#WaszymZdaniem: Czy na rynku wciąż jest miejsce dla 4‑calowych smartfonów? [Wyniki ankiety]

iPhone 5S
iPhone 5S
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak

12.12.2015 14:33, aktual.: 12.12.2015 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na rynku z kwartału na kwartał coraz więcej ludzi decyduje się na phablety, ale czy 4-calowe smartfony nadal mają sens? Czas przekonać się, jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Kilka dni temu zdecydowałem się zadać właśnie takie pytanie i odpowiedziało na nie dokładnie 1066 osób:

Obraz

Zdecydowana większość, bo aż 74,39% (793 głosy) uważa, że 4-calowe smartfony mają sens

Jest to dość niespodziewany wynik, ponieważ według niego tak małe urządzenia są potrzebne, co pokazują w dużej mierze również Wasze komentarze. Michał Mielnik słusznie zauważył, że takie produkty mogą być idealne dla początkujących osób w świecie smartfonów, których nadal jest i będzie jeszcze przez jakiś czas całkiem dużo:

Michał Mielnik:

Ludzkie dłonie nie stały się w jakiś magiczny sposób większe przez ostanie parę lat. Wielu osobom nadal zależy na pewnym chwycie urządzenia i nie mają ochoty używać etui do swoich telefonów, albo mają, a nie chcą, by telefon nie stał się przez to nieporęczny. Mniejsze telefony są potrzebne chociażby do tego, by wprowadzać ludzi w technologię w sposób niewymagający od nich wielkiego nakładu w kwestii zmiany nawyków. Ponadto, dla wielu osób mniejszy ekran da szansę na szybszą pracę na telefonie (bo choć i mniejsza będzie klawiatura ekranowa, łatwiej może być dosięgnąć komuś do niej kciukiem bądź swype'ować , gdy telefon jest mniejszy).

Paweł Wójtowicz również widzi sens w takich smartfonach, ale jednocześnie dorzuca od siebie, że nie każdy ma już tak dobry wzrok, żeby z nich wygodnie korzystać:

Paweł Wójtowicz :

Ja zaznaczyłem, że mają miejsce 4-calowe telefony. Mają sporo zalet: są kompaktowe, poręczne no i ekran zżera mało prądu. Dla mnie byłby taki telefon dobry ale niestety nie mam już takiego wzroku co kiedyś, więc w pełni się zgadzam z osobami, które używają ekranów 5-calowych i większych, bo więcej widać. doceniają to też osoby mające problem ze zrokiem większy lub mniejszy. Te argumenty nie umniejszają zalet 4-calowych smartphonów. Dla nich miejsce na rynku jest spore.

Ziba i Piwko to szczęśliwy użytkownicy iPhone'a 5s, którzy w ostatnim czasie zdecydowali się na ten model z 4-calowym ekranem:

Ziba :

Według mnie 4" wciąż mają sens, ostatnio świadomie kupiłem sobie iP 5s i nie ma żadnych problemów, bardzo przyjemnie się go używa, wcale nie odczuwam że ma za mały ekran. Ba, gdyby nie to, że to już staruszek, to mógłbym sobie nawet 4S kupić i również spokojnie mógłbym go używać.

piwko :

Przesiadłem się z HTC M8s na iPhone 5S. Użytkowanie tak małego telefonu jest mega wygodne w codziennych czynnościach- nawet klawiatura jest w miarę dopasowana i nie robię zbyt wiele błędów. Niestety gdy przychodzi do multimediów jest gorzej. Przekątna ekranu powoduje, że nie chce się przeglądać YT czy innych podobnych.Reasumując myślę, że 4 calowy telefon z dobrą specyfikacją ma sens, ponieważ zawsze będzie jakaś alternatywa.Uważam jednak, że gdyby zmniejszyć ramki nawet w 5S to spokojnie 4,3 " się zmieści.

Jedynie 25,61% (273 głosów) nie widzi już sensu w takich urządzeniach

Po drugiej stronie barykady są przeciwnicy takich ekranów, których w ankiecie było zdecydowanie mniej. W komentarzach również ich wypowiedzi są nieco mniej liczne, ale w tym wypadku względna równowaga jest zachowana. Cris xd sam nie wybrałby 4-calowego urządzenia za względu na mniejsze możliwości korzystania z multimediów, ale zdaje sobie sprawę, że dla niższych osób takie produkty miałyby sens:

Cris xd:

Ja osobiście sensu nie widzę w posiadaniu dla siebie tak małego telefonu, standard to co najmniej 5 cali, ale są osoby dla których nie mają znaczenia aspekty multimedialne a walory użytkowe smartfona jak chociażby jego poręczność. Osoby niskie o małych dłoniach trudno na codzień użytkować smartfon o przekątnej 5 cali i więcej, więc producenci powinni skupić się także na produkcji 4 calowców bądź znacząco zredukować wolną przestrzeń wokół wyświetlacza dla wygody użytkowania oczywiście.

PanMarian za to kategorycznie odmawia użyteczności takim smartfonom:

PanMarian :

Jak dla mnie 4 cale są za małe, aby można było wygodnie przeglądać internet czy coś obejrzeć. Niby te 2,5 cm to niedużo, ale jednak dużo lepiej się korzysta z takiego ekranu bez zbyt wielkiego pogorszenia komfortu trzymania.

Maciek opisuje drogę typowego użytkownika smartfonów, który z każdą zmianą telefonu sięga po coś większego i zawsze to nowy wybór jest dla niego idealny:

Maciek:

Zacząłem swoją przygodę ze smartfonami od xperii e 3'5 bardzo mały ekran dla mnie niewygodny. Następnie był samsung s3 neo 4'8 wydawał się idealny. Obecnie 5'5 w honorze 4x wydaje się być idealnym rozmiarem, wszędzie sięgam na ekranie. Multimedialnie zdecydowanie lepszy jest większy ekran. Zastanawiam się na 6 cali bo miejsce w kieszeni spodni jeszcze jest :-P . Jeśli chodzi o 4 calowe ekrany jak dla mnie nadają się tylko dla dzieci z malutkimi dłońmi.

Oczywiście nie sam wyświetlacz się liczy, ale ogólny rozmiar urządzenia. Uwagę na to zwrócił Bri Hecato, który pokazał dwa różne smartfony z takimi samymi ekranami mogą znacząco różnić się wymiarami:

Bri Hecato:

Rozpisujecie się na temat cali ekranu - a przecież w ręce trzyma się całe telefony a nie same ekrany, jeden 5 calowiec drugiemu 5 calowcowi nie równy!Ja jestem zdania że rozmiar 140x72x10mm to jest optymalna bryła telefonu (plus minus 2mm)Przy tym samym rozmiarze ekranu 5 cali GalaxyS4 ma 136mm długości a HTC już 144mm prawie centymetr dłuższy i do tego traci ekran na rzecz ekranowych przycisków - dla mnie gruba pomyłkaS5 jest dalej krótsza od HTC a ma 5,1 calaLG G2 ma 5,2 cala w 138mm długości (ale przyciski na ekranie - widać coś za coś)

Na koniec chciałbym wyróżnić dwa komentarze, Marcina Kubika oraz użytkownika Jasiuc56. One najlepiej oddają moje, ale i chyba większości zdanie.

Marcin Kubik :

Perfekcyjnie wykonany, 4 calowy bezramkowiec byłby niewątpliwie hitem, takie moje zdanie.

jasiuc56 :

Przyszłość to już tylko smartfony z ekranem 5,5 cala lub większym,chociaż uważam że 5,2 cala to optymalny wymiar.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)