanie tabletami z Windows? Jakie są prognozy dotyczące rozwoju tej kategorii?

Windows jest najbardziej popularnym systemem operacyjnym na świecie, a pakiet MS Office najpopularniejszym pakietem biurowym. Do tej pory przeniesienie pracy na tablet wiązało się ze zmianą systemu operacyjnego, rezygnacją ze znanego użytkownikowi oprogramowania lub wysokimi kosztami związanymi z nabyciem odpowiedniego urządzenia z Windows. Zaczęliśmy zmienić tę sytuację poprzez większą ofertę tabletów stworzonych we współpracy z Intelem i Microsoftem. Zwłaszcza, że te dwie firmy po raz pierwszy naprawdę „odrobiły lekcje” i zarówno Intel Atom jak i Windows 8.1 są doskonale przygotowane na pracy na urządzaniach mobilnych typu tablet. De facto oznacza to jak wcześniej wspomniałem, że klienci zwłaszcza małe i średnie firmy oraz klienci edukacyjni – w tym uczniowie i studenci przesiadając się na tablet z Windows nie będą musiały tracić ogromnej ilości treści oraz aplikacji, z których korzystają na co dzień, a które nie są dostępne na iOs czy Androida.

Tablety z systemem Windows, a zwłaszcza 8-calowe z 3g stają się prawdziwą alternatywą w wykorzystaniu przez klientów instytucjonalnych czy firmy. Bezpieczne środowisko, znajomość Windows przez szefów IT i wdrożeniowców naturalnie uruchomi wykorzystanie tego typu produktów w produkcji, logistyce, finansach czy sprzedaży.

Kto kupuje tablety z Windows? Czy prawdą jest, że to urządzenia kupowane przede wszystkim do pracy?

Do pracy i do nauki przede wszystkim. Tablety z Windows, to takie małe komputery, na których możemy wykonać większość prac, które do tej pory wykonywaliśmy na laptopie czy tablecie. Cała frajda polega na tym, że możemy to teraz robić w pociągu, autobusie czy samochodzie. Wszędzie tam, gdzie laptop jest za duży lub wydaje się być nieporęczny. Ktoś może zapytać: ale jak to będę tak przenosić pliki z urządzenia na urządzenie? Ten problem teraz nie istnieje. Wraz z tabletami CityTab Supreme z Windowsem 8.1 nasi klienci otrzymają pakiet Office 365 oraz 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze OneDrive.

Obraz

Na tym 1 TB pamięci zmieścimy absolutnie wszystko, a do tego będziemy mogli wszystko otworzyć na dowolnym urządzeniu. Także możemy zapomnieć o przenoszeniu plików na pendrive. Możemy skupić się na tym, aby po prostu wybierać urządzenie do pracy czy nauki względem komfortu jego użytkowania czyli naszego komfortu pracy.

Ciekawym choć nie potwierdzonym aspektem jest integracja tabletu i software na rynku gier. Myślę, że Microsoft w konkurencji do iOS oraz Androida wykorzysta swoją pozycję na tym rynku (zarówno PC jak i Xbox) w celu promowania Windows Tabletu też do zastosowania rozrywkowego, integracji z Kinnect itd.

Czy Microsoft jest bezpośrednio zaangażowany w prace nad urządzeniami z Windows?

Oczywiście. Dzięki współpracy Microsoft z producentami tabletów możemy uzyskać optymalnie dobrane oprogramowanie do parametrów urządzenia. Owocem takiego działania jest chociażby uzyskanie bardziej skompilowanej wersji systemu Windows 8.1, który obecnie zajmuje ok 4 GB przestrzeni dyskowej tabletu. Wcześniej było to ok 12 GB. Wszystko to z korzyścią dla klienta, który otrzymuje w rezultacie więcej miejsca na aplikacje. Do tego fabryki z którymi współpracujemy zostały rekomendowane przez Microsoft na poziomie światowym.

Ile trwały prace nad pierwszym tabletem Colorovo z Windows? Czy specjaliści w Polsce byli zaangażowani w projektowanie tego urządzenia?

Przy tworzeniu pierwszego CityTab Supreme 10” z Windows 8.1 korzystaliśmy z rozwiązań wypracowanych w fabrykach certyfikowanych przez Intela i Microsoft. Do zadań polskiego oddziału należał dobór odpowiednich komponentów, które ostatecznie będą miały realny wpływ na jakość i cenę urządzenia. Mówimy tutaj m. in. o rodzaju zastosowanego procesora, pamięci ram czy kamery oraz przygotowania obrazu dysku. Wynikiem pracy oddziału polskiego jest fakt, że mamy jako jedyni kilka języków w Windows i MS Office, co jest ważne dla nas jako firmy sprzedającej w wielu krajach oraz zagranicznych konsumentów.

Czy proces tworzenia tabletu z Windows różni się od procesu tworzenia urządzeń z Androidem? Jeśli tak, to na czym polegają różnice?

Są pewne różnice. Przy tworzeniu tabletu z Windows wiążą nas bezpośrednie umowy z firmą Microsoft. Nasi inżynierowie mają wpływ na kompletację oprogramowania i dostosowanie go do urządzenia razem ze specjalistami Microsoft, a produkcja tabletów odbywa się w fabrykach certyfikowanych przez Microsoft oraz Intel. Współpraca jest bardzo ciekawa z uwagi na to, że Android króluje na rynku już od bardzo dawna, natomiast tablety z Windows i Office, to stosunkowo nowe obszary.

Czy urządzenia hybrydowe w przyszłości zastąpią tablety i laptopy czy pozostaną sprzętem uzupełniającym?

Zależy w jakim zastosowaniu. Sądzę, że nikt tak naprawdę tego nie wie. Wszystko to przypuszczenia i spekulacje. Sądzę, że rewolucja odbędzie się na poziomie integracji oprogramowania i idei Internet of Things.

Czy rozwój kategorii urządzeń z Windows będzie odbywać się kosztem sprzętu z iOS i Androidem?

Urządzenia z systemem Windows mogą wpłynąć na sytuację tych wyposażonych w system Android. Osoby, którym trudno przestawić się na zupełnie nowy system operacyjny będą częściej wybierały Windows-tablety zamiast tych z Androidem, zwłaszcza w rozwiązaniach biznesowych i dedykowanych do użytku służbowego. Co prawa fani gier nadal największy wybór mają w urządzeniach Androidowych, ale także tutaj może być miejsce dla tego systemu zwłaszcza w kontekście doświadczeń MS z Xbox. Jeśli chodzi o urządzenia Apple, to mają one stałe grono użytkowników i w tej materii raczej nic się w najbliższym czasie nie zmieni.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)