Waszym zdaniem: iOS 7 - hit czy kit? [podsumowanie]

iOS 7
iOS 7
Miron Nurski

20.06.2013 08:00, aktual.: 20.06.2013 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W poniedziałek zapytałem Was, czy odświeżona wersja systemu iOS jest Waszym zdaniem hitem czy kitem. Pora na podsumowanie.

W poniedziałek zapytałem Was, czy odświeżona wersja systemu iOS jest Waszym zdaniem hitem czy kitem. Pora na podsumowanie.

W ankiecie wzięło udział ponad 2000 osób. Walka była wyrównana, bo początkowo głosy rozkładały się równomiernie - zgadzały się co do jednego. Ostatecznie jednak, zdaniem większości z Was, wygląd systemu iOS 7 okazał się kitem. Przewaga tej odpowiedzi jest jednak niewielka, bo zagłosowało na nią 52% (1038) osób biorących w ankiecie. Za hitem opowiedziało się 48% głosujących (971 głosów). 

A jak argumentowaliście swoją opinię?

"Apple zrobiło telefon dla Barbie"

Wielu z Was krytykowało nie tyle samo "spłaszczenie" interfejsu, co dobór kolorów i ogólną cukierkowość. Podkreślił to w swoim komentarzu OPDK:

Poszli w dobrym kierunku, minimalizm jest ok, jednak rażą mnie te kolory. Zrobił się z tego telefon dla Barbie. 

Podobnego zdania jest sdfsdgf:

Po prezentacji nowego iOS-u byłem zachwycony, ale powoli mój entuzjazm ostygł, gdy zobaczyłem brak cieni pod ikonami, przeźroczysty pasek stanu czy nieco za słitaśne kolory niektórych ikon.

Zmiany wizualne ocenia negatywnie również stroboskop:

Dawny iOS miał swoją klasę. Wiele osób w swoich Androidach pożądało słynnego "slide to unlock'. iOS wyznaczał trendy, tak samo jak wygląd zewnętrzny iPhone'a (jeden producent nawet trochę za bardzo zaczął się wzorować na produkcie Apple ;) Niestety wszystko z czasem nam się nudzi, nawet to, co było tak doskonałe [...] Nadszedł wreszcie czas by, dogodzić znudzonym użytkownikom i.. powstało coś, co już nie ma tej magii, którą charakteryzował się produkt z najwyższej półki. Cała stylistyka systemu idealnie komponowała się z najlepiej wykonanym telefonem. Teraz jest to pstrokate coś. Jaskrawość nie pasuje mi do tego telefonu, lock screen również.

Zaznacza on jednak, że odświeżona stylistyka nie jest zła sama w sobie:

Nowe wzornictwo nie jest złe - na innym urządzeniu mogłoby wyglądać ciekawie, lecz nie na iPhonie.

Iwan22 dodaje:

Sposób spłaszczenia jest tragiczny, pastelowe i wyprane kolory są paskudne. Lepiej by to wyglądało gdyby usunąć ze starych ikon cienie ramki i uwypuklenia [...] Przez te kolory system jest niespójny graficznie.

W swojej opinii o niespójności graficznej systemu iOS 7 Iwan22 nie jest odosobniony. Odniósł się do tego także także m.in. Damiroz:

Oczekiwałem innego wyglądu tego systemu. Dobrze, że został on "spłaszczony", jednak zastosowanie pstrokatych kolorków a'la Samsung w swoim TouchWizie bije po prostu... kiczem. Mało tego, wygląd ten jest niespójny w poszczególnych elementach systemu; foldery można by rozwiązać inaczej, a Game Center jest już całkowicie oderwany od reszty interfejsu.

Skrytykował to również Fallmau:

System w różnych miejscach wygląda zupełnie inaczej, brak tu ujednolicenia, a już całkowicie ohydne jest Control Center.

Paweł Rewucha dodaje:

"iOS 7 to system bardziej kompletny"

iOS 7 to połączenie starego, dobrego iOS z czerpanymi garściami rozwiązaniami konkurencji [...] Odstawiając na bok politykę producenta i ideologiczny bełkot, dostajemy system znacznie bardziej kompletny. Już nie trzeba latać po ustawieniach aby zmienić jedną pierdołę. Ot wystarczą 2-3 szybkie ruchy palca. Pod względem obsługi zaczyna przypominać Androida i Symbiana.

Dodaje on jednocześnie:

Powiedziałbym, że jak na iOS jest to hit, ale w porównaniu do konkurencji - norma.

Zdanie to podziela Suszarkens:

Co do funkcjonalności - nic nowego nie pokazali, jednak są to funkcje, które powinny znaleźć się w każdym systemie bez względu, kto podpatrzył od kogo.

Podkreślił to również Damiros:

"Apple zrywa z nudą"

Wygląd iOS 7 jest cukierkowy, jednak kolorowy interfejs jest dużo ciekawszy. Wydaje mi się że Nokia oraz Apple starają się zerwać z nudnym wyglądem smartfonów. Mam nadzieję że oklepane konstrukcje i interfejsy wkrótce staną się przeszłością.

Anonymous z kolei jest zdania, że z czasem wszyscy przekonają się do nowej stylistyki:

Bardzo dobry krok w kierunku rozwoju systemu, kolorystyka jak najbardziej na miejscu i design zachowany w ogólnym pojęciu bajkowości systemów Apple. Nie używam iPhone'a i nigdy nie używałem, bo jestem zwolennikiem smartfonów Samsunga z Androidem, jednak iOS 7 w moim mniemaniu to zmiana, którą z czasem docenią wszyscy.

Potwierdza to opinia Artura Pietkiewicza:

Im dłużej patrzę na iOS 7, tym bardziej mi się podoba.

Zdania na temat nowej wersji mobilnego systemu firmy Apple są podzielone. Dotyczy to jednak w zasadzie wyłącznie strony wizualnej, która ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Dodatkowe funkcje i usprawnienia zdecydowana większość z Was - choć uznaje je za skopiowane od konkurencji - zalicza do plusów.

Bardzo dziękuję za wszystkie głosy i komentarze. Mam nadzieję, że taka forma artykułów przypadnie Wam do gustu i będziemy mogli kontynuować cykl.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także